17.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fizkes).
Nedostatok železa je nevyhnutne spojený s nízkym hemoglobínom vo výsledkoch morfológie, ale môže byť citeľný ešte pred vykonaním testov. Nedostatok jedného z kľúčových prvkov pre organizmus sa môže prejaviť v celom tele a dlhodobý nedostatok môže mať vážne následky. Ako môžeme rozpoznať, že máme nedostatok železa, a ako ho správne dopĺňať? Odpovedáme.
Železo ako „dopravný prostriedok“ pre kyslík
Železo je prvok, ktorý je súčasťou myoglobínu, červených krviniek, a je tiež kľúčovým prvkom hemoglobínu a je zodpovedný za prenos kyslíka do všetkých buniek v ľudskom tele.
Pri prietoku krvi pľúcami sa hemoglobín viaže s molekulami železa na kyslík, ktorý sa potom rozvádza do všetkých tkanív. To však nie je všetko, pretože železo zohráva kľúčovú úlohu pri fungovaní imunitného systému a poskytuje ochranu pred mikroorganizmami. Okrem toho je železo obsiahnuté v myoglobíne zodpovedné za okysličovanie a regeneráciu svalov.
Nedostatok tohto prvku spôsobuje celý rad príznakov, ktoré poukazujú na poruchy fungovania systémov, ako je nervový, obehový a imunitný systém. Trvalý nedostatok môže viesť k vzniku anémie, stavu, keď je v cirkulujúcej krvi príliš málo červených krviniek.
Ako zistíte, že máte nedostatok železa?
Nedostatok železa vyvoláva spočiatku nenápadné príznaky, ktoré sú najčastejšie spojené s únavou, prepracovanosťou alebo nespavosťou. Okrem toho sa môže vyskytnúť znížená tolerancia fyzickej a psychickej námahy. Klesá úroveň koncentrácie a je ťažšie sa sústrediť alebo študovať. Všetky tieto príznaky sa spočiatku nespájajú s nedostatkom železa, ale v kombinácii s inými príznakmi môžu poukazovať na anémiu z nedostatku železa.
Nedostatok železa viditeľný na koži
Ľudia s nedostatkom železa majú bledšiu pokožku a bledé sú aj sliznice úst. Okrem toho pri nedostatku železa stráca pokožka svoju pružnosť a stáva sa suchou. V prípade drobných poranení alebo rezných rán si môžete všimnúť, že proces hojenia je dlhší ako predtým.
Niekedy sa pri nedostatku železa vyskytuje svrbenie kože bez prítomnosti žihľavky alebo vyrážok.
Nízka hladina železa v tele vedie aj k zhoršeniu stavu vlasov a nechtov. Vlasy sú matné, lámavé a vypadávajú vo väčšom množstve ako predtým. Nechty sa stávajú krehkými, na ich povrchu možno nahmatať priehlbiny a na nechtovej platničke možno pozorovať biele škvrny alebo pruhy.
Nedostatok železa a dobrá nálada
Osoby trpiace nedostatkom železa pociťujú chronickú únavu, zníženú energiu a stratu schopnosti sústrediť sa. Výrazná slabosť môže viesť k mdlobám, závratom a problémom s reguláciou teploty – pri anémii z nedostatku železa sa pacienti často sťažujú na pretrvávajúci pocit chladu.
Nedostatok železa a nervový systém
Nízke hladiny železa v tele ovplyvňujú celý nervový systém – môžu sa vyskytnúť poruchy zmyslov, necitlivosť a parestézie rúk a nôh.
U človeka s nedostatkom železa sa môžu vyskytnúť náhle zmeny nálady – podráždenosť, nervozita, pocity vnútorného nepokoja. Pacienti sa tiež sťažujú na hučanie v ušiach a tmavé kruhy pred očami.
Nedostatok železa ovplyvňuje aj srdce
Nedostatok železa v tele je synonymom nedostatku kyslíka a slabšieho okysličovania tkanív. To spôsobuje, že srdce sa snaží „dohnať“ nedostatok rýchlejším pumpovaním krvi. Ľudia s nedostatkom železa môžu pociťovať búšenie srdca, tachykardiu a dokonca nerovnomerný srdcový tep.
Prekonajte nedostatok železa – čo jesť?
Železo je prvok, ktorý získavame z potravy v hemovej a nehemovej forme. Tú prvú ľudské telo oveľa lepšie vstrebáva a nachádza sa najmä v mäsových vnútornostiach: pečeni, obličkách, srdci.
Väčšinou však konzumujeme nehemové železo, ktoré sa ťažšie vstrebáva z tráviacej sústavy, preto by sa malo vždy konzumovať s výrobkami s vysokým obsahom vitamínu C.
Železo sa nachádza predovšetkým v potravinách, ako sú:
- strukoviny,
- petržlen,
- kakao,
- orechy,
- špenát,
- krupica z prosa,
- pistácie,
- vajcia,
- brokolica,
- tvaroh,
- paradajky,
- tuniak,
- mandle,
- jablká,
- pomaranče.
Ľudia trpiaci malabsorpciou a tehotné ženy s nedostatkom železa by sa mali po predchádzajúcej konzultácii s lekárom podporiť doplnkovou výživou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Príznakom môžu byť popraskané kútiky úst. Telo vám hovorí, čo mu chýba
Majú viac draslíka ako paradajky a banány. Jedzte s ohľadom na svoje srdce
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.