12.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Nor Gal).
V každom dome alebo byte raz príde čas na menšie alebo väčšie rekonštrukčné práce. Niektorí ľudia sa jednoducho nevedia dočkať zmien, zatiaľ čo iní sa desia pri pomyslení na rozruch. Bez ohľadu na to, či ide o kozmetické zmeny, alebo sa chystá skutočná revolúcia, často je s tým spojený aj silikón. Chvíľková nepozornosť môže skončiť nevzhľadnými škvrnami. Ako čistíte výrobok v rôznych fázach schnutia?
Silikón – na čo sa používa?
Potreba nákupu zásoby silikónu sa zvyčajne spája s renováciou domov a bytov. To však nie je jediné použitie tohto výrobku. Je ideálny na pevné spoje a izoláciu. Profesionáli aj amatéri radi používajú silikón z viacerých dôvodov. Hlavnými dôvodmi na jeho výber sú, že sa ľahko nanáša, rýchlo tuhne a zanecháva pružný povrch. Ak zájdete do obchodu so stavebnými materiálmi, na pultoch nájdete rôzne druhy silikónu.
Každý z nich sa líši predovšetkým svojimi vlastnosťami a použitím. V tejto súvislosti rozlišujeme univerzálny silikón – používa sa najmä na utesnenie drážok v omietke a okenných rámoch, sanitárny silikón – používa sa v priestoroch, ktoré sú v neustálom kontakte s vodou, napr. v kuchyniach a kúpeľniach, a zasklievací silikón, ktorý sa uprednostňuje pri sklenených výrobkoch. Niekedy aj pri šikovnom použití výrobku zostávajú na obkladačkách nežiaduce šmuhy. Hoci odstránenie zaschnutých stôp môže byť trochu zdĺhavé, odporúčame vám, ako si rýchlo poradiť so zvyškami silikónu.
Tekutina na umývanie riadu v akcii
Ako spoznáte starý silikón? Ak si všimnete žltú farbu a zjavné praskliny, môžete si byť istí, že je starý. Je ťažké ho vyčistiť, ale nie nemožné. Ako si poradiť s nevzhľadnými a nežiaducimi škvrnami? Skôr než sa vrhneme do obchodov hľadať drahé čistiace prostriedky, zamierme do kuchyne. Jednoduchý prostriedok na umývanie riadu môže byť skutočnou záchranou.
Na všetky silikónové škvrny naneste malé množstvo čistiaceho prostriedku, počkajte niekoľko minút a potom zvyšky odstráňte mäkkou handričkou alebo niekoľkými kúskami papierovej utierky. Môže sa však stať, že všetky stopy sa neodstránia na prvýkrát. Ak sa tak stane, môžeme si pomôcť malým, ale veľmi ostrým nožom. Hoci ide o účinnú metódu, treba dávať veľký pozor, aby sme nepoškodili obkladačky. Čistenie silikónových škvŕn touto metódou je mimoriadne časovo náročné, pretože ho musíte vykonávať milimeter po milimetri. Tento trik sa rozhodne neodporúča netrpezlivým ľuďom.
Tvrdá handrička a ocot na záchranu
Malé silikónové škvrny, ktoré si všimnete pomerne rýchlo, sa dajú ľahko odstrániť tvrdou handričkou. Nemusíte ju ani navlhčovať pod vodou, stačí ju položiť rovno na silikónom znečistený povrch a intenzívne trieť. Ak ide o čerstvé škvrny, naše úsilie by sa tým malo skončiť.
Škvrny, ktoré sa odstraňujú ťažšie, si vyžadujú použitie ďalšieho prostriedku. Na to je vynikajúci ocot; stačí ho štedro naliať na silikónové škvrny a nechať niekoľko minút pôsobiť. Účinok prípravku sa ešte zvýši pridaním kuchynskej soli. Po uplynutí času sa opäť použije tvrdá handra alebo ostrý koniec drhnúcej hubky a celý povrch dlaždíc sa niekoľkokrát pretrie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Namočte handričku a naneste ju na silikón v kúpeľni. Plesne a iný „hnus“ zmiznú do 10 minút
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.