18.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vasyl Rohan).
Atopická dermatitída – ako ju liečiť? Ako sa s ňou vysporiadať? Ako sa mám starať o svoju pokožku? Tu sú dôležité informácie, ktoré vám pomôžu starať sa o vašu pokožku správnym spôsobom.
Atopická dermatitída – o čo ide?
Atopická dermatitída alebo AD je typ dermatózy. Je to chronické kožné ochorenie. Postihuje dospelých aj deti. Často sa spája s pruritom, lišajníkmi a inými kožnými léziami. Je klasifikovaná ako nevyliečiteľné ochorenie. Vyskytuje sa periodicky a opakovane. Označuje sa aj ako civilizačná choroba.
Atopická dermatitída – príčiny, ktoré môžu prispieť k jej vzniku
Dá sa povedať, že atopická dermatitída je problém so správnym fungovaním imunitného systému, ktorý jednoducho zle reaguje na antigény na koži. Telo potom produkuje veľa protilátok IgE, aby s nimi bojovalo. Takto vzniká atopická dermatitída. Príčiny väčšinou nie sú úplne známe a nedajú sa jednoznačne určiť. Pokiaľ ide o faktory, ktoré môžu spôsobiť AD, možno spomenúť nasledujúce:
- environmentálne,
- genetické,
- psychogénne,
- klimatické,
- výživové,
- dráždivé látky.
Atopická dermatitída – príčiny, na ktoré netreba zabúdať
Jednou z najčastejších príčin je genetická predispozícia, ktorú človek nemôže ovplyvniť. Ďalšie dôležité faktory sú environmentálne, vrátane: prachu a roztočov, peľov, znečistenia životného prostredia, potravín a zvieracích alergénov. Ochorenie môžu zhoršovať aj huby. Nepriaznivý vplyv má aj stres. Toto ochorenie sa vyskytuje najmä u detí, ale atopickou dermatitídou trpia aj dospelí. Ako vidíte, príčiny sú zložité. Je ich veľa a nie so všetkými sa dá bojovať. Do určitej miery je však možné pokúsiť sa im vyhnúť a znížiť tak riziko návratu alebo zhoršenia ochorenia. Vplyv na vznik AD majú nepochybne aj poruchy imunitného systému, ako aj abnormality v štruktúre a funkcii kože. Nepomôže ani abnormálny kožný mikrobióm. Poškodenie epidermy má za následok kontakt s alergénmi alebo inými dráždivými látkami, ktoré môžu spôsobiť lokálny rozvoj ochorenia. V tejto oblasti totiž vzniká zápal. Na vzniku atopickej dermatitídy sa môžu podieľať aj iné faktory, pretože, žiaľ, nie sú známe všetky príčiny AD.
Atopická dermatitída u dojčiat
Koža bábätiek je oveľa náchylnejšia na infekcie ako koža starších detí, pretože samotná epiderma ešte nie je dobre vytvorená. To znamená, že koža nemá dostatočnú ochrannú bariéru. Preto sa ľahko vysušuje a ľahko do nej prenikajú látky alebo alergény. Hydrolipidový plášť je veľmi tenký. Bábätká majú tiež zhoršenú termoreguláciu tela. To všetko znamená, že pokožka dojčiat sa nedokáže brániť proti škodlivým vonkajším faktorom. Atopická dermatitída u detí v tomto veku sa zvyčajne začína suchou kožou, ktorá je drsná. Potom sa môžu objaviť aj hrudky alebo erózie. Ak z nich potom začne vytekať tekutina, môže to viesť k sekundárnym infekciám. Lézie sú zvyčajne najprv na tvári. Dieťa svrbia, čo ho znervózňuje a sťažuje mu to napríklad spánok.
Atopická dermatitída u detí v neskoršom veku
U starších detí sa takéto lézie zvyčajne neobjavujú na tvári, ale na končatinách v lakťových a kolenných jamkách, na rukách a nohách, na ramenách, okolo členkov nôh. Spravidla nevyteká, takže nedochádza k sekundárnej infekcii. Majú skôr podobu papúl a tzv. lišajníkov. Deti v tomto veku sú aj pohyblivejšie, a to znamená, že dochádza k odreninám a iným poraneniam, a to už, žiaľ, spôsobuje sekundárne infekcie. Atopická dermatitída u detí môže spôsobiť aj lupiny. Zápal niekedy vedie aj k zväčšeniu lymfatických uzlín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Do vody pridajte 2 čajové lyžičky prášku do pečiva a namočte si nohy. Stačí 15 minút
Zmiešajte a vmasírujte do pokožky hlavy. Domáci peeling zahustí vaše vlasy a zastaví svrbenie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.