25.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mahony).
Snom každého hubára je mať neobmedzený prístup k hubám, najlepšie exkluzívny prístup. Hoci sa pestujú najmä hríby a hlivy ustricové, v kvetináči sa dajú pestovať aj iné lesné huby. Vyžaduje si to prácu a čas, ale výsledky sú prekvapivo pozitívne.
Neobmedzený prístup k hríbom? To znie ako najkrajší sen. Pritom je úplne dosiahnuteľný. Stačí si pripraviť hubový kvások a začať pestovať huby doma. Nezabudnite však vytvoriť v kvetináči špeciálne podmienky, ktoré budú napodobňovať les.
Ako pestovať huby na parapete? Nie je to také ťažké
Pestovanie hríbov nie je také náročné, ako by ste si mohli myslieť. Samozrejme, nie je to také jednoduché ako v prípade hríbov alebo hlivy ustricovej, ale pri správnych podmienkach to nie je nemožné. Hlavnou vecou je, samozrejme, mycélium. Bez neho nič nevyrastie. Ale ako ho pripraviť. Celý postup uvádzame krok za krokom.
- Pri hubárčení v lese nazbierajte aspoň dva veľké hríby
- Nazbierané hríby vložte do misky, rozomeľte mixérom, potom zalejte 4 litrami vody a do zmesi pridajte 50 g rozdrveného čerstvého droždia.
- Hubový kvások odložte na dva týždne na teplé a tmavé miesto. Upozorňujeme, že objem zmesi sa môže zväčšiť až o 10 litrov. Nádoba by preto mala byť veľmi priestranná.
- V hrnci so zeminou vytvoríme „prírodný“ substrát pre hríby. Postupne naaranžujeme brezovú kôru, dubové listy a smrekové alebo borovicové ihličie. Tento substrát pravidelne zalievame hríbovou zálievkou (kváskom).
- Nádobu skladujeme pri teplote 15 až 17 stupňov Celzia.
Po niekoľkých dňoch alebo týždňoch by ste už mali spozorovať prvé huby. Buďte však trpezliví, pretože pestovanie húb si vyžaduje veľa času a práce.
Na čo sú dobré hríby? Hubári oceňujú ich chuť
Hríby patria medzi obľúbené huby Slovákov. Majú jemnú, takmer ušľachtilú chuť a sú ideálne do krémových omáčok so smotanou. Mnohé gazdinky majú rady aj hríby opečené na masle, ktoré sa dajú ráno pridať do miešaných vajíčok alebo do aromatického rizota.
Hríby sa oplatí aj sušiť. Môžu sa použiť ako základ vynikajúcej hubovej polievky, ktorá v niektorých oblastiach Slovenska kraľuje na štedrovečernom stole. Napriek tomu sa túto výdatnú pochúťku oplatí pripravovať častejšie, aby sme si chuť húb vychutnali aj pred Vianocami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už vás nebaví prácne krájať huby nožom? Vyskúšajte tento trik. Mnohým ľuďom už zmenil život
Kedy ísť na huby? Jeden deň dažďa nestačí. Hubári odporúčajú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.