18.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/barmalini).
Levanduľa je nielen veľmi obľúbenou záhradnou rastlinou, ale aj kvetinou, ktorá sa čoraz častejšie vysádza na balkónoch a terasách. Musíme si však uvedomiť, že pestovanie v kvetináči sa líši od pestovania v záhrade. To isté platí aj pre prezimovanie rastliny. Zistite, ako levanduľu v kvetináči uskladniť tak, aby vydržala až do jari.
Levanduľa v kvetináči môže prezimovať na balkóne, ak ju správne ochránite. Neplatí to však pre všetky druhy rastlín, pretože niektoré sú menej odolné voči mrazu. Poradíme vám, čo môžete urobiť, aby vaša levanduľa prežila zimu a budúci rok opäť rozkvitla.
Ako prezimovať levanduľu v kvetináči?
Pestovanie levandule v kvetináči je spojené s tým, že má vyššie nároky na teplo ako tá istá rastlina pestovaná v zemi. Preto potrebuje ochranu na zimu, a to aj v teplejších oblastiach Poľska.
Preto by sme mali na jeseň preniesť levanduľové kvetináče do svetlej a chladnej miestnosti, v ktorej bude rastlina prezimovať. Kvetom musíme zabezpečiť stále miernu vlhkosť substrátu, ako aj teplotu, ktorá sa pohybuje medzi 5 a 10 stupňami Celzia.
Ak chceme nechať levanduľu na balkóne na zimné obdobie, mali by sme ju riadne chrániť. Pred zakrytím kvetináčov je však potrebné rastlinu naposledy zaliať. Potom kvetináče umiestnime na miesto chránené pred vetrom tak, že ich položíme na izolačnú vrstvu, ktorú môžeme vytvoriť z hrubej lepenky alebo polystyrénu. Ďalším krokom je pevne obaliť steny kvetináča a rastlinu, a to slamenou rohožou, hrubým agroflízom alebo iným materiálom, ktorý bude levanduľu izolovať od mrazu a vetra.
Majte však na pamäti, že takto môže prezimovať len úzkolistá levanduľa, pretože menej odolné odrody, ako napríklad francúzska alebo širokolistá levanduľa, by sa mali presadiť do interiéru.
Otužovanie levandule – ako ho vykonať?
Po prezimovaní levandule v chladnej miestnosti môžeme začať rastlinu otužovať. Tento proces je najlepšie začať koncom apríla alebo začiatkom mája.
Otužovanie spočíva v tom, že si levanduľa zvykne na zmenu prostredia, aby si zvykla na inú teplotu, ako aj na prievan. Celý proces otužovania by mal trvať 10 až 14 dní. Počas prvých dní dajte kvetináče na 3 – 4 hodiny von a potom tento čas postupne predlžujte.
Levanduľu môžeme na balkón natrvalo vysadiť až po 15. máji, pretože vtedy už nebude hroziť nebezpečenstvo mrazov. Na druhej strane rastliny, ktoré zostali vonku, by sa mali prebudiť začiatkom jari. Ak sme ich správne chránili, prežijú zimu bez problémov a rýchlo naštartujú rast.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte zásobu levandule? Pripravte si z nej čistiaci prostriedok. Poradí si aj s odolnými nečistotami
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.