03.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/stevepb).
Práčka je zariadenie, ktoré má doma takmer každý a nevieme si bez nej predstaviť život. Používa sa aj niekoľkokrát týždenne, preto sa oplatí vedieť, ako sa o ňu správne starať. Nezabudnite vždy po vybratí bielizne zatvoriť dvierka.
Mnoho ľudí perie bielizeň aj niekoľkokrát do týždňa. Nie je na tom nič ťažké – triedenie farieb, nalievanie tekutín a nastavenie vhodného režimu. Bohužiaľ, ako sa ukazuje, mnohí z nás zabúdajú na jeden aspekt, ktorý tu zohráva veľmi dôležitú úlohu. Kľúčovým pravidlom sú dvierka, konkrétne ich zatváranie po vybratí bielizne. Zistite, prečo je to také dôležité a ako sa starať o práčku pomocou domácich prostriedkov.
Nenechávajte dvierka práčky otvorené. Môže vám to len uškodiť
Niekedy celkom nevedome robíme určité chyby, mysliac si, že to, čo robíme, je dobré. To isté platí pre ponechanie otvorených dvierok práčky po vyzlečení čistého oblečenia. Takmer každý z nás verí, že otvorené dvierka zabezpečia zariadeniu dostatočné vetranie, no nie je to celkom pravda. Ponechaním otvorených dvierok na práčke sa neminimalizuje tvorba plesní ani nadmerná vlhkosť.
Najlepšie je, ak po vybratí bielizne necháte dvierka otvorené asi 3-5 minút a potom ich pevne zatvoríte. Pri ich otvorení zvyšujeme riziko zlomenia pántov, poškodenia zámku či iných prvkov, čo môže mať neskôr negatívny vplyv na chod zariadenia. Ak sa tak veľmi obávate nadmernej vlhkosti a plesní, naučte sa, ako sa o práčku starať doma.
Ako prať práčku doma? Pomôže vám to definitívne rozlúčiť sa s plesňou
Ak z vašej práčky vychádza nepríjemný zápach alebo vidíte, že tam rastie pleseň, okamžite konajte. Namiesto utrácania peňazí za chemické čistiace prostriedky možno tentoraz vyskúšajte domáce opravné prostriedky.
Aby ste sa zbavili nepríjemného zápachu, najprv vyčistite filter práčky a potom nastavte prázdny prací cyklus na 90 stupňov Celzia. Raz za čas sa tiež oplatí umyť celú práčku vodou s octom, ktorý prístroj vydezinfikuje. S plesňou a hubami v práčke by si mala poradiť sóda bikarbóna a ocot. Miesta zasiahnuté plesňou nasypte sódu bikarbónu, počkajte pár minút a zalejte octom.
Po chvíli všetko utrite handričkou – pleseň by mala čoskoro zmiznúť. Každých pár týždňov sa tiež oplatí nasypať sódu bikarbónu rovno do bubna, naliať ocot do zásuvky dávkovača a zapnúť prázdnu práčku do režimu prania pri vysokej teplote. Táto dezinfekcia udrží zariadenie čisté a bez plesní.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Každý rok dávam na radiátor fén. Ušetrím veľa peňazí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.