11.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Anuta23).
Bielenie ovocných stromov je ošetrenie, ktoré by sa malo vykonať na jeseň. Zabezpečí sa tým, že rastliny nebudú vystavené výrazným teplotným skokom, ktoré sa vyskytujú v zime. Bohužiaľ, mnohí ľudia ho mylne vykonávajú až na jar, v dôsledku čoho nemá požadovaný účinok. Kedy by sa mali ovocné stromy bieliť a ako by sa to malo robiť? Uvádzame najčastejšie chyby.
Prečo sa ovocné stromy bielia?
Ovocné stromy sa bielia, aby sa chránili pred poškodením, ktoré by mohli spôsobiť zmeny teploty. Kmene a kôru by mohli poškodiť veľmi nízke teploty, ktoré sa vyskytujú v zime.
Bez bielenia môže dôjsť k poškodeniu ovocných stromov mrazom. Tie sa najčastejšie vyskytujú po slnečných dňoch, ktoré znížili tvrdnutie kôry a drevných tkanív rastliny. Bunky a miazga sú stimulované.
Po nich nasledujú mrazivé noci, cez ktoré konáre premŕzajú a vznikajú praskliny a rany. Výsledkom je poškodenie prebudeného ovocného stromu.
Bielením ovocných stromov sa slnečné lúče čiastočne odrážajú od kmeňov. To znamená, že sa budú menej zohrievať a nepoškodia ich náhle výkyvy teplôt.
Kedy bieliť ovocné stromy?
Ovocné stromy by sa mali bieliť najneskôr v januári. Je však lepšie urobiť to skôr. Vhodné sú termíny ako koniec jesene, november alebo polovica decembra. Veľa ľudí už v tejto oblasti robí chybu.
Mnohí bielia svoje ovocné stromy až koncom februára/začiatkom marca. Tento dátum je príliš neskoro. V tomto čase sa začínajú otepľovať noci. Vtedy vykonané ošetrenie má menší účinok na ochranu stromov, ako keby sa vykonalo skôr. Preto je dôležité vykonať ho pred zimou.
Čo používate na bielenie ovocných stromov?
Na bielenie ovocných stromov sa najčastejšie používa vápenné mlieko. Vyrobíte si ho sami z haseného vápna, ktoré rozpustíte vo vode. Pomer, ktorý by sme mali dodržať, je 1 kg vápna na 5 l vody.
Pre lepšiu priľnavosť vápna pri bielení ovocných stromov je vhodné pridať do roztoku škrob zo zemiakovej múky alebo bielu emulznú farbu. V dôsledku toho sa bude vápno z kmeňov oveľa ťažšie zmývať. Bude preto odolávať dažďu alebo snehu.
Hotové vápno na bielenie stromov si môžete kúpiť v obchode. Vtedy má okamžite zvýšenú priľnavosť. Roztok si tiež nemusíme pripravovať sami, čo je značné uľahčenie.
Ako bielite stromy?
Vápno na bielenie ovocných stromov sa nanáša na kôru pomocou štetca. Najlepšie sú veľké kefy s mäkkými štetinami. Zvláštnu pozornosť venujte kmeňom na južnej strane. Tu sú najviac vystavené slnku.
Ak vápno zmyje dážď alebo sneh, ošetrenie stromov bielením sa musí zopakovať. Predtým nanesená vrstva sa nemusí úplne odstrániť.
Je potrebné bieliť ovocné stromy? – chyby pri bielení
Ukazuje sa, že bielenie ovocných stromov nie je potrebné. V dôsledku globálneho otepľovania sú zimy čoraz teplejšie. V dôsledku toho nemusia byť teplotné skoky medzi dňom a nocou také veľké.
Takisto nie je potrebné bieliť stromy, najmä staršie, pretože praskliny spôsobené na kôre nemusia nevyhnutne spôsobiť škody. Najčastejšie napriek vzniknutému poškodeniu zostáva rastlina zdravá a silná.
Aj keď to nie je nevyhnutné, bielenie stromov je možné vykonať, nepoškodí to úrodu a nie je to chyba. Je však dôležité si uvedomiť, že ošetrenie je určené na ochranu pred zmenami teploty, nie na ničenie parazitov.
Z tohto dôvodu bude základnou chybou pri bielení stromov vykonať toto ošetrenie príliš neskoro. Niektorí ľudia ho vykonávajú až v marci, práve preto, aby ich ochránili pred napadnutím parazitmi. To má za následok nedostatočný účinok.
Chybou pri bielení ovocných stromov bude aj to, že ich nenatriete. Ak vidíte, že vápno bolo nepriaznivými poveternostnými podmienkami zjavne zmyté, ošetrenie treba zopakovať. Ak tak neurobíte, vystavíte stromy poškodeniu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posledná výzva na hrabanie lístia v záhrade. V opačnom prípade budete na jar veľmi prekvapení
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.