05.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Victoria Ferr Pixabay/nurfe).
Už naše prababičky poznali silu byliniek. Jedna rastlina však v celom herbári vyniká, pretože jej použitie prináša veľkolepé výsledky. Žihľava funguje ako zelený elixír a oplatí sa ju mať vo svojom domácom herbári z niekoľkých dôvodov.
Táto rastlina nám ponúka oveľa viac ako kyselinu mravčiu. Tajomstvo žihľavy
Bohatstvo lúk sa rokmi stratilo, rovnako ako aj poznatky bylinkárstva. Slováci sa síce nevyhýbajú užívaniu lekárenských prípravkov a liekov, no svoje telo ochotne podporujú aj bylinkami.
Pitie bylinných nálevov môže nášmu telu priniesť veľké výhody a často pomáha telu bojovať proti chorobám, ako je prechladnutie alebo tráviace ťažkosti. Niektoré bylinky sa venujú konkrétnym chorobám, no nájdu sa aj také, ktoré pôsobia takmer na všetko a podporujú naše telo na mnohých úrovniach.
Jednou z takýchto bylín je žihľava. Táto rastlina patrí medzi jednoročné byliny alebo trvalky z čeľade pŕhľavovité a zahŕňa najmenej 68 druhov rozšírených po celej Zemi. Je teda široko dostupná a skrýva veľké bohatstvo. Od detstva si ju môžeme spájať len s nepríjemným štípaním a svrbením, keď sa dotkneme chĺpkov na listoch, ktoré sú naplnené malým množstvom kyseliny mravčej. Táto rastlina nám však ponúka oveľa viac dobrého.
Čo obsahuje žihľava? Skutočný zelený elixír mladosti a zdravia
Za svoje štipľavé vlastnosti vďačí žihľava prítomnosti kyseliny mravčej, ako aj histamínu a acetylcholínu. Zmes týchto látok sa nachádza v malých ihličích-chlpoch umiestnených na spodnej strane listov.
To však nie je všetko, čo v tejto rastline nájdeme, pretože obsahuje skutočné bohatstvo vitamínov a mikroelementov. Žihľava je zdrojom vitamínov A, B, C a K a obsahuje aj mikroelementy ako:
- horčík
- fosfor
- vápnik
- draslík
- železo
- jód
- sodík
- kremík
Žihľava obsahuje aj cenné flavonoidy, serotonín a karotenoidy.
Vlastnosti žihľavy. Na čo by ste mali použiť nálev z tejto rastliny?
Takéto množstvo vitamínov a mikroelementov ovplyvní mnohé oblasti nášho tela. Pripravením žihľavového nálevu dodávam svojmu telu množstvo prírodných dobrôt. Pozitívny účinok pitia žihľavového nálevu bol zaznamenaný v nasledujúcich aspektoch:
- očista tela a čriev
- podpora činnosti tráviaceho traktu a žalúdka
- zlepšenie metabolizmu
- zníženie zápalov celého tela vrátane zápalov kĺbov a kože
- podpora fungovania močového systému
- zlepšenie stavu vlasov a zastavenie vypadávania vlasov
- antibakteriálny účinok v ústnej dutine dutina
Žihľava pomáha bojovať s problémami tráviaceho systému, bolesťami žalúdka, poruchami trávenia a problémami s močovým systémom. Žihľavu môžeme použiť, keď bojujeme so zápalom kĺbov a keď spozorujeme kožné problémy vrátane akné. Rýchlejší metabolizmus vďaka žihľave podporuje aj proces chudnutia a po pravidelnom pití nálevu z tejto rastliny môžeme zaznamenať aj zlepšenie stavu nechtov a vlasov.
Kedy nepiť žihľavový nálev?
Hoci má žihľava z jej užívania veľa pozitívnych účinkov, pitie nálevu z tejto rastliny by sme sa mali najmä vo viacerých prípadoch poradiť s lekárom.
Žihľavový nálev alebo čaj by nemali piť ľudia, ktorí bojujú s chronickým ochorením obličiek, cukrovkou či chorobami súvisiacimi so zrážanlivosťou krvi. Opatrnosť je potrebná pri použití v prípade hypertenzie alebo po operácii.
Vtedy treba situáciu vždy konzultovať s lekárom.
Žihľava na pitie a oplachovanie
Ak neexistujú žiadne kontraindikácie, odporúča sa piť 1-2 poháre žihľavového nálevu denne. Sušenú žihľavu celú alebo dostupnú vo vrecúškach stačí zaliať nie vriacou vodou, ale vodou s teplotou 50-60 stupňov Celzia a pred pitím počkať 10 minút.
Nálev zo žihľavy však možno použiť nielen zvnútra, ale aj ako výplach. Tento vychladnutý nálev skvele poslúži ako oplach vlasov, ktorý ich posilní a dodá im lesk. Pomôže aj v boji proti lupinám.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte radi pohánku? Tu je to, čo o nej absolútne potrebujete vedieť
Rubínová vitamínová bomba. Vypite jeden pohár denne, aby ste odstránili usadeniny cholesterolu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.