27.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Skyler Ewing).
V posledných týždňoch sa mnohí ľudia sťažujú na zamorenie ázijskými lienkami, ktoré vo veľkom počte vlietajú do domov cez otvorené okná alebo sedia na oknách a parapetoch a snažia sa dostať dovnútra. To nás núti zamyslieť sa nad tým, odkiaľ sa vzala táto zvýšená aktivita hmyzu. Vysvetlenie je veľmi jednoduché. Zistite, čo stojí za týmto zvláštnym správaním lienok.
Viacero ľudí je znepokojených množstvom ázijských lienok, ktoré sa v poslednom čase objavujú v domácnostiach a na dvoroch. Mnohí si lámu hlavu nielen nad tým, ako sa tohto hmyzu zbaviť, ale aj nad tým, či sú nebezpečné a či hryzú. Vysvetlíme vám, čo robiť v takom prípade a čo je príčinou zamorenia ázijskými lienkami.
Napadnutie ázijskými lienkami- odkiaľ sa berú?
Jesenné počasie je mimoriadne premenlivé a jeden deň máme vyše 20 stupňov Celzia a na druhý deň je daždivé, jesenné a chladné. To nezostáva bez povšimnutia prírody.
Prispieva to k tomu, že v mestách aj na vidieku sa mnohí ľudia sťažujú na zvýšenú aktivitu ázijských lienok. Je ich naozaj veľa a zvyčajne ich nájdeme pri parapetoch a oknách, kde čakajú na vhodný okamih, aby sa dostali do našich domovov.
Nie je to však žiadna anomália a zvýšený výskyt ázijských lienok, ako aj iného hmyzu, by nás nemal prekvapiť. Práve v tomto ročnom období hľadajú bezpečné a teplé miesto na prezimovanie, za ktoré si často vyberú náš dom alebo byt.
Ako vyzerá ázijská beruška?
Ázijská lienka sa na prvý pohľad podobá na klasickú lienku. Pri bližšom pohľade ju však možno ľahko rozlíšiť.
V prvom rade je potrebné vedieť, že ázijská lienka je v skutočnosti jeden druh chrobáka. Má oveľa viac bodiek, ale niekedy nemá ani žiadnu. Okrem toho môžu mať bodky tohto hmyzu rôzne farby – svetložltú, čiernu alebo tmavočervenú. Dá sa rozoznať podľa toho, že hlava hmyzu je bledšia ako u klasickej lienky . Okrem toho je za ňou viditeľný znak v tvare písmena „W“ alebo „M“. Na druhej strane, tvar tela hmyzu je oválny a vypuklý a jeho dĺžka sa pohybuje od 4 do 8 milimetrov.
Uhryzne ázijská lienka?
Ázijská lienka môže uhryznúť človeka, ale jej útok nie je bolestivý. Napriek tomu sa odporúča vyhnúť sa kontaktu s ňou, pretože boli zaznamenané prípady alergických reakcií na koži a tiež na dýchacích cestách.
Okrem toho môže tento druh ohrozovať populáciu iných druhov lienok a niekedy je zodpovedný za ničenie ovocných sadov.
Čo sa dá urobiť, aby ste sa zbavili ázijských berušiek?
Aby sme zabránili invázii ázijských babôčok, mali by sme v prvom rade nainštalovať do okien siete proti komárom. Je to spoľahlivá metóda, ako zabrániť ich prítomnosti v dome.
Ak to nie je možné, najlepšie je použiť éterické oleje – pomarančový, mentolový a gáfrový – ako repelenty proti hmyzu. Pokropením okenných rámov a parapetov týmito olejmi zabránime beruškám vo vstupe do miestnosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Uviažte žltú stužku na strom v záhrade. Efekt prekoná vaše najodvážnejšie očakávania
Vlietajú vám do bytu nahnevané lienky? Postriekajte si okná týmto sprejom a ony odletia preč
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.