29.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/stock_studio).
Vres je jednou z najkrajších jesenných kvetín, ktoré môžeme pestovať v zemi aj v kvetináčoch. Ich jedinečné farby dodávajú balkónom a terasám jedinečnú atmosféru, ale nesprávne ošetrované rastliny môžu rýchlo stratiť svoje čaro. A to by bola veľká škoda, pretože vresy s nami môžu zostať niekoľko pekných rokov. Musíme sa len naučiť, ako sa o ne starať, a zistiť, ako zazimovať balkónové vresy, aby nezahynuli.
Vres je druh, ktorý sa už považuje za symbol jesene. Či už tieto rastliny pestujeme v zemi, v debničkách alebo v kvetináčoch, vždy vnesú do našich domovov a záhrad jedinečnú atmosféru.
Kvitnú dlho, ale nie každý si uvedomuje, že pri správnej starostlivosti môžu vresy zostať na našich terasách a balkónoch oveľa dlhšie ako len jednu sezónu. Ako zazimovať vres tak, aby potešil oko ešte niekoľko pekných rokov?
Ako sa staráte o vres, aby vám dlho zdobil balkón?
Dobre udržiavaný vres na balkóne vydrží až 5 – 6 rokov. Väčšina z nás si to však neuvedomuje, a preto často už po jednej sezóne končí na smetisku. To je však obrovská škoda krásnych rastlín a peňazí vynaložených na ich kúpu.
Na to, aby tieto trvalky zdobili naše domovy a záhrady niekoľko dobrých sezón, stačí zaviesť niekoľko jednoduchých pravidiel. Nezabúdajte, že ide o rozmarné rastliny s vlastnými nárokmi na pestovanie.
- Výsadba vresu
Po zakúpení koncom septembra a začiatkom októbra by sa mal vres zo záhradníctva presadiť do zeme alebo do väčšieho kvetináča s malými drenážnymi otvormi na dne. Najlepšia je debnička s priemerom aspoň 15 cm.
Vykopte jamu s podobnou hĺbkou, aká je v črepníku, a umiestnite do nej rastliny. Nakoniec vresy zasypte zeminou a výdatne zalejte. Pri presádzaní je kľúčová vzdialenosť rastlín od seba, ktorá musí byť aspoň 30 – 40 cm medzi dvoma odrezkami.
- Umiestnenie a pôda pre vres
Miesto pre vres by malo byť svetlé a chránené pred vetrom, pretože vres nie je veľmi odolná rastlina. Na ich pestovanie je najlepšia kyslá, ale ľahká a dobre odvodnená pôda. Jej pH by malo byť v rozmedzí od 3,5 do 5. Na vrchnej strane sa dobre uplatní borovicová kôra, ktorá zabráni vzniku buriny.
Ako prezimovať vres v kvetináči? Takto ich ochránite
Ako prezimovať vres v kvetináči, aby stihol v nasledujúcej sezóne krásne kvitnúť? Od prírody je to citlivý druh, ale musíme si uvedomiť, že pri kvetoch pestovaných v debničkách na balkóne je riziko mrazu ešte väčšie. A to kvôli malému množstvu substrátu, ktorý pokrýva ich korene.
Preto, aby vresy prežili zimu, mali by sme ich od decembra do marca pre istotu prikryť tieniacou textíliou alebo ochranným rúnom. V žiadnom prípade by sme na to nemali používať fóliu alebo slamu, pretože potom by vres mohol začať hniť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto voda je najhoršia na zavlažovanie vresu. Môže zničiť kríky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.