3.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/strussyone).
Keď ideme na cintorín, zvyčajne si so sebou berieme sviečku alebo kyticu. Na Slovensku sa miesto odpočinku našich blízkych spája so zamyslením a rozjímaním, ale nie je to tak vo všetkých krajinách. Tu sú tri nezvyčajné zahraničné cintoríny.
Keď príde 1. november, hroby našich blízkych sa zaplnia sviečkami a kvetmi. Rodiny sa stretávajú na cintoríne a spoločne spomínajú na zosnulých. Nechýbajú slzy a úprimné objatia. V tento deň si Slováci vyberajú elegantné oblečenie v tmavých farbách. Hoci je ťažké si to predstaviť, v niektorých krajinách vyzerajú úplne inak nielen návštevy cintorína, ale aj samotné hroby.
Rumunsko. Veselý cintorín
Veselý cintorín sa nachádza v rumunskom meste Sapanta. Vyznačuje sa jedinečnými farebnými náhrobnými kameňmi. Sú na nich vyryté výjavy zo života zosnulých, ako aj informácie o tom, čo radi robili, pili, jedli, aké mali koníčky a kde pracovali.
Sú tu aj vtipné obrázky odkazujúce na príčinu smrti a básne písané v prvej osobe. Takto sa Rumuni pozerajú na smrť: ironicky, s odstupom a zmyslom pre humor. Všetky hroby sú vyzdobené v podobnom štýle a rozhodne sa líšia od tých, ktoré máme na Slovensku.
Bolívia. Hlavný cintorín v La Paz
V Bolívii sú pohreby a návštevy cintorínov spojené so zábavou, farbami a jedlom. Mŕtvi sa pochovávajú v naskladaných výklenkoch. Vedľa nich sú farebné rebríky, po ktorých sa dá vyliezť, ak sa chce človek dostať k hrobu umiestnenému vysoko. Pohrebiská pripomínajú domčeky pre bábiky: nechýbajú tu hračky, ozdoby a dokonca ani fľaše s alkoholom. Návštevníci hrobov okolo nich tancujú, jedia a dokonca zapaľujú ohne. Bolívijčania si smrť nespájajú s negatívnymi prívlastkami, ale považujú ju za ďalšiu etapu života.
Rusko. Dargavská nekropola
Nekropola Dargavs v Rusku, presnejšie v Severnom Osetsku, sa nazýva mestom mŕtvych. Na prvý pohľad vyzerá ako malá osada s pôvabnými domčekmi. V skutočnosti sú to hroby, ktoré majú podobu malých stavieb.
Čím je stavba vyššia, tým viac pozostatkov sa v nej nachádza. Ľudia tu pochovaní boli pochovaní v štruktúrach podobných lodiam. Verilo sa, že zosnulí museli preplávať rieku, aby sa dostali do neba. Vedľa náhrobných kameňov sa nachádzajú studne. Po pohrebe sa do nich vždy hodila minca. Ak dopadla na kameň vo vnútri, znamenalo to, že zosnulý sa dostal do neba.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy upratať kvety po pohrebe? Ak to urobíte príliš skoro, zosnulý nemusí byť v pokoji
Ako sa obliecť na Sviatok všetkých svätých? Pamätajte na niekoľko kľúčových prvkov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.