16.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/casanisa).
Kel si v poslednom čase získal popularitu, ale najčastejšie sa spája s chudnutím. Takéto porovnanie je nesprávne, pretože v tejto nenápadnej zelenine sa nachádza veľa cenných živín. Stojí za to vedieť, prečo jesť kel, a vtedy z neho nielen vyťažíme cenné výživové látky, ale naše zdravie bude na medailovej priečke.
Kel: opäť sa dostáva na stoly
Kel nepúta pozornosť svojím vzhľadom, pretože pripomína skôr kučeravý hlávkový šalát. Botanicky totiž patrí do rovnakej čeľade ako jedlá kapusta a šalát, ale – hoci je na našom území známy už mnoho storočí – na istý čas sa naň úplne zabudlo. V tom čase sa nepovažoval za potravinu, ale skôr za okrasnú rastlinu. V súčasnosti kel zažíva renesanciu: nielenže sa zvýšilo povedomie o jeho zdraviu prospešných účinkoch, ale mnohí ľudia ho považujú za pôvabnú zeleninu, ktorá môže spestriť ich jedálny lístok.
Toto je kráľ chudnutia: kel prekonáva svojich konkurentov
Kel sa často odporúča ľuďom, ktorí začínajú svoj ťažký boj za zníženie hmotnosti. Predovšetkým preto, že je veľmi výživný a pomáha potlačiť chuť na občerstvenie medzi jedlami, ale aj preto, že má málo kalórií (40 kcal v 100 g). Nebolo by spravodlivé, keby sme nepovedali, že kel obsahuje množstvo látok, ktoré sú užitočné, keď ide o kondíciu nášho tela. Nielenže nám poskytne množstvo vitamínov a minerálov, ktoré by sme márne hľadali v inej zelenine, ale obsahuje aj určité látky, ktoré dokážu chrániť naše zdravie.
Čo sa nachádza v keli?
Ak si niekto myslí, že kel je obyčajná zelenina, veľmi sa mýli. Už teraz je známe, že je obrovským zdrojom vlákniny, ktorá má najpriaznivejší vplyv na tráviaci systém. Určite sa dá povedať, že je spojencom čriev, pretože zlepšuje ich peristaltiku a pomáha regulovať tráviaci proces. Vláknina v keli je zodpovedná za pocit sýtosti, takže aj malá porcia nám pomáha mať plný žalúdok.
Kel je tiež solídnou dávkou bielkovín, čo je dôležité pre ľudí, ktorí sa denne vyhýbajú konzumácii mäsa alebo mliečnych výrobkov. Kel je dôležitým zdrojom energie a katalyzátorom mnohých telesných procesov.
Nájdete v keli ešte niečo iné? Zoznam látok je pomerne dlhý, ale stojí za to spomenúť tie najdôležitejšie, ktoré majú najlepší potenciál podporovať zdravie. Je zdrojom vitamínu K, ktorý sa nielenže zaraďuje medzi prírodné antioxidanty, ale významne prispieva aj k správnej zrážanlivosti krvi. Okrem toho je to práve on, kto pomáha hojeniu rán, ale aj zabraňuje nadmernému krvácaniu.
Kel by sa mal navyše konzumovať na jeseň a v zime, keď nás trápia infekcie. Prečo? Pretože v listoch je veľa zinku, ktorý zlepšuje imunitu, ale prospieva aj stavu pokožky, vlasov a nechtov.
Kel: bohatstvo antioxidantov
Kel je skutočnou pokladnicou antioxidantov. Práve tie bojujú proti voľným radikálom, ktoré môžu byť zodpovedné za vznik civilizačných ochorení a za nadmerné starnutie telesných buniek. Patria medzi ne najmä: betakarotén, luteín, zeaxantín a sulforafán.
Nesmieme zabúdať na vitamín C, ktorý sa najčastejšie spája s našou imunitou, hoci má v našej strave oveľa viac zásluh. Je pravda, že patrí medzi antioxidanty, ale pomáha telu syntetizovať kolagén, čo sa prejavuje zdravším a mladším vzhľadom. Častejšie sa zabúda na to, že vitamín C pomáha utesňovať cievy, čo pomáha udržiavať normálny krvný tlak a hladinu cholesterolu. Spolu s draslíkom a horčíkom, ktoré sa ešte nachádzajú v keli, máme balík látok, ktoré najlepšie pôsobia na kardiovaskulárny systém.
Kto by nemal konzumovať kel?
Zdá sa, že kel je úžasný produkt a každý ho môže jesť bez obmedzenia, ale pravda je úplne iná. Pokiaľ ide o túto zeleninu, obsahuje goitrogény, t. j. látky, ktoré pri nadmernej konzumácii môžu brániť vstrebávaniu jódu, ktorý je potrebný pre správne fungovanie štítnej žľazy. Okrem toho sú v zelených listoch kelu obsiahnuté oxaláty, ktoré môžu viesť k tvorbe obličkových kameňov a tiež podporujú úbytok vápnika.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zdravý koktail na spaľovanie tukov s jablčným octom a grapefruitom
Tieto potraviny sa oplatí jesť aj po päťdesiatke. Zlepšujú funkciu mozgu a pamäť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.