31.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Roman Tsymbal Pixabay/Pexels).
Ananás je exotické ovocie sladkej chuti a šťavnatej dužiny, ktoré je veľmi obľúbené po celom svete. Dnes ho bez problémov kúpite takmer v každom supermarkete. Málokto však vie, že svoj vlastný ananás si môžete vypestovať v kvetináči, aby ste ho mali vždy po ruke. Naučte sa jednoduchý trik na zakorenenie z listov, ktorý vám pomôže dosiahnuť úžasné výsledky.
Ako zakoreniť ananás?
Historici hovoria, že vlasťou ananásu je Južná Amerika, pričom do Európy sa dostal vďaka Krištofovi Kolumbovi. Toto exotické ovocie je už roky mimoriadne obľúbené pre svoju jedinečnú chuť a nutričné vlastnosti. Nie každý však vie, že ananás sa dá ľahko zakoreniť a pestovať doma. Najdôležitejšia vec, ktorá rozhoduje o úspechu v pestovaní, je výber správneho ovocia.
V obchode si vyberte vyzretý (nie však prezretý) a zdravý exemplár, s pekne sfarbenými zelenými listami. Dôležité je, aby sa ružica listov nepoškodila a kvetný výhonok by z nej mal vytŕčať. Mali by ste sa však vyhnúť ovociu so žltými alebo zvädnutými listami, ktoré môžu naznačovať ochorenie.
Ak chcete získať sadenicu ananásu, odrežte ružicu listov v hornej časti plodu (tzv. listový chochol) a ponechajte asi 2 cm dužiny. Niektorí odporúčajú oddeliť ružicu odskrutkovaním od plodu. Ďalším krokom je odstránenie spodných listov ananásu, aby sa obnažil holý výhonok (asi 2-3 cm). Potom by sa pripravené sadenice mali nechať deň alebo dva sušiť. Táto akcia pomôže zabrániť rozvoju hubových chorôb a hnilobe rozety.
Po uplynutí tejto doby vložte semiačka ananásu do nádoby s vodou tak, aby listy neprišli do kontaktu s vodou. Sadenicu umiestnite na teplé a dobre osvetlené miesto (nie však na priame slnko), kým nezakorení. Asi po 2 týždňoch si všimnete korene – to znamená, že ananás je pripravený na presadenie do kvetináča s vhodnou zeminou. Sadenice umiestnite do univerzálnej pôdy, pamätajte na drenážnu vrstvu, aby sa zabránilo hnilobe koreňov.
Pestovanie ananásu v kvetináči – krok za krokom
Ananás má rád teplé a vlhké prostredie, optimálna teplota na jeho pestovanie je 25 stupňov C v lete a 20 stupňov C v zime. Stojí za to pamätať, že substrát by mal byť neustále mierne vlhký, takže sa oplatí zalievať rastlinu 2-3 krát týždenne. V zime treba zálievku obmedziť na raz týždenne. Dôležité je, že ananás by mal byť napojený špeciálnym spôsobom , nalievaním vody do listovej ružice. Dobrou praxou je tiež pokropiť listy mäkkou vodou.
V lete môžete rastlinu prihnojovať tekutým viaczložkovým hnojivom (ale nepreháňajte to). Tiež sa oplatí presádzať každé 1-2 roky, aby mala rastlina dostatočný priestor na rast. Malo by sa to robiť jemne a snažiť sa nepoškodiť korene. Pri pestovaní ananásu je dôležitá trpezlivosť, pretože rastlina zvyčajne začína kvitnúť asi 1,5-2 roky po výsadbe. Vďaka tomu si môžeme doma pochutnať na lahodnom, exotickom ovocí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Strihanie malín pred zimou. Ako a kedy to urobiť, ktoré maliny nezrezať?
Ako prezimovať muškáty? Pripravte si noviny a krabicu a na jar opäť rozkvitnú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.