27.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alsu Kanyusheva).
Filtruje vzduch od škodlivín, vyzerá atraktívne a krásne kvitne. O čom to hovoríme? Samozrejme, reč je o lopatkovci, ktorý má svoje čestné miesto na mnohých parapetoch v slovenských domoch. Žiaľ, na to, aby vždy vyzeralo atraktívne, potrebuje veľa živín. Stačí však trocha šikovnosti, ktorá mu zabezpečí všetko najlepšie, v duchu tzv. nulový odpad.
Hnojivá pre lopatkovec. Prečo sú dôležité?
Čaro lopatkovca je ťažké poprieť, pretože s trochou práce nielen zdravo vyrastie, ale aj medzi jeho listami sa objavia krásne, krémovo sfarbené kvety, ktoré sú jeho poznávacím znamením. Musíte si tiež zapamätať jednu vec: rastlina je často vystavená mnohým faktorom, ktoré môžu spôsobiť plesňové ochorenia a podporiť útok škodcov, čo nevyhnutne vedie k smrti rastliny. Aj keď je ťažké sa im úplne vyhnúť, vždy môžete minimalizovať riziko ich výskytu. Potom môžu byť hnojivá užitočné, pretože poskytujú potrebné prvky, ktoré lopatkovec potrebuje.
Najlepšie hnojivá pre lopatkovec
Chceme, aby lopatkovec vyzeral čo najlepšie? Je čas použiť hnojivá! Samozrejme, inštinktívne siahame po hotových prípravkoch, ktoré sú dostupné v záhradkárskych predajniach a takýto výber nie je na škodu. Je však potrebné pripomenúť, že si môžete pripraviť domáce prípravky, ktoré sa nebudú líšiť v obsahu živín potrebných pre lopatkovec. Čo sa oplatí mať na pamäti?
- Banánové šupky – po zjedení ovocia možno šupky nakrájať, vložiť do litrovej nádoby, zaliať prevarenou vodou a odložiť na dva dni.
- Kávová usadenina – nemusíte ju vyhadzovať, ale oplatí sa ju vysušiť a následne položiť na povrch kvetináča a premiešať so zeminou.
- Ryžová voda – po uvarení ryže možno vodu použiť na zalievanie rastliny. Podmienka je len jedna: nesmie obsahovať soľ!
- Cibuľové šupky – do litrovej nádoby stačí dať za hrsť cibuľových šupiek, potom zaliať prevarenou, ale teplou vodou a odložiť na deň.
Ako často by ste mali používať domáce hnojivá? Od jari do leta sa môžu aplikovať raz za mesiac a v ostatných častiach roka raz za dva mesiace.
Využite to, čo jeseň ponúka pre lopatkovec
Ak sa vám tieto osvedčené živiny lopatkovca nepáčia, môžete použiť aj iné jesenné produkty, ktoré máme bežne po ruke. Reč je o tekvicových semiačkach a orechových škrupinách, ktoré máte teraz na dosah ruky. Ak ste si náhodou kúpili tekvicu, nazbierajte do nej hrsť semienok, vložte ju do pohára a zalejte pol litrom prevarenej vody. Potom odstavíme aspoň na jeden deň, potom všetko rozmixujeme a precedíme cez sitko, aby sme získali výživnú tekutinu, ktorú môžeme použiť na zalievanie lopatkovca.
Čo sa týka orechových škrupín, stačí pozbierať škrupiny z 20 orechov, zaliať ich 1,5 litrom vody a potom variť asi 20 minút, t. j. kým obsah hrnca nezhnedne. Kvapalinu musíte precediť a počkať, kým nevychladne. Po zmiešaní s vodou v pomere 1:2 (dva diely vody na jeden diel tekutiny) je hnojivo pripravené na použitie. Nie je to jednoduché?
Toto si nepamätajte: Lopatkovec to nemá rád
Ani tie najlepšie hnojivá pre lepotkovec nebudú účinné, ak sa o rastlinu nestaráme správne, takže si stačí dať pozor na pár vecí. Najdôležitejšia je poloha: musí byť jasná, ale príliš intenzívne slnečné lúče nemusia byť pre našu rastlinu dobré a môžu spôsobiť popáleniny. Lopatkovce majú rady vlhko, preto ich treba polievať malým množstvom vody, často však tak, aby bola pôda mierne vlhká.
Musíme tiež pamätať na to, aby sme to nepreháňali s vodou, a preto je drenážna vrstva v kvetináči o lopatkovcom absolútne nevyhnutná. Počas vykurovacej sezóny, keď je vzduch v miestnosti suchý, stojí za to postrekovať listy, čo len zlepší stav našej rastliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chradne vám lopatkovec pred očami? Urobte tri veci, inak skončí v koši
Nezabudnite ho umiestniť do svojej izby a spálne. Vaše pľúca vám poďakujú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.