16.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Erik_Lucatero).
Vedci z University of Durham vo Veľkej Británii uskutočnili experiment, do ktorého boli zapojení ľudia aktívne využívajúci sociálne médiá. Dobrovoľníci sa tejto zábavy mali zdržať na šesť dní. Efekt testu priniesol neočakávané výsledky.
Vplyv sociálnych médií na zdravie je predmetom mnohých štúdií
Sociálne siete sú neoddeliteľnou súčasťou života väčšiny z nás. Ľudí, ktorí nemajú účet aspoň na jednom z nich, je čoraz menej. Vďaka tomu môžeme rýchlo a jednoducho kontaktovať priateľov, sledovať aktuálne informácie a najnovšie trendy. A to všetko len pomocou smartfónu. Jednoduché a pohodlné, ale je to dobré?
Už nejaký čas sa čoraz častejšie hovorí o negatívnych dopadoch používania sociálnych sietí. Patria sem problémy s koncentráciou, strata výkonnosti, nespavosť, zhoršenie pamäti, úzkosť a podráždenosť, ale aj závislosť. Odborníci sa obávajú, že sociálne médiá majú negatívny vplyv na sebaúctu a medziľudské vzťahy. Samozrejme, veľa závisí od toho, ako tieto prostriedky využijeme a koľko času tomu venujeme. Dôležité je aj to, aký konkrétny obsah konzumujeme.
Nedá sa povedať, že sociálne siete sú zlé. Určite však nesú určité riziká, ktoré sa oplatí uvedomiť.
Stiahnutie sociálnych médií. Prekvapivé výsledky experimentu
Michael Wadsley a Niklas Ihssen, dvojica psychológov z University of Durham v Spojenom kráľovstve, sa rozhodli zistiť, aký bude účinok stiahnutia sa zo sociálnych sietí. Do experimentu sa zapojilo 51 dobrovoľníkov, ktorí každý deň strávili na sociálnych sieťach 30 minút až 9 hodín. Vedci boli zvedaví, či potenciálne závislí ľudia pociťujú abstinenčné príznaky ako úzkosť, podráždenosť alebo zhoršenie nálady.
Subjekty boli pozorované počas celého experimentu a štyri dni po jeho ukončení. Sledovala sa ich psychická pohoda a nálada.
Výsledky vedcov veľmi prekvapili. Ukázalo sa, že na rozdiel od očakávaní sa nevyskytli žiadne veľké problémy s vedľajšími účinkami náhleho ukončenia sociálnych médií. Dobrovoľníci ich nezažili alebo ich nepocítili vo veľmi malej miere, čo negatívne neovplyvnilo ich pohodu.
No a po týždni účastníci vyhlásili, že pociťujú menej negatívnych emócií. Ale to nie je koniec. Zaujímavé je, že prežívali menej pozitívnych emócií. Navyše sa cítili menej znudení a menej osamelí.
Podľa vedcov opustenie sociálnych médií znižuje počet emocionálne evokujúcich zážitkov. A to platí pre dobrých aj zlých.
Autori publikácie zdôrazňujú, že ani intenzívne používanie sociálnych médií nepôsobí návykovo. Poznamenali však, že počas experimentu sa väčšina účastníkov prihlásila na stránku sociálnej siete aspoň raz.
„Naša štúdia naznačuje, že zdržanie sa alebo obmedzenie používania SM na týždeň nie je spojené so žiadnymi významnými účinkami na afektívne alebo motivačné reakcie.“
– napísali autori do vedeckého časopisu „PLoS ONE„.
„Dôležité je, že na rozdiel od hypotéz sme nenašli dôkaz, že veľmi intenzívne používanie sociálnych médií je spojené s akýmikoľvek abstinenčnými účinkami“
– poznamenali.
„V prípade diagnostikovania problematického používania sociálnych médií môže mať koncept odvykania malý význam“
– uzavreli vedci.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posledná káva dňa? Radšej neprekračujte tento čas
Vážne ohrozené sú plodiny kakaa, kávy, melónu a manga. A dôvod je taký malý
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.