7.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Tatyana Pligina).
Na Sviatok všetkých svätých si mnohí ľudia kupujú chryzantémy. Sú to jedny z najobľúbenejších kvetov v tomto období. Bohužiaľ, len málo ľudí vie, že sa dajú budúci rok použiť znova. Stačí, ak túto činnosť vykonáte a kvetináč s rastlinou v žiadnom prípade nevyhodíte.
Po Sviatku všetkých svätých si môžete všimnúť, že mnohé kvetináče s chryzantémami končia v odpadkových košoch na pohrebiskách. Žiaľ, je to obrovská chyba, ktorej sa dopúšťajú masy ľudí. Ak chcete ušetriť peniaze a mať tak krásnu rastlinu aj na budúci rok, vykonajte túto činnosť. Je to triviálne jednoduché.
Všetci svätí 2023 – Po 1. novembri nevyhadzujte chryzantémy
Ako viete, sviečky a chryzantémy sú dva predmety, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na hroboch blízkych počas novembra. Nie je prekvapením, že ide o kvety, ktoré sú krásne a odolné voči jesenným poveternostným podmienkam. Vydržia pomerne veľa, ale nakoniec príde chvíľa, keď zvädnú – a to neznamená, že sú vhodné len do odpadkového koša. Žiaľ, mnohí ľudia sa ich rozhodnú vyhodiť, a to je obrovská chyba – prečo? Chryzantémy, ktoré nie sú jednoročné, sa dajú jednoducho zazimovať. Preto si pred vyhodením kvetov z pomníka skontrolujte, akú odrodu ste kúpili. Ak ide o viacročnú chryzantému, vezmite si ju domov a postupujte podľa týchto krokov.
Takto sa zazimujú chryzantémy. Na jar začne krásne kvitnúť
Niektoré chryzantémy, ktoré sa považujú za trvalky, môžu pohodlne prežiť až do nasledujúceho roka, ak im poskytnete správne podmienky. Prvým a mimoriadne dôležitým bodom je strihanie. Hneď ako chryzantéma odkvitne, je dobré skrátiť jej stonky tak, aby boli vysoké len niekoľko centimetrov.
Ďalším krokom je premiestnenie kvetináča s rastlinou do svetlej miestnosti s teplotou 4 až 6 stupňov Celzia. Umiestnite chryzantému na miesto, kam sa ľahko dostane slnečné svetlo – to je veľmi dôležité. Počas celej zimy je dobré rastlinu raz za čas skontrolovať a zaliať.
Ak chryzantéma dobre prezimovala, prvé púčiky by sa mali objaviť už skoro na jar, zvyčajne okolo marca. Vtedy sa oplatí preniesť kvetináč do teplejšej miestnosti a umiestniť ho k oknu. Prístup slnečného svetla je v tomto štádiu tiež veľmi dôležitý. V marci zvyčajne zvýšime frekvenciu zalievania, a keď sa jar začne naplno, je vhodné začať proces otužovania. Rastlinu umiestnite na niekoľko hodín von, potom ju vráťte späť a je hotovo. Vďaka tomu bude chryzantéma opäť kvitnúť a krásne ozdobí vašu záhradu a na jeseň možno aj pomník blízkej osoby.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy zasadiť chryzantémy, aby kvitli 1. novembra? Kľúčové sú dva dátumy. Na zimu sa otužujú
Žltá alebo červená? Než si kúpite chryzantémy na hrob, dobre si to premyslite. Toto je dôležité
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.