15.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Maria Tyutina).
Neustály kašeľ sa dá liečiť liekmi z lekárne aj domácimi prírodnými metódami. Čaj z majoránky sa považuje za mimoriadne účinný proti namáhavému kašľu. Ako ho pripraviť? Odporúčame.
Obťažujúci kašeľ – suchý aj vlhký – môže veľmi sťažovať každodenný život. Vlhký kašeľ zahŕňa časté vykašliavanie hustého hlienu a nepríjemné pocity v oblasti hrdla. Zvyčajne je to dôsledok zápalu prínosových dutín a sekrétov stekajúcich do zadnej časti hrdla, ktoré ho dráždia. Úporný kašeľ môže dokonca spôsobiť bolesť na hrudníku. Preto sa oplatí vedieť, čo robiť, aby ste sa zbavili mučivého kašľa. Našťastie na to existujú domáce prostriedky.
Čaj proti kašľu – ako ho pripraviť? Najlepší recept
Špeciálny čaj pripravený z majoránky a medu môže byť veľmi užitočný pri liečbe úporného kašľa. Ako ho pripraviť?
- Tri polievkové lyžice sušenej alebo čerstvej majoránky nasypte do pohára a zalejte horúcou vodou.
- Pohár prikryte tanierikom a nechajte 15 minút odstáť.
- Po uplynutí tejto doby čaj preceďte a časti bylinky odstráňte.
- Do hotového majoránového čaju pridajte trošku medu a premiešajte. Hotovo!
Čaj z majoránky a medu pite 3-krát denne. Pomôže vám zvládnuť únavný kašeľ – najmä vlhký.
Majoránka a med – vlastnosti. Prečo môžu pomôcť?
Majorán záhradný, známy aj ako majoránka, je jednoročná, niekedy aj dvojročná bylina, vzhľadom veľmi podobná oregánu. Už roky sa používa v prírodnej medicíne ako vynikajúci liek proti kašľu a nachladnutiu. Majoránka má totiž expektoračný účinok. Odporúča sa pri bronchitíde, ale aj pri bolestiach v krku. Môže sa používať vo forme odvaru, ale aj ako zdraviu prospešné kloktadlo. Majoránku možno použiť aj na prípravu inhalácií, ktoré pomôžu pri problémoch s dutinami.
Med je potravina, ktorú produkujú najmä včely a ktorá je cenená nielen pre svoju chuť, ale aj pre svoje imunitne posilňujúce vlastnosti. Vykazuje protizápalové, antibakteriálne a dokonca aj analgetické účinky. Pomáha zmierňovať infekcie dýchacích ciest a podporuje pri problémoch s hrdlom alebo dutinami. Podporuje aj liečbu kašľa. Najsilnejšie antibiotické účinky spomedzi medov vykazujú lipový, pohánkový, repkový a medovicový med. Čaj z kombinácie majoránky a medu preto môže pomôcť telu v boji proti prechladnutiu. Oplatí sa po ňom siahnuť, keď vás trápi úporná nádcha a kašeľ.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pijete ľanové semienka ráno alebo večer? Na dennom čase záleží. Pôsobia veľmi odlišne
Zelený elixír na zápaly a stres. Prečistí telo zvnútra
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.