13.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Erva Nur).
Keď sledujete svoje spiace mača, pociťujete drobné pichnutie závisti? Máte niekedy chuť všetko zahodiť a zahrabať sa do pohodlných vankúšov vedľa nej? Tento pocit pozná pravdepodobne každý opatrovateľ mačacieho priateľa. Pozeráte sa naňho a premýšľate, koľko môže mačka spať? Máte dojem, že jeho spánok trvá príliš dlho, a začínate si robiť starosti. Existujú na to skutočné dôvody? Zistite, čo to znamená, keď vaša mačka stále spí, aby ste neprehliadli znepokojujúce signály.
Spíte ako svišť? Nie, ako mačka!
Ako pozorný opatrovateľ pozorne sledujete svojho domáceho miláčika a snažíte sa správne reagovať na každý jeho signál. Máte dojem, že vaša mačka neustále spí, a tak úzkostlivo začnete hľadať potenciálne stavy? Nepodliehajte panike. Mačky sú najaktívnejšie za súmraku, tesne pred svitaním a na úsvite. Veľkú časť dňa trávia odpočinkom a regeneráciou. Koľko spí mačka domáca? To závisí predovšetkým od veku.
- Spánok malej mačky môže trvať až 20 hodín denne. Takto mačiatka získavajú energiu potrebnú na správny vývoj.
- Ako dlho spí dospelá mačka? V tejto fáze života sa jej potreba spánku znižuje. Spánkom strávi v priemere 12 až 16 hodín denne.
- Staršia mačka potrebuje viac spánku – starnúca mačka môže spať až 20 hodín denne. Zvýšená potreba odpočinku je spôsobom ochrany kostí a kĺbov, ktoré už nie sú v mladistvej forme.
Prečo mačky veľa spia?
Nevidíte vo svojom huňatom, vrčiacom chránencovi dravca? Musíte vedieť, že v sebe stále skrývajú prvotné inštinkty. Hoci mačka žijúca v dome nepotrebuje loviť, aby získala potravu, veľa energie venuje skúmaniu domáceho priestoru, hliadkovaniu svojho teritória, pozorovaniu okolia a hrám.
Hoci sa môže zdať, že mačka kedykoľvek a kdekoľvek upadne do hlbokého spánku, väčšina času, ktorý strávi odpočinkom, pripadá na spánok. Aj vtedy však vrčiaca mačka zostáva bdelá. Prebudiť ju môže zvuk posúvanej misky alebo otvárania nádoby s potravou. Krátko po prebudení je mačka pripravená na akciu. Veľká časť jeho spánku je skôr bdelým stavom, preto to berte do úvahy skôr, ako ho nazvete spáčom.
Vaša mačka spí viac ako zvyčajne – môže za to počasie
Pozorujete na jeseň a v zime, že máte menej energie a najradšej by ste upadli do zimného spánku? Zmeny počasia ovplyvňujú aj mačky. Svetelný deficit znášajú horšie ako psy a môžu pociťovať niečo ako jesenné blues. Nie je im cudzia ani sezónna slabosť a znížená chuť do hry, ktorá sa prejavuje tým, že mačky v tomto ročnom období viac spia. Ako im môžeme pomôcť prekonať nepriaznivé podmienky?
Venujte im čas, snažte sa im ponúknuť zaujímavé hry, ale nenúťte ich do činnosti, keď sa na ňu očividne necítia. Dbajte tiež na to, aby ste im poskytovali plnohodnotnú stravu bohatú na dôležité vitamíny.
Vaša mačka neustále spí – kedy je to dôvod na obavy?
Už viete, že mrnčanie tvorí významnú časť ich života a je to úplne prirodzený jav. To vás však nezbavuje povinnosti pozorovať správanie vašej mačky. Môže sa totiž stať, že neustály spánok vašej mačky je znepokojujúcim znakom.
- Mačka veľa spí, pretože sa nudí. Nedostatok pozornosti opatrovateľa a priestoru na hru spôsobuje, že mačka je apatická a pre nedostatok stimulujúcich podnetov jednoducho zaspí. Z dlhodobého hľadiska sa stáva letargickou a smutnou. Nedostatok pohybu môže viesť aj k zdraviu nebezpečnej nadváhe a obezite, najmä ak si zviera začne kompenzovať nudu neustálymi požiadavkami na jedlo.
- Ľahostajnosť a slabosť, a teda zvýšená potreba spánku u mačky, sú niekedy dôsledkom choroby. Neustále spiace zviera môže bojovať s ochorením obličiek alebo cukrovkou. Mačka viac spí, keď má problémy s pohyblivosťou vyplývajúce z bolesti kĺbov alebo kostí. Návšteva veterinára bude povinná.
- Stres u mačky môže mať rôzne príčiny. Jedným z jeho príznakov je neochota opustiť posteľ a zostať nehybná po väčšinu dňa. Uistite sa, že viete, ako sa postarať o pohodu vášho domáceho maznáčika, aby ste ho nevystavovali faktorom vyvolávajúcim nepohodu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najhlasnejšia mačka na svete. „Jej vrčanie večer prehluší zvuk televízora“
Prečo mačka predstiera, že zahrabáva jedlo? Chce tým povedať niečo dôležité
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.