30.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Luci).
Astma je chronické zápalové ochorenie postihujúce priedušky – orgán dýchacieho systému, ktorého úlohou je privádzať vzduch do pľúc. Označuje sa aj ako bronchiektázia, pretože vedie k nekontrolovanému sťahovaniu svalov priedušiek, čo spôsobuje ich zúženie počas záchvatu ochorenia. Môže postihnúť ľudí v akomkoľvek veku. Astmou trpí približne 300 miliónov ľudí na celom svete a tento počet sa neustále zvyšuje. Aké príznaky môžu naznačovať podozrenie na astmu? Čo môže predznamenávať rozvoj ochorenia? Odpovedáme na najčastejšie otázky.
Čo je astma?
Astma je ochorenie charakterizované chronickým zápalom dýchacích ciest s rôznorodým pôvodom – heterogénnym a multiformným.
Astmu poznali už starí Egypťania a ako prvý ju pomenoval Hippokrates, ktorý sa dodnes považuje za otca medicíny. Opisy astmy sa vyskytujú v Homérovej Odysei (v XV. knihe pri opise Hektorovej smrti a v X. knihe, kde sa opisuje Odyseovo a Diomedovo prenasledovanie Dolona) a tiež v Senecovom liste Luciovi.
Astma sa môže objaviť v akomkoľvek veku, ale zvyčajne sa začína v ranom detstve. Príznaky a obštrukcia priedušiek sú rôznej závažnosti a majú záchvatovitý charakter. Počas astmatického záchvatu dochádza k nekontrolovanému bronchospazmu a zúženiu dýchacích ciest, takže prietok vzduchu je výrazne narušený. Dlhotrvajúci zápal v priebehu tohto ochorenia môže viesť k trvalým zmenám dýchacích ciest a pretrvávaniu bronchiálnej obštrukcie. Z tohto dôvodu je veľmi dôležitá rýchla diagnostika a stanovenie vhodnej liečby – len tak možno minimalizovať riziko exacerbácií.
Aké sú príčiny vzniku astmy?
Predtým, ako definícia astmy nadobudla svoju modernú podobu, sa predpokladalo, že toto ochorenie má emocionálny základ a pacienti trpia dýchavičnosťou, keď sú veľmi rozrušení. Osoby postihnuté dýchavičnosťou sa liečili gymnastikou, psychoterapiou, masážou a meditáciou s nie veľmi uspokojivými výsledkami. Až v 19. storočí sa dosiahli prvé významné úspechy pri hľadaní príčin tohto ochorenia. Záchvaty astmy sa začali spájať s peľom tráv a prítomnosťou perových vankúšov v spálni. Koncom 19. storočia sa začal výskum alergénov.
Príčiny astmy sa delia do dvoch skupín: alergické a nealergické.
Alergická astma je typická pre detstvo a je vyvolaná vystavením rôznym inhalačným alergénom, medzi ktoré patrí peľ tráv, stromov, zvieracia srsť alebo roztoče. Druhým typom je nealergická astma, ktorá sa najčastejšie vyvíja u dospelých a nie je spojená s nepriaznivou expozíciou alergénom. Jej priebeh a odpoveď na liečbu sú horšie ako pri alergickej astme.
Neexistuje jediná príčina, ktorá by bola zodpovedná za vznik nealergickej astmy, ale niektoré faktory môžu predisponovať k ochoreniu, ako napríklad genetická predispozícia, obezita, ženské pohlavie, časté infekcie dýchacích ciest v detstve, fajčenie a vystavenie cigaretovému dymu.
Predzvesť astmy
Astma je väčšinou alergická, ale jej príčiny môžu byť rôzne. Niekedy sa stav spočiatku podobá na iné ochorenia dýchacích ciest. Ľudia, ktorí na sebe spozorujú určité zmeny, by mali navštíviť svojho lekára kvôli dôkladnej diagnostike.
Medzi predbežné predzvesť astmy patria:
- ťažkosti s hlbokým nádychom,
- ťažkosti s dýchaním počas fyzickej aktivity,
- pretrvávajúci suchý kašeľ počas dlhého obdobia,
- charakteristický pískavý zvuk pri výdychu,
- nočné prebúdzanie kvôli dýchavičnosti a kašľu,
- sipot.
Astma – hlavné príznaky
Astma patrí medzi ochorenia, ktoré sa u jednotlivých pacientov líšia, čo znamená, že príznaky ochorenia môžu byť v niektorých prípadoch mierne a v iných závažné. U väčšiny pacientov je pri vhodnej liečbe astma dobre kontrolovaná a nedáva o sebe vedieť počas bežného fungovania. Často však dochádza k vystupňovaniu ochorenia, počas ktorého sa príznaky zhoršujú a môžu si dokonca vyžadovať hospitalizáciu z dôvodu zhoršujúceho sa respiračného zlyhania.
Medzi najčastejšie príznaky prieduškovej astmy, ktoré pacienti uvádzajú, patria:
- sipot – najcharakteristickejší príznak,
- dýchavičnosť (hlavne počas výdychu),
- suchý kašeľ, ktorý sa vyskytuje najmä v noci alebo skoro ráno,
- pocit tiesne na hrudníku.
Okrem uvedených príznakov môže lekár pri auskultácii pacienta zistiť charakteristické obojstranné pískanie v pľúcach, ako aj sipot a predĺžený výdych.
Príznaky astmy často vyvolávajú a zhoršujú rôzne infekcie alebo faktory prostredia, medzi ktoré patria najmä:
- chrípka, prechladnutie
- infekcie horných dýchacích ciest,
- znečisťujúce látky v ovzduší,
- vdychovanie cigaretového dymu,
- výpary rôznych chemikálií,
- vystavenie chladnému vzduchu,
- šport.
Liečba astmy
Priedušková astma je, žiaľ, chronické ochorenie, čo znamená, že úplné vyliečenie nie je možné.
Liečba astmy však vo väčšine prípadov umožňuje úplnú kontrolu príznakov, čo je veľmi prospešné pre každodenné fungovanie ľudí bojujúcich s týmto zdravotným problémom. Liečba astmy sa volí podľa závažnosti ochorenia a spočíva najmä v používaní inhalačných liekov, ktoré dodávajú lieky priamo do dýchacích ciest. Cieľom farmakoterapie pri astme je predovšetkým protizápalový účinok a rýchle uvoľnenie prieduškového svalstva počas záchvatov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Trpia približne traja z desiatich Slovákov. September prinesie ďalší záchvat príznakov
Zavesenie uterákov na radiátor sa vám môže vypomstiť. Nie je to len o vyšších účtoch
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.