14.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Josep Curto).
Bolia pri jedení a hovorení a objavujú sa pri infekcii alebo slabosti. Hoci sa môžu zamieňať za herpes, príčiny vzniku kútikov a ich liečba sú úplne odlišné.
Čo sú to kútiky?
Biela škvrna je charakteristická lézia, ktorá sa vyskytuje v kútikoch úst . Suchá koža ľahko praská a vytvára ranky, ktoré nie sú veľmi hlboké, ale veľmi bolestivé. Sprevádzajú ich erózie, t. j. dutiny v sliznici (afty, ktoré sú tiež plytkými eróziami, spôsobujú podobnú bolesť). Niekedy dochádza ku krvácaniu v dôsledku odlupovania chrasty. Bolesť je najvýraznejšia pri jedení, pití a hovorení, čo je jeden z dôvodov, prečo je aftózna stomatitída mimoriadne únavná.
Treba mať na pamäti, že v počiatočnom štádiu sa zápal ústnych kútikov môže ľahko zameniť za herpes, najmä ak sa herpes objaví v kútiku úst. Herpes je však na rozdiel od ekzému nákazlivý – spôsobuje ho vírus HSV-1 a spôsobuje vznik pľuzgierov naplnených seróznou tekutinou.
Príčiny vzniku kútikov – nedostatok vitamínov a znížená imunita
Existuje viacero príčin vzniku kútikov a aft v ústnej dutine. Prvou je nedostatok vitamínov skupiny B, vitamínu C a železa, takže ľudia s anémiou sú veľmi náchylní na vznik zápalu ústnych kútikov. Druhou príčinou sú infekcie, a to bakteriálne, liečené antibiotikami, aj plesňové (kvasinková infekcia). Tretím je pokles imunity organizmu, ktorý súvisí so sezónnymi alebo chronickými ochoreniami vrátane tých s autoimunitným pozadím. Štvrtou skupinou sú „mechanické“ príčiny, t. j. spojené s používaním zubných protéz, korekčných rovnátok a u detí cumlíkov. Piatou skupinou sú kontaktné alergie, najmä na nikel nachádzajúci sa v rovnátkach a príboroch.
Predpokladá sa, že príčiny môžu byť vzájomne prepojené, t. j. mechanické poškodenie sliznice alebo zvyčajné oblizovanie pier môže ľahšie viesť k vzniku záderu počas antibiotickej liečby alebo zníženia imunity.
Ako zmierniť nepríjemné pocity pri akrimonických léziách?
Akrimoniózne lézie je dobré začať liečiť masťami, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach. Ak však po niekoľkých dňoch nedôjde k zlepšeniu alebo ak síce dôjde k zlepšeniu, ale zápal ústnych kútikov sa opakuje, je vhodné navštíviť lekára.
Internista alebo dermatológ nariadi príslušné testy na určenie, či sú za pukliny zodpovedné kvasinky alebo baktérie. V takom prípade sa nasadia lieky na predpis. Ak však testy neodhalia príčinu recidívy, lekár môže nariadiť podrobnejšiu diagnostiku vrátane krvného obrazu, hladiny vitamínu B, železa a feritínu, ako aj hladiny glukózy nalačno.
Bez ohľadu na realizovanú metódu liečby je vhodné dbať aj na hydratáciu, výživu a regeneráciu pier – pomocou rúžov alebo krémov. V prípade bolestivého podráždenia sa odporúčajú najmä výrobky s obsahom aloe vera alebo lanolínu, ktoré majú dodatočný ochranný účinok.
Prevencia zabraňuje vzniku puklín
Vyvážená strava zohráva dôležitú úlohu pri prevencii vzniku puklín tým, že zabraňuje nedostatku vitamínov a mikro- a makroprvkov. Veľmi dôležitá je aj starostlivosť o imunitu organizmu, teda pravidelný pohyb (bez ohľadu na počasie, pretože neustály pobyt vo vykurovaných miestnostiach vedie k vysúšaniu slizníc), spánok a odpočinok. Ak podstupujete alebo ste podstúpili liečbu antibiotikami, je nevyhnutné užívať probiotiká predpísané lekárom a obnoviť črevnú flóru prostredníctvom stravy – odporúčajú sa najmä uhorky, kefír alebo cmar.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dermatológovia hodnotia domáce prostriedky na akné. Na ktoré by ste si mali dávať pozor?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.