30.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin).
Lopatkovec je obľúbená črepníková rastlina, ktorá sa často vyberá do domácností nielen pre svoj vzhľad, ale aj pre to, že nie je veľmi náročná. Avšak napriek tomu, že nemá prehnané nároky na podmienky, sú obdobia, keď rastlina prestáva rásť a jej listy sú skrútené a nešťastné. Tento jav môže mať mnoho príčin. Zistite, ako mu predísť.
Lopatkovec sa vyznačuje dlhými, zelenými a lesklými listami, ako aj vyrastajúcimi štíhlymi bielymi kvetmi, ktoré sú skvelou dekoráciou miestnosti. Napriek relatívne jednoduchému pestovaniu tejto rastliny však existujú obdobia, keď sa jej rast náhle spomalí. Príčiny tohto stavu možno hľadať na viacerých úrovniach. Odporúčame, kde začať pri snahe predísť takejto situácii.
Lopatkovec a osvetlenie. Kde je najlepšie ho umiestniť?
Lopatkovec sa často opisuje ako rastlina, ktorá miluje tieň. To však neznamená, že k svojmu rastu nepotrebuje denné svetlo. Samozrejme, môže prežiť v miestnosti bez okien, ale nebude tam bujne rásť.
Preto je najlepšie umiestniť našu rastlinu na miesto, kde na ňu dopadá nepriame svetlo. V praxi to znamená, že v zime by sme mali lopatkovec umiestniť na parapet východného okna, pretože tam je pri krátkych dňoch najsvetlejšia. Okrem toho by boli vhodnou voľbou miestnosti s južnou alebo západnou expozíciou, ale v tomto prípade je potrebné kvetinu posunúť mierne ďalej od okna.
Príliš tesný kvetináč. Ako to ovplyvňuje naše rastliny?
Niekedy sa stane, že napriek správnej starostlivosti a umiestneniu sa nášmu lopatkovcu nedarí. Môže to byť pre nás signál, že kvetina je umiestnená v príliš tesnom kvetináči.
V takom prípade by sme mali rastliny vybrať a skontrolovať ich korene. Ak sú zhlukované a obtáčajú sa okolo seba, znamená to, že potrebujú viac priestoru a mali by sa presadiť do väčšieho kvetináča. Predtým sa však pokúste korene jemne rozpliesť. Je dobré ich predtým navlhčiť, aby boli pružnejšie a aby sme našej rastline neublížili.
Kľúčom k úspechu je správne zavlažovanie. Ako často by ste mali zalievať lopatkovec?
Dôvodom, prečo náš lopatkovec nerastie, môže byť aj jej nesprávne zavlažovanie. Musíme si uvedomiť, že táto kvetina má rada stály prístup k vode a pôda okolo koreňov by mala byť vždy mierne vlhká. Môžeme to skontrolovať tak, že každé tri dni ponoríme prst do pôdy. Ak je suchá do hĺbky 1 cm, mali by sme pridať vodu. Množstvo vody by malo byť také, aby trochu tekutiny vytieklo cez spodný otvor kvetináča.
Zároveň nesmieme previsnutý lopatkovec príliš zalievať, pretože to spôsobuje rozvoj baktérií v kvetináči a infikovanie koreňov. To spôsobuje hnilobu rastliny a žltnutie listov. Okrem toho stonky lopatkovcay ochabujú a pôda nepríjemne zapácha. Jedným z príznakov nadmerného zalievania môžu byť aj hnedé škvrny na listoch.
Výživové doplnky – oplatí sa ich používať?
Často môžeme pozorovať, že listy lopatkovca sú malé a stočené. To môže znamenať, že rastlina potrebuje podporu živín. Musíme to však robiť s mierou, pretože nedostatok živín môže rast rastliny zabrzdiť rovnako ako ich nadbytok.
Na výživu lopatkovca môžeme použiť pomaly sa uvoľňujúcu živinu, ale nezabudnite, že sa nesmie používať na jeseň a v zime, keď rastlina prechádza do vegetačného pokoja.
Môžeme tiež použiť pravidelné hnojenie, ktoré sa aplikuje každé tretie zalievanie. V tomto prípade použijeme domácu výživu, pripravenú napríklad z banánových šupiek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Lopatkovec chradne a nevytvára listy? Rozdrvte ho a zmiešajte s vodou. Bude pôsobiť ako protilátka
Pri pestovaní lopatkovca sa riadim pravidlom 20:20. Ešte nikdy nekvitol tak bujne a zdravo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.