27.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Alpz).
Paprade často zastrašujú ľudí, ktorí robia prvé kroky v domácom pestovaní rastlín. Udržiavanie bujného a zdravého vzhľadu sa zdá byť veľmi ťažkou a komplikovanou úlohou. Ukazuje sa však, že táto rastlina nemá veľmi vysoké nároky na pestovanie. Na to, aby sa jej darilo, stačí niekoľko základných požiadaviek. Ako trochu mizernejšiu papraď priviesť k životu? Stačí pripraviť chutnú ovsenú kašu z dvoch ingrediencií.
Starostlivosť o paprade
Už v praveku pokrývalo Zem až milión rôznych druhov a odrôd papradí. Do dnešných dní sa ich zachovalo len 10 000, ale len niektoré z nich sa dajú pestovať doma. V domoch a bytoch sa najčastejšie stretávame s papradím obyčajným, sleziníkom vtáčím hniezdom, papradím gombíkovým a adiantom.
Rastlina by mala byť umiestnená v polotieni alebo tam, kam dopadá rozptýlené svetlo. Umiestnenie na plnom slnku spôsobí rýchle zhoršenie vzhľadu. Bez pravidelnej zálievky a hnojenia sa rastline nebude dariť. Namiesto toho, aby sa vám odvďačila bezchybným vzhľadom, začne chradnúť, vädnúť a strácať listy. Je obzvlášť dôležité dodávať paprade živiny od marca do júla, pretože vtedy rastlina intenzívne rastie. Nezabudnite papraď zalievať až vtedy, keď vrchná vrstva substrátu stihne vyschnúť. Počas teplého obdobia nezabudnite kropiť listy vodou s izbovou teplotou.
Prikrmovanie rastliny ovsenými vločkami
Nedostatok živín v pôde sa nedá kompenzovať umiestnením rastliny na správnom mieste ani zabezpečením správnej úrovne zavlažovania. Iba pravidelné používanie starostlivo vybraných živín posilní papraď zvnútra a umožní jej zdravý rast.
Keď premýšľame o hnojivách, v duchu si naplánujeme výlet do záhradníctva. Ale skôr než vezmeme nákupnú tašku a spočítame peniaze v peňaženke, dôkladne si prezrime naše kuchynské skrinky. Ukázalo sa, že niektoré potraviny a dokonca aj kuchynský odpad dobre poslúžia ako prírodné hnojivá. Zdravý a bujný rast papradí závisí najmä od poskytovania solídnej dávky vápnika, fosforu, horčíka a draslíka.
Takúto zmes zložiek nájdete okrem iného v ovsených vločkách. Stačí, ak 3 polievkové lyžice vločiek zalejete polovicou pohára vody, necháte 2-3 hodiny odstáť a potom zachytenú tekutinu precedíte do čistej nádoby. Kvetinári odporúčajú zalievať papradie 1 lyžičkou odvaru raz za 2-3 týždne. Nadšenci rastlín tiež odporúčajú nasypať hrsť ovsených vločiek priamo do kvetináča papradia. Takto vyživovaný druh sa vám odvďačí sviežimi, hustými a sviežo zelenými listami.
Voda po varení zeleniny – papraďová pochúťka
Varenie mrkvy, zemiakov, karfiolu alebo inej zeleniny do mäkka si vyžaduje hrniec s vodou, správny výkon horáka a trpezlivosť. Takto pripravené sú nepostrádateľné na prípravu rôznych jedál. Najčastejšie zeleninové vývary končia v odtoku drezu. Je to obľúbená chyba, ktorá nás pripravuje o dokonalú živinu pre naše izbové rastliny.
Pri pomalom ohrievaní zeleniny sa z nej uvoľňujú cenné látky, napr. draslík, železo, fosfor, horčík, vápnik, ako aj vitamíny A a E a vitamíny skupiny B. Domáci odvar je jednou z najzdravších metód hnojenia nielen papradia, ale aj iných druhov rastlín v kvetináčoch. Záhradníci upozorňujú, že pri získavaní odvaru by ste sa mali bezpodmienečne zdržať solenia a dochucovania zmesi a pred použitím ju nechať úplne vychladnúť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sú listy paprade suché a opadávajú? Stačí pod to dať jednu vec
Pridajte do vody a zalejte papraď. Nové listy budú rásť ako huby po daždi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.