3.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Alex Bayev).
Zlatý vývar je takmer korunou našich stolov, a to nielen v nedeľu, ale aj pri najrôznejších slávnostných príležitostiach a keď sa chceme poriadne zahriať. Ale bohužiaľ – vývar má rád soľ, a niekedy až príliš veľa. Ako zachrániť vývar, ktorý je príliš slaný? Zabudnite na riedenie vodou – tieto triky zachovajú podstatu a účinne polievku odsoľujú. Hodiť sa bude aj zemiak, ale nielen ten.
Poznáte tú bolesť? Varíte vývar takmer ako v bavlnke, starostlivo vyberáte mäso a zeleninu, dávate si pozor na korenie, a aj tak vyjde slaný? Nuž, niektorí ľudia majú radi slanú chuť, ale keď je jedlo príliš slané, môže vám, žiaľ, nielen vziať chuť do jedla, ale aj zanechať nechut…. Príliš slaný vývar však nie je koniec sveta a ak sa naučíte tieto triky, môžete zachrániť každú presolenú polievku. Určite máte v kuchyni všetky potrebné veci.
Ako zachrániť príliš slaný vývar?
Prvá vec, ktorú by ste mali mať po ruke, keď je vývar príliš slaný, je obyčajný ošúpaný zemiak. Zemiak je škrobnatá zelenina, ktorá veľmi dobre absorbuje soľ. Stačí, ak do vývaru (alebo akejkoľvek inej polievky), ktorý je príliš slaný, vložíte zemiak a chvíľu ho povaríte. Zelenina odoberie prebytočnú soľ, ale nezmení chuť pokrmu. Nezabudnite však, že zemiak nesmiete variť príliš dlho – stačí 5 až 7 minút.
Ďalším patentom je ryža. Do vriaceho vývaru vložte vrecko ryže a počkajte, kým napučí. Ryža potom zachytí prebytočnú soľ a zároveň rozvinie chuť – výborne sa hodí ku kuraciemu mäsu. Ryža však môže trochu polievku zakaliť – ak sa tomu chcete vyhnúť, prepláchnite ju predtým v teplej vode, aby ste sa zbavili prebytočného škrobu.
Táto metóda sa môže zdať zvláštna, ale naozaj funguje. Do vývaru, ktorý je príliš slaný, nalejte vaječný bielok. Áno, obyčajný bielok, bez žĺtka. Keď sa začne v horúcej polievke zrážať, odstráni prebytočnú soľ. Keď sa bielok zrazí, jednoducho ho vyberte z vývaru a vychutnajte si dokonalú chuť.
Kedy osoliť vývar, aby ste to nepreháňali?
Existujú dve školy – jedna hovorí, že vývar treba osoliť hneď, ako vložíte mäso do hrnca, druhá hovorí, že ho treba osoliť až na konci varenia. My sa budeme držať tej druhej školy. Soľ je veľmi dôležité korenie, ale istým spôsobom uzatvára vlákna mäsa, takže všetka esencia je uzavretá v kúskoch mäsa a nepreniká do vývaru. Najlepší čas na pridanie soli do vývaru je, keď je mäso už mäkké – vtedy vieme, že pokrm bude aromatický a výrazný.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ak do vývaru pridáte tieto koreniny, získa hrejivé vlastnosti a posilníte imunitu.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.