7.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Stokkete).
Keď pripravujeme oblečenie na vloženie do práčky, zvyčajne ho triedime. Potom nasypeme prací prostriedok a nastavíme príslušný režim. Mnohí ľudia však pri nanášaní prostriedku robia chybu a dávajú ho príliš veľa. Väčšie množstvo môže len uškodiť – zistite prečo.
Podľa mnohých ľudí nie je na praní oblečenia prakticky nič zložité. Je to jedna z jednoduchších domácich prác, ale je to naozaj tak? Veľká časť populácie robí chyby, ktoré majú zlý vplyv na stav nášho oblečenia a na fungovanie samotného spotrebiča. Zistite, čo je lepšie nerobiť, a vaše oblečenie a práčka vás budú sprevádzať dlhé roky.
Najčastejšia chyba pri praní. Takto vyhadzujete peniaze do kanalizácie
Pri takej triviálnej činnosti, akou je pranie, môžeme urobiť veľa chýb. Žiaľ, niektoré nedopatrenia môžu výrazne zvýšiť vaše účty za energiu a vodu. Jednou z najčastejších chýb je nesprávne alebo žiadne odmeriavanie pracích prostriedkov. Nalievanie obrovského množstva pracieho a oplachovacieho prostriedku vám oblečenie nevyčistí. Takéto konanie môže tkanine len uškodiť, pretože pri príliš veľkom množstve tekutiny sa na oblečení môžu objaviť šmuhy. V takejto situácii zvyčajne zapneme pranie znova, čím spotrebujeme energiu, vodu a poškodíme oblečenie. Ako vidíte, väčšie množstvo pracieho prostriedku nevadí a oplatí sa dodržiavať pokyny od výrobcu.
Pred zapnutím práčky na to nezabudnite. Takto šetríte svoje oblečenie a práčku
Niekedy sa celkom nevedomky dopúšťame chýb aj pokiaľ ide o pranie. Ak si však chcete zachovať kvalitné oblečenie, nezabudnite ho pred praním vždy dôkladne roztriediť. Nehovoríme tu len o farbách – tie sú tiež dôležité, ale je dobré prečítať si aj odporúčania na štítkoch. Niekedy sa stáva, že zapnutie oblečenia pri nesprávnej teplote ho zničí, preto sa to oplatí kontrolovať.
Taktiež do práčky nevkladajte špinavé textílie nasilu. Môže to poškodiť bubon, a keď zapnete práčku naplnenú po okraj, spotrebuje oveľa viac energie a nie všetko oblečenie bude dobre vyčistené.
Ak chcete oblečenie len osviežiť, nastavte režim úspory energie – nízka teplota a studená voda poslúžia rovnako dobre na šetrné čistenie. Určite to bude mať vplyv na vašu peňaženku a bankový účet a čo je dôležité, je to dobré pre životné prostredie, o ktoré sa dnes musíme starať obzvlášť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Namiešajte a použite namiesto hotového pracieho prášku. Vaše oblečenie bude čisté a voňavé ako vždy
Časť som rozložila na ozdobu a zvyšok vysušila. Výsledný prášok robí tkaniny veľmi tuhými
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.