5.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alsu Kanyusheva).
Zručná starostlivosť o rastliny sa často dosahuje metódou pokusov a omylov. Ak sa chcete vyhnúť mnohým chybám, je vhodné spoľahnúť sa na znalosti a skúsenosti ľudí, ktorí sa o rastliny starajú už roky. Práve oni poznajú najlepšie triky, ktoré dokážu rýchlo premeniť vädnúce druhy na pútavé vzácnosti. Nie je to inak ani v prípade lopatkovca. Dnes vám prezradíme trik na jednoduché dvojzložkové hnojivo.
Čo je dobré vedieť o lopatkovci?
Lopatkovec je vždyzelená rastlina. Prirodzene rastie v tropických lesoch a v hustých porastoch rovníkových lesov. V súčasnosti sa v Ázii a Južnej Amerike pestuje až 40 rôznych odrôd. Rastlina sa vyznačuje nerozvetvenou stonkou, z ktorej vyrastajú vzdušné korene, obklopené zelenými listami na oboch stranách. Nápadné biele kvety na prvý pohľad pripomínajú krídla roztiahnuté na let.
Dôležité je, že lopatkovec sa považuje za jednu z najcennejších rastlín na pestovanie doma. Hoci sa môže zdať ako trochu kostrbatá voľba, má obrovský vplyv na zdravie. Rastlina funguje ako prírodná čistička vzduchu, ktorá zbavuje miestnosti benzénu, amoniaku, xylénu alebo formaldehydu. Existuje spôsob, ako zlepšiť jej prirodzené vlastnosti a posilniť jej dekoratívne vlastnosti? Odpoveď sa skrýva v domácich hnojivách.
Lopatkovec – kondicionér z bobkových listov
Nenahraditeľný v kapustnici, boršči a dokonca aj vo vývare. Bobkový list nielenže dodáva pokrmom chuť, ale je užitočný aj v domoch a bytoch, kde je množstvo črepníkových rastlín. Korenie v sebe ukrýva draslík a fosfor, látky, ktoré prispievajú k posilneniu a lepšiemu rastu koreňového systému. Ďalšou výhodou používania bobkových listov je, že stimulujú mnohé druhy k tvorbe kvetných pukov. Zavedenie odvaru bobkových listov sa odporúča pri pravidelnej starostlivosti o lopatkovec.
Ako ho pripravujete? Potrebujete len dve ingrediencie, ktoré skombinujete v kľúčovom pomere 4:1. Po ceste do kuchyne musíte vyhľadať 4 bobkové listy a pripraviť 1 liter vody. Tekutinu nalejte do hrnca, pridajte sušené listy a celé to povarte. Potom hrniec odstavte z ohňa, prikryjete ho a necháte odvar vylúhovať. Kondicionér je hotový, keď úplne vychladne a získa trochu tmavšiu farbu. Prípravok aplikujete raz za dva týždne počas celého vegetačného obdobia.
Drevený popol v starostlivosti o lopatkovec
Pri spaľovaní biomasy vzniká vedľajší produkt vo forme dreveného popola. Vyznačuje sa alkalickou reakciou a bohatým zložením, v ktorom sa okrem iného nachádza draslík, horčík, sodík, fosfor a vápnik. Neobsahuje ani náznak dusíka, ktorý sa uvoľňuje do atmosféry. Popol dokáže veľmi rýchlo zlepšiť vlastnosti pôdy, čo vedie k zdravému rastu rastlín.
Domáce hnojivo sa použije aj pri pestovaní lopatkovca. Záhradníci odporúčajú zvoliť jednu z dvoch metód. Prvou je výdatne zasypať pôdu v kvetináči popolom a potom ho jemne vmiešať do vrchnej vrstvy tak, aby sa dostal čo najhlbšie. V ďalšom kroku rastlinu zalejete a trpezlivo čakáte na výsledok. Druhý patent vyžaduje, aby ste zmiešali 1 plnú polievkovú lyžicu dreveného popola s 1 litrom horúcej vody. Keď sa obe zložky dôkladne spoja, vzniknutú zmes nalejete priamo do koreňov lopatkovca. Prípravok je mimoriadne bohatý na minerálne látky, preto by sa nemal používať častejšie ako dvakrát mesačne. Zvýšením frekvencie riskujete, že prispejete k zožltnutiu listov rastliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prestal lopatkovec rásť? Môže za to kvetináč
Pri pestovaní lopatkovca sa riadim pravidlom 20:20. Ešte nikdy nekvitol tak bujne a zdravo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.