31.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pexels/SpaceX pexels/Pixabay).
Japonskí vedci nechali rásť myšie embryá na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Ide o prvý podobný experiment v histórii. Vedci chceli skontrolovať, či sú cicavce vrátane ľudí schopné rozmnožovania vo vesmíre. Testy boli úspešné – embryá sa vyvíjali normálne. Výskum môže byť dôležitý pre budúce misie, ako aj možnú kolonizáciu vesmíru.
Teruhiko Wakayama, profesor na Yamanashi University’s Center for Advanced Biotechnology, a tím z Japan Aeronautics and Space Administration (JAXA) poslali zmrazené embryá myší na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) v auguste 2021. Astronauti rozmrazili embryá v ranom štádiu pomocou špeciálne zariadenie určené na tento účel a pestovalo ich na stanici štyri dni.
Vedci: Cicavcom sa môže dariť vo vesmíre
„Z embryí kultivovaných v mikrogravitácii sa normálne vyvinuli blastocysty, t. j. bunky, z ktorých sa potom vyvinie plod a placenta.“
– uviedli vedci.
„Experiment jasne ukázal, že gravitácia nemá žiadny významný vplyv,“
– dodali.
„Výsledky prelomovej štúdie boli zverejnené vo vedeckom časopise „iScience““
-informuje agentúra AFP.
Výskumníci po analýze blastocyst, ktoré boli predtým odoslané späť do laboratórií na Zemi, zistili, že počas testov neboli zaznamenané žiadne významné zmeny v ich DNA alebo génoch.
„Toto je vôbec prvá štúdia, ktorá dokázala, že cicavcom sa vo vesmíre darí.“
– Univerzita Yamanashi a japonský Riken Research Institute uviedli v spoločnom vyhlásení.
„Ide o prvý experiment na svete, v ktorom sa embryá cicavcov v ranom štádiu vývoja vyvíjali v podmienkach úplnej mikrogravitácie na ISS,“
– čítame vo vyhlásení.
Testy pred cestou na Mars
„V budúcnosti bude potrebné transplantovať blastocysty pestované v mikrogravitácii na ISS, aby sa zistilo, či môžu hlodavce rodiť. To potvrdí, že blastocysty sú normálne,“
– dodal.
Agentúra AFP poznamenáva, že takýto výskum môže byť dôležitý pre ďalší prieskum a možnú kolonizáciu vesmíru. V rámci programu Artemis plánuje NASA poslať ľudí späť na Mesiac, aby sa dozvedeli, aký je tam život na dlhú dobu. To má byť zasa krok v príprave cesty na Mars koncom 30. rokov 20. storočia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Medveď vošiel do hotelovej kuchyne. Tam došlo k útoku
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.