25.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/zossia).
Mačky sú majstri komunikácie s ľuďmi. Vždy nám dajú najavo, kedy sa cítia bezpečne a pohodlne, ale aj to, kedy sú nervózne a chceli by byť samy. Na tento účel nám vysielajú určité signály a vydávajú najrôznejšie zvuky. Ak teda chceme so svojím domácim miláčikom komunikovať, môžeme skúsiť použiť ich vlastný jazyk. Tu sú tri zvuky, ktoré sa oplatí poznať.
Mačky s nami neustále komunikujú prostredníctvom reči tela. Patria sem rôzne zvuky, ktoré sa neobmedzujú len na mňaukanie. Nie je ťažké rozpoznať, že pokojné vrčanie mačky je výrazom spokojnosti, zatiaľ čo keď náš domáci miláčik prudko syčí, chápeme, že je nervózny alebo vystrašený.
Ak sami pochopíme tento mačací jazyk, môžeme ho použiť na komunikáciu s naším miláčikom. Je to veľmi jednoduché!
Ako povieme našim mačkám, že ich máme radi?
Časopis Scientific Reports uverejnil článok o výskume, ktorým vedci dokázali, že komunikácia s mačkou nie je vôbec zložitá. Kľúčom k úspechu je pochopiť signály, ktoré vám váš domáci miláčik vysiela, a reagovať rovnakým spôsobom.
Môžeme si všimnúť, že keď naša mačka odpočíva v našej blízkosti a cíti sa pohodlne, začne pomaly žmurkať.
Vedci tvrdia, že práve pomalé žmurkanie vyjadruje radosť a spokojnosť nášho domáceho miláčika. V článku nás ubezpečujú, že ak chceme našej mačke ukázať, že máme voči nej pozitívne a priateľské úmysly, môžeme tento typ mimiky napodobniť.
Ako vyjadriť nespokojnosť? Stačia 3 zvuky
Čo ak chceme mačke dať najavo svoju nespokojnosť, ktorú vyvolalo jej neposlušné správanie? Uvedomme si, že trestať mačku nemá zmysel. Mačky nepochopia, prečo ich zhadzujeme zo stola alebo na ne kričíme, nehovoriac o akomkoľvek fyzickom násilí, ktoré je absolútne neprípustné.
O to, ako vyjadriť našu nespokojnosť v mačacom jazyku, sa na svojom Instagrame podelila používateľka odin_bengal_16. Jej príspevok sa stretol s obrovským ohlasom internetových používateľov, ktorí v komentároch neskrývali prekvapenie.
Podľa používateľa, keď naša mačka na niečo prehnane reaguje a my jej chceme dať najavo, že sa nám jej správanie nepáči, môžeme použiť tieto tri zvuky:
- XU (szu) – keď sme nespokojní so správaním mačky,
- SI – keď sme veľmi nespokojní,
- KE (kh) – keď chceme, aby mačka okamžite prestala so svojím správaním.
Zvuky by sa mali používať len vtedy, keď sa naša mačka správa zle, aby pochopila naše zámery.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najhlasnejšia mačka na svete. „Jej vrčanie večer prehluší zvuk televízora“
Prečo mačka predstiera, že zahrabáva jedlo? Chce tým povedať niečo dôležité
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.