10.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Markus Winkler).
Klasické rastliny pre záhradu sa čoraz častejšie obohacujú o exotickejšie odrody. Jednou z nich je Budleja Dávidova, pútavý a na pestovanie nie veľmi náročný ker. V čase kvitnutia je ťažké odtrhnúť oči od ružových a fialových kvetov. Stávajú sa skutočným magnetom pre bezstarostne poletujúce motýle. Ako sa o rastlinu starať pred zimou, aby ste sa nemuseli obávať, že ju ovplyvnia nízke teploty. Prezradíme vám, od ktorej činnosti je lepšie upustiť.
Jesenná starostlivosť o budleju
Budleja Dávidova je už roky považovaná za módnu rastlinu, ktorej veľkolepým vzhľadom sa chcú pochváliť nielen tí, ktorí majú dlhoročné skúsenosti, ale aj začínajúci záhradníci. Výber tohto druhu do domácej záhrady podporujú nielen jeho nádherné kvety, ale predovšetkým dlhá doba kvitnutia, ktorá sa začína v júli a trvá dokonca až do konca októbra.
Odborníci zdôrazňujú, že budleja nie je veľmi rozmarná a veľmi náročná rastlina. To však neznamená, že bez trochy snahy z našej strany dosiahne nadpozemský vzhľad. Vyžaduje si špeciálnu starostlivosť, najmä v trochu chladnejších častiach krajiny. Aby sme zvýšili šance na získanie obdivuhodného druhu, mali by sme k výberu vhodného stanovišťa pristupovať s plnou starostlivosťou.
Najlepšie sa jej bude dariť na odľahlom mieste chránenom pred prudkým vetrom. Radšej ju nevysádzajte do priehlbín v zemi, kde sa po daždi alebo topení snehu hromadí prebytočná voda. Budleja ocení vlahu v lete, ale na jeseň a v zime bude zle reagovať. Pozornosť treba venovať aj substrátu. Pôda by mala byť predovšetkým priepustná. Ak vlastníte pozemok v ílovitej oblasti, začnite tým, že vytvoríte drenážnu vrstvu, napr. z keramzitu alebo štrku.
Mala by sa budleja na zimu skrátiť?
Bujný a nápadný vzhľad motýlieho kríka závisí od mnohých faktorov. Pre zdravý vývoj rastliny má značný význam aj pravidelné zastrihávanie. Záhradníci však varujú, aby ste tento krok starostlivosti neplánovali na jeseň. Ak budete budleju strihať tesne pred zimou, bude sa okamžite snažiť vytvoriť nový porast, čím sa stane náchylnejšou na rýchle vymrznutie.
Strihanie budleií by malo byť pomerne radikálne, preto je najlepšie počkať do jari. Bezpečný termín je až v plnom povianočnom období, keď nebezpečenstvo mrazov klesne takmer na nulu. Odborníci na starostlivosť o rastliny označujú za optimálny termín apríl. Jediné, čo môžeme urobiť na jeseň, je odstrániť kvety z budleji, ktoré len kazia vzhľad rastliny. Ak vám však ich prítomnosť nevadí, je lepšie nechať ich na kríku samé.
Ochrana rastlín pred mrazom
Časť rastliny, ktorej musíme venovať osobitnú starostlivosť, sú korene ukryté pod zemou. Práve tie budú najviac trpieť, keď prídu prvé mrazy. Pomerne teplé zimy s prevažne bezveternými a slnečnými dňami si nevyžadujú, aby sme budleje zakrývali, ale nikdy neviete, ako rýchlo sa počasie zmení.
Ak sa chcete vyhnúť panickému zaisteniu rastliny, prikryte základňu kríka zeminou. Záhradníci upozorňujú, že by ste ju rozhodne nemali získavať z bezprostredného okolia budleji. Takýmto postupom len silnejšie odhalíte korene a namiesto ochrany ich vystavíte nepriaznivým účinkom negatívnych teplôt. Namiesto substrátu môžeme na vytvorenie kopčeka použiť aj kompost.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hnojenie antúrie jednoduchým kokteilom. Získa späť svoju vitalitu pred vašimi očami
Namiesto orchidey položte túto rastlinu na parapet. Kvitne aj v tých najchladnejších mesiacoch
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.