19.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Nina Uhlikova).
O zvykoch úspešných ľudí už hovorili známi milionári, filmové hviezdy a legendárni športovci. Túto tému sa rozhodol spracovať aj psychológ vo svojej vedeckej dielni.
Podľa výskumníka ľudia, ktorým sa v detstve darí, nemusia nevyhnutne vyrásť v nadpriemerné osobnosti. Úspech totiž zdieľajú tí, ktorí si osvoja správne návyky. Jedenásť naučených návykov môže rozhodnúť o našich úspechoch v živote. Skúmame, čo je v stávke.
Učenie, ktoré prichádza ťažko, rozvíja pevnosť
Profesor Adam Grant je pracovný psychológ na Pensylvánskej univerzite. Vo svojej najnovšej knihe Skrytý potenciál: veda o dosahovaní väčších vecí Grant konštatuje, že z nadaných študentov a geniálnych detí málokedy vyrastú rovnako vynikajúci dospelí. Podľa psychológa sa prirodzené nadanie často preceňuje a rovnako často sa zanedbávajú tí, ktorí vytrvalo a dlhé roky sledujú svoje ciele. Tých druhých Grant označuje ako „neskoro kvitnúcich“ – sú to tí, ktorí si takpovediac z donútenia vyvinú vlastnosti potrebné na dosiahnutie úspechu.
Učenie, ktoré je spojené s ťažkosťami, rozvíja húževnatosť – menej schopní sú preto lepšie pripravení čeliť výzvam, ktoré prináša život, a nevzdávajú sa ľahko. Sú teda bývalí nadaní študenti a dnešní frustrovaní dospelí odsúdení na neúspech? Nie, aj oni sa môžu vydať cestou „neskoro rozkvitnutých“, ak len zavedú 11 malých zmien.
Žiadajte radu, nie odsudzovanie
Hodnotenie môže mať podobu kritiky alebo povzbudenia, ale nevyhnutne sa zameriava na minulosť. Rady, naopak, smerujú pozornosť k cieľom, ktoré sa majú dosiahnuť v budúcnosti, a môžu byť dobrým návodom alebo zdrojom poznatkov, ktoré sa dajú kreatívne využiť.
Urobte krok do neznáma
Zamyslite sa nad tým, na akej pôde sa cítite nepríjemne a nepohodlne, a zamierte práve tam. Pocit nepohodlia je signálom, že sa môžete naučiť niečo nové.
Stanovte si hranicu pre chyby
Skúšanie a robenie chýb je prirodzeným procesom učenia. Namiesto toho, aby ste sa im vyhýbali, si však stanovte, koľko chýb si každý týždeň dovolíte urobiť, a očakávajte ich. Akceptovaním nevyhnutnosti zlyhania už nebudete pociťovať strach z neho.
Získajte vedomosti z dobrého zdroja
Múdro si vyberajte zdroje, ktorým môžete dôverovať. Zvážte, ktoré informácie stojí za to si osvojiť a ktoré by ste mali zavrhnúť. Počúvajte mentorov s relevantnými znalosťami a dôveryhodnosťou, ktorí vás dobre poznajú a želajú vám všetko dobré.
Prijmite svoje nedokonalosti
Rozvoj vychádza z udržiavania vysokých štandardov, nie z odstraňovania každej chyby. Uznajte tie nedokonalosti, ktoré dokážete akceptovať. Zvážte, kde je potrebná najvyššia kvalita a kde stačí to, čo je dostatočne dobré. Nakoniec si položte otázku: Urobili ste pokrok? Pomohli ste ostatným stať sa lepšími?
Buďte sami sebe rozhodcom
Je lepšie sklamať iných ako svojich. Skôr než niečo predstavíte svetu, zvážte, či váš výtvor vyjadruje vás. Ak by to malo byť jediné vaše dielo, ktoré ostatní uvidia, boli by ste naň hrdí?
Urobte krok späť, aby ste sa posunuli vpred
Ak narazíte na prekážku, niekedy sa oplatí urobiť krok späť, aby ste sa pohli vpred. Keď čelíte vyhliadke na slepú uličku, zvážte ústup a hľadanie alternatívnej cesty. Zdanlivý ústup je často jediným spôsobom, ako objaviť cestu vpred.
Učte sa učením ostatných
Vyučovanie iných je vynikajúci spôsob učenia. Vysvetľovaním problematiky ostatným nielen lepšie pochopíte danú problematiku, ale si ju aj lepšie zapamätáte. Obzvlášť účinná je spolupráca v skupinách, kde sa každý delí o vedomosti na inú tému.
Vždy hľadajte zábavu v namáhavej práci
Premeňte svoje každodenné úsilie na každodenný zdroj radosti tým, že do svojich činností vedome vnesiete prvok zábavy. Stanovte si ciele, ktoré vám pomôžu rozvíjať vaše schopnosti.
Dajte prehliadaným ľuďom šancu
Je dôležité vytvoriť systémy, ktoré podporujú a dávajú príležitosť všetkým, nielen tým najtalentovanejším. Tento prístup pomáha aj tým, ktorí sa rozvíjajú pomalšie alebo sú často prehliadaní, a otvára im nové príležitosti.
Pozrite sa na seba z pohľadu minulosti
Ak chcete oceniť svoj vlastný pokrok, je užitočné porovnať svoje súčasné úspechy s tým, čo by si o nich vaše „ja“ myslelo pred niekoľkými rokmi. Položte si otázku, či by ste boli na seba hrdí, keby ste pred piatimi rokmi vedeli, kde budete teraz.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo robia miliardári, keď sa zobudia? Osvojte si 8 návykov a začnete svoj deň úplne inak
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.