12.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Naim Benjelloun).
Otrava jedlom je zvyčajne spôsobená konzumáciou pokazených potravín. To má zvyčajne za následok bolestivé a nepríjemné ťažkosti. Nie vždy je však možné rozpoznať potraviny, ktoré sú nevhodné na konzumáciu. Mikrobiologička hovorila o tom, ako sa otravám vyhnúť.
Otrava jedlom sa môže prejaviť nevoľnosťou, vracaním, hnačkou, bolesťou hlavy a brucha. Za hlavnú príčinu otravy sa považuje konzumácia výrobkov obsahujúcich škodlivé baktérie. Aby sme sa vyhli nepríjemným ťažkostiam, je potrebné venovať pozornosť nielen tomu, čo jeme, ale aj za akých podmienok.
Ako sa vyhnúť otrave jedlom? Tieto stravovacie návyky používa mikrobiologička
Na lekárskej webovej stránke theconversation.com sa objavil príspevok, v ktorom mikrobiologička vysvetľuje, aké stravovacie návyky chránia pred otravou jedlom. V prvom rade odborníčka radí vyhýbať sa jedlu na čerstvom vzduchu. Pikniky v parku znejú pekne a príjemne, ale môžu sa skončiť zle. Tým, že sme vonku, nemáme možnosť si pred jedlom dôkladne očistiť ruky. To znamená, že naše jedlo sa dostane do kontaktu s nebezpečnými mikroorganizmami. Okrem toho jedlo konzumované vonku priťahuje neželanú pozornosť hmyzu, ktorý prenáša zárodky, ako je vírus E. coli a salmonela.
Po druhé, odborníčka sa vyhýba bufetovým jedlám, ktoré sú vystavené aspoň dve hodiny. Počas tejto doby sa už v potravinách začal proces kazenia. Bez správnej tepelnej ochrany sa začnú vyvíjať choroboplodné zárodky. Škodlivý je aj kontakt iných osôb s jedlom v bufete. Dotyk alebo kýchnutie má veľký vplyv na rast baktérií, vírusov a dokonca aj plesní.
Napriek tomu je dôležité obmedziť konzumáciu surových mäkkýšov. Ustrice môžu obsahovať zárodky, ktoré prispievajú k bolestivým ochoreniam. Nemali by sme zabúdať ani na dôkladné umývanie vrecúškového šalátu, hoci na etikete je uvedené „pripravené na konzumáciu“.
Správne postupy pri varení – spôsob, ako sa vyhnúť baktériám
Mikrobiologička sa tiež podelila o súbor osvedčených postupov, ktoré treba dodržiavať v kuchyni. Nikdy by sme napríklad nemali používať tú istú dosku na krájanie surového mäsa a zeleniny. Rovnako dôležité je umývať si ruky pred a po varení. Tým sa zníži šírenie baktérií. Pri manipulácii s rýchlo sa kaziacimi potravinami by sme mali kontrolovať nielen dátum spotreby, ale aj vôňu a vzhľad výrobku. Ak máte akékoľvek pochybnosti, je lepšie potraviny zlikvidovať, ako riskovať nepríjemné následky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Môže sa mrazené mäso pokaziť? Vyhnite sa jednej chybe a vydrží vám celé mesiace
Bravčová panenka je suchá a tvrdá? Pravdepodobne robíte dve základné chyby
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.