10.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/NO NAME).
Jeseň a zima sú ideálnym obdobím na obklopenie sa rastlinami v kvetináčoch. Niektoré druhy začínajú kvitnúť práve vtedy a poskytujú príjemnú alternatívu k šedi za oknom. Koncom novembra sa môžete tešiť na pestrofarebné divadlo, ak sa rozhodnete pestovaťzornicu v kvetináči. Prečítajte si zákutia starostlivosti a dôvod, prečo sa mnoho ľudí v jej súvislosti stále pýta, ako privolať amarylis ku kvitnutiu, pričom používa nesprávny názov.
Amarylis vs zornica
Zornica, známe aj ako hippeastrum, je nápadná črepníková rastlina. Jej základom je veľká cibuľa, z ktorej vyrastá niekoľko zelených listov a dlhá a tuhá stonka kvetenstva, na ktorej vrchole sa objavujú dva až štyri kvety pôsobivej veľkosti. Každý z nich môže dosiahnuť priemer až 25 centimetrov.
Vzhľadom na určitú podobnosť vzhľadu sa zornica niekedy nazýva amarylis. Túto terminológiu mnohokrát preberajú aj predajcovia kvetov. V skutočnosti ide o dve rôzne rastliny, ktoré sa líšia pôvodom, požiadavkami a dobou kvitnutia. Ak na jeseň premýšľate, ako stimulovať amarylis ku kvitnutiu, pravdepodobne máte na mysli práve hyppeastrum.
Kedy kvitne zornica?
Prvé kvety hyppeastra sa objavujú už koncom novembra. Môžeme ich obdivovať v decembri, čo dáva zornici šancu stať sa zaujímavým doplnkom interiérov, zodpovedajúcim vianočným dekoráciám. Dotyk trópov počas chladných zimných mesiacov nie je na škodu! Kvitnutie môže prebiehať aj od januára do februára. Veľa záleží na našich aktivitách v oblasti starostlivosti a podmienkach, ktoré rastline zabezpečíme.
Ako stimulujete zornicu ku kvitnutiu?
Základom pestovania hypeastra je poskytnúť mu úrodnú a priepustnú pôdu v kvetináči. Rastlina miluje teplo a svetlo, preto tienistý kút miestnosti nebude pre zornicu vhodným miestom. Optimálna teplota, v ktorej by sa mala nachádzať, je 20 až 24 °C. Kľúčom k úspešnému pestovaniu a získaniu bujných kvetenstiev je správna zálievka zornice.
- Predovšetkým je potrebné zabezpečiť, aby bol substrát v kvetináči stále mierne vlhký.
- Potreby rastliny na vodu sa budú ľahšie kontrolovať, ak pre svoje hyppeastrum nájdete kvetináč s drenážnymi otvormi a postavíte ho na podmisku.
- Zalievajte hojne. Po štvrťhodine vylejte všetku vodu, ktorá sa nazbierala na tanieri.
- Zároveň dbajte na to, aby ste množstvo vody nepreháňali – na povrchu pôdy nesmie vzniknúť stagnácia.
Frekvencia zalievania zornice závisí predovšetkým od podmienok v miestnosti – teploty a vlhkosti. Čím väčšia je veľkosť pestovaného druhu, tým väčšia je potreba vody. V období pred kvitnutím denne kontrolujte stav pôdy. Aj dočasné sucho môže byť dôvodom, prečo hypeastrum nekvitne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto rastliny pôsobia ako pohlcovač vlhkosti
Africká fialka nekvitne? Najčastejšie chyby pri pestovaní
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.