28.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Radiátor, známy aj ako vykurovacie teleso, je hlavným zdrojom tepla v domácnostiach. Zaujíma vás, ako odvzdušniť radiátor a čo urobiť, aby vám nepokazil dizajn interiéru? Tento článok je určený práve vám.
Ako môžete sami odvzdušniť radiátor?
Pred začiatkom vykurovacieho obdobia bytové družstvá žiadajú majiteľov bytov, aby si radiátory otvorili na maximálny stupeň. Tento úkon má zabrániť zavzdušneniu radiátora, ale často sa stáva, že napriek našej snahe sa nedostaví žiadny efekt. Môže to znamenať, že radiátor už bol zavzdušnený. Ako môžeme tento problém vyriešiť?
- Problém môžete nahlásiť svojmu poskytovateľovi tepla, ktorý vás odošle k príslušnému špecialistovi,
- pokúsiť sa odvzdušniť chladič sami (pokyny nájdete nižšie).
POZNÁMKA: Pred pokračovaním sa uistite, že je radiátor zatvorený, v polohe 0.
- Pripravte si plastovú misku, ktorú potom umiestnite pod odvzdušňovací ventil.
- Potom pomocou skrutkovača alebo kľúča veľmi pomaly odskrutkujte poistný ventil. Mal by sa objaviť prerušovaný prúd vody.
- Po chvíli by sa mal prúd ustáliť a to je ten správny okamih na opätovné zapnutie ventilu.
- Je dobré mať po ruke niekoľko uterákov na ochranu steny alebo na utieranie vody, ktorá sa vyleje na podlahu.
Zvlhčovač vzduchu na radiátore – ako funguje?
Niektoré radiátory sa dodávajú s nádobou, do ktorej môžete naliať vodu, čo nie je nič iné ako zvlhčovač radiátora (môžete si ho kúpiť aj v obchode). Je to jeden z najjednoduchších spôsobov, ako zlepšiť vlhkosť v miestnosti. Príliš suchý vzduch vedie k vysušovaniu slizníc a pokožky, čo následne vedie k infekciám. Tradičné zvlhčovače vzduchu na radiátore sa čoraz častejšie nahrádzajú špecializovanými zariadeniami, ktoré umožňujú regulovať množstvo vyžarovanej pary a ktoré možno použiť aj ako nočnú lampu, napríklad v detskej izbe.
Rohož za chladičom – prečo je potrebná?
Hlavným problémom majiteľov bytov a domov sú tepelné straty a okrem izolácie vonkajších stien existuje niekoľko praktických riešení pre interiér. Jedným zo spôsobov, ako udržať teplo, je rohož za radiátorom, ktorá okrem izolácie steny pôsobí aj ako clona odrážajúca tepelné žiarenie dovnútra.
Dom chránený pred nadmernými tepelnými stratami a príliš suchým vzduchom znamená, že môžete prejsť k zaujímavejším činnostiam, ktorými je výzdoba interiéru. Mriežka alebo kryt radiátora môže byť zaujímavým dekoratívnym prvkom bez straty tepla. Tu je niekoľko zaujímavých nápadov od interiérových influencerov.
- Láťkový kryt radiátora
Móda latiek v miestnosti pokračuje v tom najlepšom, starý a škaredý radiátor sa oplatí zakryť práve niekoľkými spojenými laťkami. Rovnaký motív zopakovaný na stene pôsobí dojmom uceleného dizajnu.
- Mriežka radiátora v klasickej verzii
Kryt s pekne tvarovanou poličkou na vrchu môže byť ústrednou ozdobou každej obývačky. Toto riešenie priamo zo starého kamenného domu vytvorí jedinečnú atmosféru a zároveň nebude brániť prístupu tepla.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Umiestnite ho za radiátor a vaše účty za kúrenie nezruinujú váš rozpočet. „Robím to už 22 rokov“
Má zmysel vypínať kúrenie v noci? Slováci si neuvedomujú dôsledky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.