31.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/Alexandra_Koch pexels/Ksenia Chernaya).
Vykurovacia sezóna sa začala a s ňou aj mnohé radiátory začínajú zapáchať… zatuchnutým zápachom a prachom, jasne viditeľným proti svetlu. Našťastie existuje rýchly a účinný spôsob, ako túto špinu odstrániť. Táto jednoduchá metóda vyčistí aj tie najneprístupnejšie štrbiny a vnútro radiátora. Dokonca ho môžete použiť aj na staré liatinové radiátory. Potrebujete len dve ingrediencie – obe máte určite po ruke. Ako čistiť radiátory zvnútra a zvonka?
Prečo sa oplatí čistiť radiátory? Toto je ideálny moment
Vonku sa ochladzuje a vo väčšine bytov a domov sa už začala vykurovacia sezóna. Cez radiátory opäť tečie horúca voda a cez okno môžeme sledovať padajúce lístie zo stromov. Chlad spôsobuje nepohodlie u ľudí, pretože hypotermia rýchlo ovplyvňuje zdravie. Všetko úsilie (a nemalé sumy na účtoch) však vyjde nazmar, ak ochorieme kvôli kúreniu.
Radiátory by sa mali čistiť najmenej z 3 dôvodov:
- Prach stúpajúci z radiátora dráždi sliznice, spôsobuje alergie a môže viesť k ochoreniam dýchacích ciest.
- Prach je z veľkej časti organická hmota (roztoče, odumreté prvky epidermy), ktorá pri zahriatí jednoducho hnije, čo môže spôsobiť nepríjemný zápach a niesť ďalšiu porciu nebezpečných látok.
- Ďalšia vrstva prachu je malá, ale skutočná bariéra, ktorá ovplyvňuje účinnosť radiátora a následne aj výšku účtov.
Úprimne povedané, treba si uvedomiť, že aj hrubá vrstva špiny na starých liatinových radiátoroch bude mať za následok účet vyšší maximálne o niekoľko zlotých. Priame finančné straty nemusia byť veľké, ale liečba astmy drahými inhalátormi môže túto bilanciu výrazne zhoršiť.
Ako sa zbaviť prachu z vnútra radiátorov?
Každý vie, že najhoršie sa čistia staré liatinové radiátory s rebrami. Vyčistenie všetkých zákutí je takmer nemožné, ale stačí obyčajná kefka, alebo radšej trochu „menej obyčajná“ – s mierne zahnutou špičkou, ktorá vám umožní dostať sa aj do tých najskrytejších miest. V prípade škvŕn a veľkého množstva prachu je dobré kefku obaliť handričkou navlhčenou vodou a prostriedkom na umývanie riadu
Liatinové radiátory sú však čoraz častejšie len spomienkou, hoci aj tie novšie vedia znervózniť, keď sa pustíte do čistenia. Problematické je najmä ich vnútro, do ktorého sa dá ľahko nahliadnuť, no oveľa ťažšie sa tam strčí ruka. Často je voľný prístup blokovaný okenným parapetom alebo inou policou. Zdá sa, že takéto problémy sa riešia jednoduchou metódou, ktorá sa v poslednej dobe šíri na sociálnych sieťach.
Na rýchle a efektívne čistenie vnútrajška radiátora
Pod radiátor umiestnite navlhčenú handričku alebo papierovú utierku a vyfúkajte prach fénom. Prúd vzduchu nasmerujte z hornej časti radiátora tak, aby prach padal a zastavil sa na mokrej látke. Na odstránenie zvyšných nečistôt pripravte zmes vody a pracieho prášku. Voda by mala byť teplá, ale nie horúca. Čajová lyžička prášku vystačí na pol litra vody.
Roztok nalejte do vhodnej nádoby, ktorá vám umožní pomaly liať tekutinu po stenách radiátora. Najvhodnejšie je podložiť misku, hlbší tanier alebo inú nádobu. radiátor na zachytávanie vody, ktorá steká nečistotami.
Prací prášok odstraňuje škvrny z oblečenia, ale tiež úspešne rozpúšťa nečistoty a viaže ich čiastočky, pričom ich berie so sebou. Čím dlhší je kontakt s daným povrchom, tým lepšie sú účinky, preto sa pri dávkovaní vody na vnútorné steny neponáhľajte a nechajte účinné látky v prípravku pôsobiť čo najdlhšie.
Ako nastaviť termostat na radiátore?
Podľa špecialistov a samotných výrobcov je optimálne nastavenie termostatu gombík na čísle „3“. V skutočnosti každá číslica zodpovedá určitému teplotnému rozsahu, na ktorý má radiátor ohrievať svoje okolie. Pri „3“ by mala byť teplota v miestnosti približne 18-20 stupňov.
Táto teplota sa odporúča ako optimálna pre ľudské zdravie, aj keď samozrejme ide o zovšeobecnené odporúčania. Každý z nás sa najlepšie cíti v trochu iných podmienkach. Dodatočne musíte pamätať na to, že kúpeľňa by mala byť teplejšia (cca 24 stupňov), to isté platí pre detskú izbu (22-24 stupňov). Spálňa pre dospelých by mala byť v noci o niečo chladnejšia – ľudia spia najlepšie pri teplote 17 – 19 stupňov.
Je zaujímavé, že nastavenie radiátora na nastavenie „snehová vločka“ neznamená, že je prívod teplej vody uzavretý. V skutočnosti radiátor v tejto konfigurácii udržuje teplotu približne 6-8 stupňov , čo neumožňuje zamrznutie kvapaliny v potrubí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chcete ušetriť na vykurovaní? Zistite spoľahlivé spôsoby
Ako odvzdušniť radiátor a postarať sa o zdroj tepla? Praktické rady pre majiteľov radiátorov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.