15.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Skylar Kang).
Strom šťastia alebo tučnolist je rastlina, ktorá sa v našich domácnostiach vyskytuje čoraz častejšie z nejakého dôvodu. Niektorí veria, že im prinesie šťastie a prosperitu, iní ju považujú za krásny doplnok. Jedno je isté: tučnolist sa oplatí mať, pretože jeho pestovanie je triviálne. Čo však robiť, ak nám strom šťastia odumrie pred očami? Najskôr vyskúšajte tento patent: niekoľko kvapiek ho môže nielen zachrániť, ale aj stimulovať, aby vytvoril obrovské množstvo listov.
Chradne strom šťastia? Tu je dôvod
Chradne nám strom šťastia pred očami? Stráca listy exponenciálnou rýchlosťou, stráca vitalitu a odmieta vôbec rásť? Príčin môže byť veľa, ale oplatí sa začať kontrolou tých najzjavnejších. Problémom môže byť zalievanie, presnejšie používanie vody. Ak si vyberieme tú priamo z vodovodných kohútikov, nie je prekvapujúce, že rastlina stráca svoj vzhľad. Prečo? Predovšetkým preto, že je tvrdá a má nevhodnú (nad 7) hodnotu pH, čo rastlinám jednoducho neprospieva. Ako sa to dá napraviť? Jednoducho pridajte niekoľko kvapiek citrónovej šťavy do kanvičky alebo fľaše s vodou a zalievajte húštinu ako vždy.
Samozrejme, možno použiť aj filtrovanú alebo prevarenú vodu, ale nie vždy je to možné alebo vhodné. Pamätajte, že ak tento patent nepomôže, musíte hľadať iné dôvody zhoršenia stavu tučnolistu.
Chradne váš stromček šťastia? Skontrolujte jeho stav
Samotné zavlažovanie problém nevyrieši, ak sa nevykoná kvalifikovane. Len pripomíname: tučnolist vajcovitý sa zaraďuje medzi sukulenty, takže časté zalievanie neprichádza do úvahy. Kedy je najlepší čas na zalievanie stromu šťastia? Až keď jeho koreňový bal úplne vyschne. Najlepšie je nedôverovať pevne stanoveným intervalom, ale oplatí sa to skontrolovať prstom: ak je suchý ako korenie, je to znamenie, že tučnolist potrebuje zaliať.
Majte na pamäti, že pre tučnolist môže byť nadmerné zalievanie osudné, pretože rýchlo vedie k jeho hnilobe. Preto, aby ste minimalizovali riziko premokrenia, je drenážna vrstva v kvetináči absolútnou nevyhnutnosťou.
Svetlo? Dávajte si pozor
Tučnolist, ako každá rastlina, potrebuje dostatok slnečného svetla. Samozrejme, strom šťastia musí stáť na svetlom mieste, ale nesmie byť vystavený priamemu ostrému slnku, pretože potom sa môžu zničiť jeho dekoratívne listy. Z tohto dôvodu by sa nemal umiestňovať na parapet, iba ak na severnú stranu, kde je slnko k rastlinám šetrnejšie.
Pozor, nepresádzajte v opačnom smere. Ak bude mať stromček šťastia príliš málo slnka, bude náchylný na hnilobu, napadnú ho parazitárne a hubové choroby a márne na ňom budete hľadať nové listy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tučnolist takýmto zaobchádzaním nepohrdne. Rastie ešte rýchlejšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.