18.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Sarah Chai).
So psami sa stotožňujú pojmy ako lojalita a vernosť. Označenie psa za najlepšieho priateľa človeka nevzniklo z ničoho nič. Ukazuje sa však, že citový život domácich zvierat je zložitejší, ako by sa mohlo zdať. Okrem láskyplných pohľadov voči majiteľovi sa v niektorých prípadoch môže u psa objaviť žiarlivosť. Ako sa prejavuje a čo môže byť jej príčinou? Zistite, ako reagovať, aby ste svoje milované zvieratko nevystavovali zbytočnému stresu.
Čo sa skrýva v psej hlave?
Hoci emocionálny svet štvornohých miláčikov nie je taký zložitý ako svet ľudí, je dôležité nepodceňovať signály, ktoré môžu naznačovať, že psom otriasajú pocity, s ktorými sa nedokáže vyrovnať.
Žiarlivosť u psa nie je o tom, že sa zviera mračí a je hrdé na to, čo robí jeho majiteľ, keď je mimo domova. Nehľadá si náhodou nového domáceho miláčika? Hrá sa s iným psom len oveľa lepšie ako so súčasným chránencom? Zvieratá nevykonávajú takéto podrobné analýzy v očakávaní možnej straty.
To však neznamená, že nie sú schopné žiarliť a na každé naše gesto reagujú iba psím úsmevom a radostným vrtením chvosta. Zvieratá sa starajú o svoje zdroje. Rozumejú jedlu, hračkám aj vzťahu so svojimi majiteľmi. Keď sa domáce zvieratá cítia ohrozené, u psa sa objaví žiarlivosť, ktorá sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi.
Ako spoznáte, že váš pes žiarli?
Niektoré signály sa môžu javiť ako zlomyseľnosť – v žiadnom prípade by sa nemali takto posudzovať. Pes pravdepodobne nezvláda stresovú situáciu alebo zmeny, ktoré nastali v domácnosti. Medzi príznaky žiarlivosti u psa preto patria:
- uspokojovanie fyziologických potrieb na zakázaných miestach
- vrčanie
- ukazovanie zubov
- štekanie
- kňučanie
Zviera sa bude snažiť získať vašu pozornosť za každú cenu. V najľahšom variante sa na nás začne intenzívne pozerať alebo pišťať. Môže začať osočovať štuchaním labkou alebo nosom. Prinášanie hračiek alebo neustále signalizovanie potreby ísť na prechádzku by tiež malo vzbudiť našu ostražitosť. Časom sa môže objaviť ťahanie na vodítku alebo oddeľovanie od zdrojov psej žiarlivosti (napr. od dieťaťa alebo partnera).
Nedostatočná reakcia majiteľa môže mať rôzne dôsledky. Niektoré zvieratá, ktoré majú pocit, že pozícia ich milovaného domáceho maznáčika je ohrozená, sa stávajú apatickými a depresívnymi. U niektorých sa vyvinie agresívne správanie, ktorého riešenie si môže vyžadovať radu behavioristu.
Čo vyvoláva psiu závisť? Ako sa to dá napraviť?
Psy sa ľahko pripútajú. Žiarlivosť je preto ich prirodzenou reakciou na situáciu, keď majú pocit, že je ohrozené ich puto s majiteľom. Vplyv na to môžu mať zmeny, ktoré narúšajú poriadok, na ktorý sú zvieratá zvyknuté. Starostlivosť o ich emocionálnu pohodu by mala byť v takýchto prípadoch na prvom mieste nášho zoznamu priorít.
Pes žiarli na nového partnera
Keď do nášho života vstúpi naša polovička, často sa hovorí, že sa nám v bruchu objavia motýle. Pocit je to príjemný, no musíme si uvedomiť, že pes môže zažiť skutočnú agóniu. Ukazuje sa, že máme menej času na hranie, častejšie odchádzame z domu bez domáceho maznáčika a nevenujeme mu maximálnu pozornosť.
Odporúča sa zoznámiť psa s novým partnerom na neutrálnej pôde. Vďaka tomu zviera nepocíti pud brániť svoje územie. Stretnutie by malo zahŕňať aktívnu hru s domácim miláčikom, ktorá vytvorí pozitívne asociácie s novou osobou. Veľmi pomôžu aj pamlsky.
Príchod bábätka a reakcie psa
Príchod nového člena rodiny domov bude pre zvieratko náročným zážitkom. Nemusí to tak však byť, pokiaľ zabezpečíme správnu prípravu. Postupné zariaďovanie detskej izby bude vášmu miláčikovi signalizovať, že prichádzajú nejaké zmeny. Pred návratom z nemocnice s novorodencom sa oplatí psovi priniesť deku s vôňou bábätka, aby ho ovoňalo.
Hoci s novými povinnosťami môže chýbať čas a energia, mali by ste sa postarať o to, aby ste trávili kvalitný čas s celou rodinou – vrátane vášho štvornohého člena. Pes sa nebude cítiť zanedbávaný a začne sa s dieťaťom spájať už od útleho veku.
Nové zvieratko v dome
Toto je ďalšia veľká zmena, ktorá môže byť pre vášho psa nepríjemná. Žiarlivosť na iné domáce zviera často vedie ku konfliktom a agresívnym reakciám. Ako sa im vyhnúť? Nikdy by ste nemali uprednostňovať jedno domáce zviera pred druhým. Všetci by od nás mali dostať rovnakú pozornosť.
Je dôležité nemeniť návyky, napríklad časy kŕmenia alebo prechádzky, na ktoré je starší pes zvyknutý. V opačnom prípade bude mať po príchode nového zvieraťa domov pocit, že odišlo na vedľajšiu koľaj. Spočiatku je tiež dobré umiestniť misky zvierat v značnej vzdialenosti. Vyhnete sa tak riziku, že budú súťažiť o jedlo. Je potrebná trpezlivosť, ale časom sa nová situácia stane pre psa normou a nebude mať dôvod prejavovať žiarlivosť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Verný pes týždeň bdel za zosnulým majiteľom. Útulok ho chcel eutanázovať
Prečo psie labky smrdia ako popcorn? Radšej tomu venujte pozornosť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.