2.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Ron Lach/Max Rahubovskiy).
Sušenie bielizne doma počas jesene a zimy môže byť skutočnou nočnou morou. Nepriaznivé počasie, dážď alebo smog odrádzajú ľudí od vešania mokrého oblečenia vonku, ale pranie doma spôsobuje nové problémy. Sušenie bielizne trvá dlho, zaberá veľa miesta a zvyšuje vlhkosť vzduchu, čo škodí vášmu zdraviu. Existuje však pomerne veľa trikov, ktoré pomôžu mokrému oblečeniu rýchlejšie uschnúť a vyhnúť sa zatuchnutému zápachu. Tu je niekoľko z nich.
Ako rýchlo sušíte bielizeň doma?
S jeseňou za oknami sa vracia nepríjemný problém sušenia bielizne. Kvôli vysokej vlhkosti, dažďu alebo zvyšujúcemu sa smogu sa vzdávame vešania mokrého oblečenia vonku a snažíme sa to robiť doma. Bohužiaľ, oblečenie potom neschne tak rýchlo, a ak nemáme v dome alebo byte dostatok priestoru, pohľad na sušiak na bielizeň, ktorý sa zdržiava v miestnosti, môže viesť k bielej horúčke. Okrem toho je tu problém stúpajúcej vlhkosti v miestnosti, ktorá môže viesť k tvorbe plesní na stenách a podporovať choroby, ako sú alergie, astma a zápal pľúc.
Preto sa oplatí vedieť, čo robiť, aby sa vaša bielizeň doma sušila rýchlejšie. Ak budete dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, táto úloha už nebude problémom.
Sušenie bielizne doma – triky s práčkou
Ak chcete, aby vaša bielizeň doma schla rýchlejšie, je dobré začať najprv s práčkou. V prvom rade by ste nemali bubon naplniť až po okraj, pretože oblečenie sa nebude dobre odstreďovať a bude na ňom pokrčené. Najlepšie je naplniť práčku do ¾ jej kapacity, aby bola bielizeň už prakticky suchá. Odstreďovanie môžete tiež opakovať, aby ste dosiahli lepšie výsledky.
Používajte loptičky alebo uterák
Pred zapnutím odstreďovania môžete urobiť ešte jednu vec – do práčky s mokrou bielizňou vložte tenisové loptičky. Tie budú počas chodu práčky po bubne poskakovať a odstraňovať prebytočnú vlhkosť z oblastí, ako sú švy, švy alebo vnútorné časti oblečenia.
Namiesto tenisovej loptičky môžete do bubna práčky vložiť veľký suchý uterák. Ten počas odstreďovania absorbuje časť vlhkosti, čím sa skráti čas sušenia oblečenia.
Nezabudnite: po vypraní nenechávajte mokré veci v práčke, ale ihneď ich vyberte a zaveste. Vo vlhkom prostredí sa v práčke množia plesne a baktérie, ktoré sú zodpovedné za zatuchnutý zápach vášho oblečenia. Okrem toho môžu viesť k vzniku plesní v práčke.
Ako doma zavesiť bielizeň, aby rýchlejšie uschla?
Po vybratí oblečenia z práčky ho zaveste na sušiak – nie príliš husto, aby medzi jednotlivými radmi bielizne boli medzery. Vďaka tomu sa vlhkosť rýchlejšie odparí. Môžete tiež zavesiť striedavo hrubšie a dlhšie oblečenie s tenším, napríklad spodnú bielizeň. Tú môžete zavesiť aj na takzvaný kolotoč, čo je špeciálny vešiak na ponožky. Tým získame na sušičke viac priestoru pre väčšie kusy oblečenia.
Ďalšou možnosťou je zavesiť malé veci na radiátor v kúpeľni, teda v miestnosti prispôsobenej vlhkejšiemu prostrediu. Pri sušení bielizne však musíte pamätať na to, že dvere kúpeľne musia byť otvorené.
Nezabudnite vetrať
Pri sušení bielizne sa uvoľňuje veľa vlhkosti, preto je dôležité vetrať miestnosť, v ktorej stojí sušiak. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je stlmiť radiátory a otvoriť okno dokorán na 15 minút, a keď ho zatvoríte, zvýšiť teplotu. Umožníte tak rýchlejší únik výparov a skrátite čas sušenia oblečenia. Zabránite tiež vzniku plesní v byte.
Zvážte kúpu užitočných spotrebičov
Ak máte dostatok priestoru a váš rozpočet to umožňuje, môžete investovať do spotrebičov, ktoré vám pomôžu sušiť bielizeň doma. Okrem iného dobre poslúži odvlhčovač vzduchu, ktorý je dobré umiestniť vedľa sušiaka s mokrým oblečením. Dobrou voľbou je aj klimatizácia, ktorá má funkciu „odvlhčovanie“ – dôležité je, že neochladzuje miestnosť. Jednoducho nasmerujte prúd vzduchu na bielizeň, aby sa rýchlejšie vysušila.
V posledných rokoch je pri sušení bielizne v domácnosti voľbou číslo jeden bubnová sušička. Ide o spotrebič, do ktorého jednoducho vložíte mokrú bielizeň, nastavíte príslušný režim a keď ho vyberiete, oblečenie bude takmer suché. Takto vysušené veci už často nie je potrebné žehliť. Nevýhodou tohto riešenia je veľkosť sušičky, ktorá sťažuje jej umiestnenie v malej kúpeľni alebo byte. Nie je to však nemožné, pretože mnohé spotrebiče tohto typu sú skonštruované tak, že ich možno umiestniť priamo na práčku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako skrátiť čas sušenia bielizne? Vyskúšajte japonskú metódu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.