Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Ekológia, Záhrada,

Namiesto žalostných trosiek – bujné a robustné tuje. Odborníci ich nezalievajú ničím iným

29.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock,com/Oleg RudniK). Tuje zaraďujeme medzi vždyzelené ihličnaté stromy, čo sú špeciálne ihličnany, ktoré si udržiavajú bujný habitus počas celého roka. Považujú sa za nezničiteľné...

29.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock,com/Oleg RudniK).

Tuje zaraďujeme medzi vždyzelené ihličnaté stromy, čo sú špeciálne ihličnany, ktoré si udržiavajú bujný habitus počas celého roka. Považujú sa za nezničiteľné rastliny, čo však nie je celkom pravda. Ak sa o ne nestaráme, môžu byť náchylné na usychanie a napadnutie chorobami a škodcami. Zalievanie a hnojenie im dodáva silu odolávať prekážkam. Čo a ako používať? Tu je niekoľko návrhov.

Foto: shutterstock,com/Oleg RudniK
  • Patentom na rýchle posilnenie tují rastúcich v záhrade je použitie špeciálnej mykoríznej vakcíny. Huby kolonizujúce koreňovú zónu zvýšia absorpčnú plochu, takže rastlinu nie je potrebné tak často zalievať.
  • Pri zalievaní by sa voda mala dostať priamo ku koreňom tují. Neodporúča sa kropiť zelené časti, pretože budú náchylnejšie na huby a patogény.
  • Zriadenie špeciálnej kvapkovej linky je vynikajúcou alternatívou k tradičnému zavlažovaniu tují. Inštalácia sa umiestni priamo pod tuje a voda sa dostáva na povrch cez malé otvory, čím sa pôda udržiava neustále vlhká.

Jesenné hnojenie tují – nezabudnite na to

Pri prechádzke medzi záhradami na pozemkoch veľmi rýchlo zachytíme spoločný faktor. Takmer v každej záhrade je aspoň jedna tuja. Niektorí majitelia ich používajú ako živý plot, iní ako prírodnú dekoráciu. Čo sa však dá urobiť, aby vyzerali perfektne po celý rok? Odpoveď spočíva v hnojení. Odborníci na rastliny upozorňujú, že jesenná výživa sa veľmi líši od jarnej a letnej.

Na jeseň sa neodporúča používať prípravky na báze dusíka, pretože stimulujú rast tují a tvorbu mladých výhonkov. Náhly príchod zimy zabráni ich zdrevnateniu, čím sa stanú zraniteľnejšími voči mrazu. Po lete by sme sa mali spoľahnúť na prípravky bohaté na draslík a fosfor. Oba prvky účinne pripravujú rastlinu na zimu a zlepšujú jej odolnosť voči mrazu. Tieto zložky majú tiež vplyv na výživu koreňového systému a zlepšenie hospodárenia s vodou.

Do kedy zalievať tuje?

Tí, ktorí pestujú tuje v záhrade, by si mali uvedomiť, že proces aktívnej transpirácie u tohto druhu pokračuje počas celého roka – bez prerušenia. Silné sneženie, husté snehové záveje a silne zamrznutá pôda blokujú rastlinám prístup k vode a potrebným živinám. Ak táto situácia trvá príliš dlho, prispieva k vzniku javu známeho ako fyziologické sucho.

Foto: shutterstock/Grandpa

Čo je prejavom tejto situácie? Rastlina začne strácať všetku vodu zo svojich tkanív počas odparovania. Nepriaznivé poveternostné podmienky znemožňujú rastline priebežne dopĺňať potrebné živiny. Záhradníci dbajú na to, aby sa tuje na jeseň riadne zalievali, najlepšie pred prvými mrazmi. Zvyčajne sa to robí v októbri alebo začiatkom novembra. Ak na túto dôležitú úlohu nezabudneme, tuje budú mať šancu nahromadiť vo výhonkoch správne množstvo vlahy ešte pred nástupom tuhej zimy.

Ako v zime zavlažovať tieto druhy?

Dlhá, studená a zasnežená zima je pre tuje skutočnou školou prežitia. Tento druh patrí medzi vždyzelené rastliny, ktoré sú po celý rok vystavené škodlivým vplyvom vonkajšieho prostredia. Odborníci radia, najmä v tomto ročnom období, využiť každé okno počasia a teplejšie dni na zalievanie smädných tují. Vhodná príležitosť nastane, keď teplota prekročí 0 stupňov Celzia.

Počas tohto obdobia zavlažujte tuje destilovanou vodou, ktorá mala čas dosiahnuť teplotu okolia. Záhradníci upozorňujú, že je dobré to urobiť aspoň raz v decembri alebo v januári. Vážnosť situácie sa zvyšuje, ak máme do činenia so zimou bez snehu, ktorá sa vyznačuje častými ľadovými vetrami. Prečo je zalievanie tují také dôležité? Nielenže bezpečne prežijú do prvých jarných dní, ale navyše im počas predvianočného obdobia nezačnú hnednúť šupiny.

Tuje – správne zavlažovanie

Už vieme, že sa neoplatí vzdávať sa zalievania tují v zime. V tejto fáze sa vynára otázka – čím by sme mali tieto výnimočné rastliny zalievať? Záhradníci v tom majú jasno: najlepšou voľbou je nepochybne dažďová voda. Ak je to možné, mali by sme ju zhromažďovať v sudoch alebo nádobách umiestnených pri odkvapoch. Považuje sa za mäkkú vodu s mierne kyslou reakciou. Ak sa pozriete na jej zloženie, nenájdete v nej ani náznak chlóru. Oplýva množstvom rozpustných plynov vrátane dusíka, kyslíka a oxidu uhličitého.

Foto: shutterstock/Savanevich Viktar

Ak sa na túto tému pozrieme realisticky, nie všetci máme čas alebo priestor na zber dažďovej vody. Na zalievanie záhradných rastlín vrátane tují sa najčastejšie používa obyčajná voda z vodovodu. Tento typ zavlažovania by nemal spôsobiť väčšie škody. Pred zalievaním tují v kvetináčoch vodou z vodovodu však nalejte časť vody do nádoby a nechajte ju odstáť aspoň jeden deň.

Banánový odvar na posilnenie tují

Zabezpečenie správnej úrovne hydratácie umožní tujam nielen prežiť zimu, ale ovplyvní aj ich zdravý vzhľad. To však nie je jediná vec, na ktorú treba pri komplexnej starostlivosti myslieť. Starostlivosť o rastliny si vyžaduje dbať aj na to, aby sa im poskytovali potrebné živiny. Tie sa zvyčajne nachádzajú v hotových zmesiach dostupných v obchodoch. Ak však nechcete míňať ťažko zarobené peniaze na neoverené produkty, siahnite po kuchynských zvyškoch.

Výborný kondicionér na tuje sa pripravuje na základe silne zrelého banánu. Stačí, ak celé ovocie nakrájate na menšie kúsky, vložíte ich do nádoby a zalejete teplou a prevarenou vodou. Teraz stačí počkať 48 hodín a pokračovať v zalievaní rastlín. Naposledy by sa mal domáci zlepšovák podať rastlinám v októbri. Nezabudnite, že to s frekvenciou, s akou rastlinu kŕmite, nesmiete preháňať. Namiesto toho, aby získala nedotknutý vzhľad, začne vädnúť a stratí odolnosť voči nízkym teplotám.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Na konci mesiaca urobte jednu vec so svojimi tujami. Zimu prežijú v perfektnej kondícii

Posledná výzva na prípravu tuje na zimu. Takto prežívajú mrazy


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Ako často by ste mali zalievať kaktusy? Zapamätajte si jedno pravidlo

08.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dragana Gordic). Mnohí ľudia, ktorí si chcú ušetriť prácu so starostlivosťou o rastliny, sa rozhodnú pestovať kaktusy. Vyžadujú minimálnu…

Praskanie paradajok je vážny problém. Záhradníci navrhujú, ako sa s tým vysporiadať

08.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Raksan36studio). Pestovanie paradajok nám umožňuje vychutnať si vlastné, veľmi chutné plodiny. Niekedy však aj napriek náležitej starostlivosti paradajky na…

Kvitnúce paradajky, ale bez plodov? Záhradník odhaľuje dôvody

08.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/emmanine). Mnohí ľudia sa rozhodnú pestovať paradajky, ktoré potom prinášajú chutné a zdravé ovocie. Stáva sa však, že hoci…

Máte mílie na tvári? Namiesto toho, aby ste ich vytláčali, natrite ich týmto. Vytiahne podkožné vyrážky

8.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/vchal). Mílie na tvári sú malé, biele podkožné vyrážky, ktoré sa vyskytujú vo väčších skupinách. Najčastejšie sa objavujú na…

Čo ovplyvňuje chuť paradajok zo záhrady? Jednoduchá úprava pre sladšie ovocie

08.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/HiTecherZ). Paradajky z vlastnej záhrady chutia úplne inak ako tie, ktoré kupujete v supermarkete. Vaše vlastné plody určite predčia…

Auto Trendy

Čierna skrinka v aute povinná od 7. júla. Ako funguje a čo zaznamenáva?

8.7.2024 Redakcia Auto trendy - Od 7. júla musí byť každé nové osobné a dodávkové vozidlo s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony, ktoré sa predáva v krajinách EÚ, vybavené záznamníkom…

Tieto uvoľnené SUV robia na trhu čoraz väčšie prekvapenie. Čísla neklamú

8.7.2024 Redakcia Auto trendy - Luxusné a zároveň uvoľnené vozidlá SUV značky Volvo sú naďalej hnacím motorom predaja švédskej značky. Výrobca z Göteborgu môže oslavovať nárasty nielen v Európe. Čísla…

Tesla a motor V8? Neuveríte, keď to budete počuť

8.7.2024 Redakcia Auto trendy - Tesla s motorom V8? Nie celkom, ale znie to rovnako. To všetko vďaka šikovnému redizajnu, ktorý sa práve dostáva na web.

Caravaning. Pre koho aký karavan? Praktický sprievodca

8.7.2024 Redakcia Auto trendy - Obdobie pandémie 2020/2021 mnohých z nás upozornilo na to, že dovolenku možno stráviť aj v karavanoch. Vo svete je táto forma cestovania a trávenia voľného…

Potrebujú dieselové vozidlá častejšie meniť olej?

8.7.2024 Redakcia Auto trendy - Medzi benzínovými a naftovými motormi je niekoľko rozdielov. Potrebujú však naftové vozidlá častejšie výmenu oleja, pokiaľ ide o údržbu?

Bude takto vyzerať ďalší GR od Toyoty? To by nám nevadilo

8.7.2024 Redakcia Auto trendy - Ďalší GR od Toyoty? Prečo nie! Pred časom sa na internete objavila fáma, že Gazoo Racing usilovne pracuje na športovejšej verzii crossoveru Toyota Crown. Takéto…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov