15.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Anna Shvets).
Pri pestovaní črepníkových rastlín sa oplatí použiť niekoľko trikov, ktoré pozitívne ovplyvnia rast našich druhov a zlepšia ich vzhľad. Jedna z obľúbených domácich metód si vyžaduje, aby sme pripravili drenáž len s použitím jedného výrobku, ktorý nájdeme v našej kuchyni. Zistite, čo robiť, aby sme zlepšili stav našich rastlín.
Starostlivosť o rastliny si vyžaduje množstvo činností, preto nie je ťažké urobiť chyby, ktoré ovplyvnia ich rast a spôsobia, že druhy začnú chradnúť. Našťastie existujú metódy domácej starostlivosti, ktoré vám pomôžu postarať sa o ich stav. Predstavujeme jednu z nich.
Ako sa staráte o rastliny, aby nechátrali?
Rastliny potrebujú nielen správnu a systematickú starostlivosť, aby správne rástli, ale predovšetkým veľa živín. Vďaka nim druhy vyzerajú oveľa lepšie a rastú dlhšie.
Zároveň si musíme uvedomiť, že nie všetky zložky sú pre naše rastliny prospešné, pretože niektoré látky, ktoré sa vyskytujú v nadmernom množstve, im môžu vážne uškodiť. Príkladom je minerálna soľ, ktorá sa do rastliny zvyčajne dostane v nefiltrovanej vode používanej na zalievanie. To spôsobuje, že rastlina prijíma s vodou prostredníctvom koreňov vápenaté, sodné alebo draselné soli, ktoré sa pri nadmernom množstve usadzujú na dne kvetináča. To často vedie k poškodeniu koreňov, spomaleniu rastu rastliny alebo zníženiu kvitnutia. V dôsledku toho môžeme pozorovať žltnutie listov a rastlina odumrie.
Aby sme tomu zabránili, mali by sme pod zeminu položiť vrstvu drenáže, ktorá oddelí soli od koreňov. Na tento účel môžeme použiť aj hliníkovú fóliu.
Guľôčka z hliníkovej fólie – ako ju používať?
Na vytvorenie drenážnej vrstvy sa zvyčajne používa keramzit alebo perlit, ktorý ľahko kúpite v každom záhradníctve. Ak však máte málo času alebo chcete ušetriť trochu peňazí, môžete tieto produkty nahradiť vlastnoručne vyrobenou drenážou, na ktorú potrebujete len hliníkovú fóliu.
Na tento účel jednoducho vytvorte malé guľôčky z kúskov alobalu a tesne ich položte na dno kvetináča. Potom guľôčky posypte zeminou a až potom do nich zasaďte rastlinu. Tento trik zabezpečí, že sa usadené minerálne soli nedostanú do koreňov, a tiež nám uľahčí odvádzanie prebytočnej vody, ktorá sa nachádza v pôde, keď je rastlina preliata. Zabránime tak hnilobe koreňov a tvorbe plesní pod stonkou. Okrem hliníkovej fólie môžeme na drenáž použiť aj kúsky rozbitých hlinených kvetináčov alebo jednoducho nasypať piesok na dno kvetináča.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Levanduľa na balkóne môže kvitnúť počas celej sezóny. Stačí niekoľko jednoduchých krokov
Všetko, čo potrebujete, je kúsok alobalu. Rastlinám začnú rásť nové listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.