9.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/marvelouscity).
Africká fialka je už roky hosťom v mnohých domácnostiach. Kvôli jej chybnému pestovaniu málokto vie, že táto rastlina kvitne. Výsledkom je, že obdivujeme len jej listy. Tu sú najčastejšie chyby pri pestovaní africkej fialky. Vyhnite sa im a rastlina bude vyzerať rovnako dobre ako kedykoľvek predtým.
Africká fialka je veľmi jednoduchá rastlina na pestovanie. Pri správnej starostlivosti môže kvitnúť aj niekoľkokrát ročne. Existuje však skupina bežných chýb, ktoré jej v tom bránia. Z tohto dôvodu sa jej jedinou ozdobou stávajú mäkké, chlpaté listy.
Nedostatok hnojenia
Africká fialka nemusí kvitnúť, pretože nie je pohnojená. Ošetrovanie je mimoriadne dôležité a malo by sa vykonávať pravidelne. Najlepšie je používať živiny určené pre kvitnúce rastliny.
Africkú fialku zalievajte hnojivom každé dva týždne. Môžete ho použiť aj pri každom zalievaní, pokiaľ je koncentrácia živín štyrikrát nižšia, ako sa odporúča. Týmto spôsobom ošetrenie ovplyvní rast a kvitnutie rastliny.
Nevhodný substrát
Nedostatok kvetov africkej fialky môže byť spôsobený príliš ťažkou pôdou. Zhutnená pôda tiež bráni správnemu vývoju koreňov. Preto je lepšie vysádzať ju do ľahkej pôdy s prídavkom rašeliny, piesku alebo perlitu.
Príliš mokrá pôda
Zhutnená pôda tiež zadržiava vodu. Časté a intenzívne zavlažovanie spôsobí, že pôda bude príliš vlhká. To je ďalší dôvod nedostatku kvetov africkej fialky. Okrem toho to prispeje k hnilobe koreňov.
Výber ľahkej pôdy, ktorá rýchlejšie vysychá, zabráni nadmernému zavlažovaniu. Netreba zabúdať ani na mierne zavlažovanie. Urobte to až vtedy, keď budete mať pocit, že pôda vyschla. Africkej fialke je lepšie mierne suchá ako preliata.
Príliš suchá pôda
Stav sucha však nesmie trvať príliš dlho. Príliš zriedkavé zalievanie africkej fialky spôsobí, že nebude kvitnúť. Dôležitá je aj vlhkosť vzduchu, ktorú rastlina potrebuje. Na to, aby sa kvety objavili, je potrebná vysoká vlhkosť vzduchu. Osobitnú pozornosť je potrebné venovať počas vykurovacej sezóny, ktorá vysušuje vzduch v bytoch.
Príliš veľký kvetináč
Africká fialka má rada menšie kvetináče kvôli svojej malej veľkosti. Príliš veľký kvetináč spôsobí, že sa jej vytvorí koreňový bal a listy. To účinne bráni fialke v kvitnutí.
Novovznikajúce odnože
Africká fialka nebude kvitnúť, ak sa nezbavíme odnoží z jej stoniek. Sú to mladé rastliny, ktoré sa začínajú vyvíjať na materskej rastline. Tým jej odoberajú živiny, ktoré by jej umožnili kvitnúť. Preto by sa mali odstrániť a potom sa môžu použiť ako nové odrezky.
Príliš veľa listov
Na africkej fialke neuvidíte kvety, ak má fialka príliš veľa listov. Fialka neustále vytvára nové listy, ktoré je potrebné pravidelne odstraňovať. Inak sa všetky živiny spotrebujú na energiu pre zelené časti.
Na africkej fialke by malo byť približne 12 listov. Zvyšné sa oddeľujú alebo odrezávajú od stonky ostrým nástrojom. Zvyšky sa môžu použiť na rozmnožovanie rastliny.
Nedostatok svetla
Africká fialka, podobne ako väčšina rastlín, potrebuje na kvitnutie svetlo. Umiestnením kvetináča do tieňa sa kvety nerozvinú. Rastlina vyžaduje výnimočné množstvo slnečného svetla, preto je najlepšie umiestniť ju na východný alebo západný parapet. Nemala by však byť vystavená priamym lúčom. Mohli by spáliť listy a vysušiť púčiky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sa starať o africkú fialku? Jedna častá chyba ju rýchlo zničí
Skutočný „upír“ medzi kvetmi. Vysáva energiu a prináša smolu. Odstráňte zo spálne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.