13.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Bez nej sa nezaobíde žiadny vývar, pokrmy ani dusené jedlá. Je absolútne povinným korením v každej slovenskej domácnosti. Treba však vedieť, že nové korenie má aj liečivé vlastnosti. Má analgetický účinok a zmierňuje všetky príznaky tráviaceho systému. Zistite, prečo sa oplatí mať korenie vo svojej domácej lekárničke.
Nové korenie – vlastnosti a použitie
Nové korenie /anglické korenie/ je korenie, ktoré sa nachádza prakticky v každej kuchyni. Jeho názov je trochu zavádzajúci, pretože rastlina vôbec nepochádza z Anglicka. Korenie (v skutočnosti semená rastliny allspice) sa pôvodne pestovalo na Jamajke. Do Európy sa rastlina dostala o niečo neskôr. Dnes je nové korenie veľmi obľúbené. Radi ho pridávame do polievok alebo omáčok.
Zdravotné vlastnosti a použitie nového korenia
Nie každý však vie, že rastlina sa úspešne používa aj v bylinnej medicíne. Korenie obsahuje cenné glykozidy a fenylpropanoidy. Z nového korenia (rovnako ako z bobkového listu) možno pripraviť nálev. Môže sa používať zvonka (napr. ako obklad alebo tonikum) a ústne. Ďalším nápadom je sirup z rozdrveného nového korenia, cukru a vody, ktorý pomáha liečiť infekcie. Korenie má totiž antibakteriálne a antiseptické vlastnosti.
Nálev z nového korenia je ľudovým liekom na tráviace ťažkosti, poruchy trávenia, zápchu, plynatosť, hnačku, nevoľnosť a zvracanie.
Korenie, ktoré sa zaleje vriacou vodou, je účinným nápojom aj pri:
- bolesti hlavy,
- problémy s krvným obehom,
- bolesti svalov a kĺbov,
- zápaly kože,
- akné,
- bakteriálne a plesňové infekcie,
- vysoký krvný tlak,
- zápach z úst,
- bolesť hrdla,
- nádcha.
Nové korenie – analgetický a detoxikačný účinok na organizmus
Ak sa korenie niekoľko minút žuje a cmúľa, pomáha tiež zmierniť bolesť a zápal ďasien, zubov, mandlí a hrdla. Odstraňuje tiež nepríjemný zápach z úst.
Flavonoidy obsiahnuté v korení sa aktívne podieľajú na detoxikácii organizmu a zbavovaní sa voľných radikálov, čo chráni bunky pred poškodením. Semená anglickej bylinky sú preto najlacnejším domácim prostriedkom na prevenciu rakoviny. Zlepšujú tiež stav pokožky, vlasov a nechtov a zmierňujú príznaky akné.
Môže byť nové korenie škodlivé?
Nadmerné užívanie nového korenia môže spôsobiť poruchy trávenia. Z tohto dôvodu by bylinkovú terapiu nemali používať ľudia trpiaci kolitídou, refluxnou chorobou, žalúdočnými vredmi a inými ochoreniami tráviaceho traktu.
Bylina/korenie sa neodporúča ani tehotným a dojčiacim ženám. Dôležité je tiež poznamenať, že nové korenie sa môže vzájomne ovplyvňovať s niektorými liekmi. Patrí sem ibuprofén, aspirín, heparín a naproxén. Ľudia s chronickými ochoreniami a tí, ktorí užívajú trvalé lieky, by sa mali pred užívaním nového korenia poradiť so svojím lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
S týmto problémom sa stretnete takmer v každej domácnosti. Na rýchle vyriešenie stačia klinčeky
Zapichnite klinčeky a vložte do skrinky. Babičkin patent vyrieši opakujúci sa problém raz-dva
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.