Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Zaujímavosti, Zdravie,

Používate na budíku odloženie budíka? Lekár varuje

19.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DGLimages). „Ešte chvíľku“ – nech hodí kameňom ten, komu sa takáto myšlienka pri stláčaní odloženia budíka na telefóne ešte nikdy nenapadla. Všetci však vieme,...

19.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DGLimages).

„Ešte chvíľku“ – nech hodí kameňom ten, komu sa takáto myšlienka pri stláčaní odloženia budíka na telefóne ešte nikdy nenapadla. Všetci však vieme, ako to skončí. Vedome alebo nie, ešte párkrát stlačíte odloženie a je veľká šanca, že jednoducho zaspíte. Ako nás to ovplyvňuje? Ukazuje sa, že niekedy je lepšie hneď vstať.

Foto: shutterstock/DGLimages

Odložením budíka na telefóne mnohí z nás začínajú svoj deň. Mnohí odborníci však apelujú: nerobte to! Použitie tejto možnosti zvyčajne prináša negatívne dôsledky.

Nebezpečný spánok?

Nemalo by byť prekvapujúce, že takzvané zdriemnutie nám nepomôže lepšie vstať z postele a môže dokonca spôsobiť poruchy spánku. V rozhovore pre huffpost.com doktor Mathias Basner, profesor psychiatrie na oddelení spánku a chronobiológie na Pensylvánskej univerzite, vysvetlil, prečo má táto možnosť v budíkoch zlú povesť.

„Dôležité sú dva prvky spánku: jedným je trvanie spánku a druhým je jeho kvalita. Kontinuita spánku má veľký vplyv na jeho kvalitu“

– povedal doktor Basner.

To znamená, že časté budenie je pre nás mimoriadne stresujúce. Časté prebúdzanie je jednoducho znakom nebezpečenstva a potreby tela zostať v bdelom stave. Tento mechanizmus má negatívny vplyv na našu regeneráciu počas spánku. Aj keď si zdriemnete, keď by ste teoreticky mali byť hore, vaše telo to tak nevníma. Toto neustále a opakované prebúdzanie prerušuje kontinuitu a vaše telo to interpretuje ako signál nebezpečenstva.

Podľa lekára je oveľa lepšie nastaviť si budík o pol hodinu neskôr, ako si polhodinu oddýchnuť. Niektoré výskumy naznačujú, že používanie funkcie „odložiť“ na budíku môže ovplyvniť určité hormóny potrebné na proces budenia.

Experiment zaznamenal zaujímavú činnosť našich vnútorných hodín. Účastníci, ktorí boli informovaní, že sa zobudia o 5:00, začali vylučovať hormóny potrebné na prebudenie skôr ako tí, ktorí boli upozornení na prebudenie o 7:00. navrhovaný čas prebudenia ovplyvnil ich procesy prebiehajúce v ich telách. To znamená, že naše telá sa už pripravujú na prebudenie v konkrétnom čase. Ak si nastavíte budík o 30 minút skôr, ako je potrebné, aby ste si dali nejaký čas na zdriemnutie, tieto hormóny sa môžu uvoľniť skôr, ako je potrebné.

Zdriemnutie si môže podľa iných odborníkov pokaziť aj celý deň, konkrétne pohodu a náladu. Práve na konci spánkového cyklu upadáme do najhlbšieho a najregeneratívnejšieho typu spánku, do fázy REM (fáza rýchleho pohybu očí). REM fáza je časť spánkového cyklu, počas ktorej snívame a mozog je najaktívnejší. Vtedy pravdepodobne dochádza ku konsolidácii pamäte a ďalším dôležitým neurobiologickým faktorom.

Keď vypadnete z kolobehu svojich snov a potom sa doň vrátite, môžete sa zobudiť s pocitom, že ste ešte grogy ako predtým, než ste si zdriemli. Všetci poznáme tento efekt, keď nás niečo v nevhodnú chvíľu zobudilo zo spánku. A to nie je len zlý pocit, ale aj niektoré fyzické účinky. Ako vysvetľuje doktor David Kuhlmann, opakované prebúdzanie môže viesť k zvýšeniu krvného tlaku u ľudí trpiacich obštrukčným spánkovým apnoe.

Nie je však núdza o vedecké správy, ktoré sú optimistickejšie a jasne hlásajú opačnú tézu.

Zdriemnutie nie je také strašidelné, ako sa o ňom hovorí

Slávnu možnosť odloženia budíka by sme nemali démonizovať, niektoré hlásenia je lepšie považovať za tipy na úpravu zlých návykov. Je zaujímavé, že ranný spánok neprináša rovnaké účinky pre každého. Tí, ktorí ponocujú, môžu podľa lekára viac profitovať z odkladu vstávania.

„Zdá sa, že z funkcie odloženia budíka najviac profitujú ľudia, ktorým hovoríme sovy – teda ľudia, ktorí majú tendenciu zostať hore až do neskoršej noci“

– vysvetľuje Fuller.

Existujú aj ďalšie malé štúdie, ktoré chvália splátkové programy. Podľa Švédov spánok v skutočnosti nemusí ovplyvniť kvalitu spánku alebo úroveň kognitívnych funkcií tak, ako sa mnohí odborníci obávajú. Malá štúdia výskumníkov zistila, že 30-minútový spánok zlepšil výsledky kognitívnych testov ihneď po prebudení alebo na ne nemal vôbec žiadny vplyv v porovnaní s náhlym prebudením. Táto štúdia sa však robila najmä na mladých ľuďoch.

Odborníci však pripomínajú, že odďaľovanie ranného vstávania nám neprináša skutočné benefity, skôr nás vystavuje riziku zaspávania do práce a vystavuje nás dodatočnému a zbytočnému rannému stresu.

Ako sa zbaviť zvyku ranného spánku? Existuje len jeden spôsob, ako sa účinne odpútať od pokušenia. Stačí nastaviť budík na druhej strane miestnosti tak, aby ste museli vstať z postele, aby ste ho vypli. A potom to už ide dole kopcom!

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Slováci na záchode robia túto chybu vo veľkej miere. A pritom si stačí sadnúť trochu inak

14-ročný chlapec vynašiel mydlo, ktoré lieči rakovinu kože. Stojí to len 50 centov


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Ako zaplatiť na transakčnej dani len minimum? Daňová odborníčka radí, ako na to

6.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/chayanuphol). Transakčná daň už zasiahla peňaženky podnikateľov aj firiem. Hoci sadzba vyzerá nízko, pri väčšom počte platieb môže ísť…

Zmiešajte dve šálky s vodou. Z dlažby zmizne mach a škvrny

6.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lukasz Pawel Szczepanski). Keďže jar je v plnom prúde, mnohí ľudia sa vo svojich záhradách a domácnostiach venujú veľkému…

Sprchujete sa ráno alebo večer? Jeden čas je pre vaše telo určite lepší

6.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fongbeerredhot). Je nesporné, že každodenné sprchovanie je nevyhnutné na udržanie hygieny a pohody. Preto sa zameriame na čas kúpania.…

Šokujúci objav: Vedci odhalili, kedy sa starnutie dramaticky zrýchľuje!

6.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/popcorner). Myslíte si, že starnutie prichádza postupne? Omyl! Najnovší výskum odhalil dva kritické vekové medzníky, kedy naše telo začína…

Kde hľadať úkryt, ak vypukne tretia svetová vojna? Slovensko na zozname nenájdete

06.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Wirestock Creators). Ktoré krajiny sú v prípade svetovej vojny bezpečné? Britské noviny „Daily Mail“ zverejnili zoznam miest, ktoré majú…

Auto Trendy

Divoký pick-up, ktorý sa chce popasovať s Fordom Raptor!

6.4.2025 Redakcia Auto trendy - Kórejská automobilka Kia sa nebojí riskovať a dokazuje to aj svojim modelom Tasman. Tento terénny pick-up, predstavený minulý rok, ihneď zaujal kontroverzným dizajnom, ktorý si…

Svetový objav odkrýva poklad v zemi: Zásoby vzácnych kovov prekonali aj Rusko!

6.4.2025 Redakcia Auto trendy - Kazachstan sa dostáva do popredia svetového záujmu! Miestni geológovia objavili masívne ložiská vzácnych kovov, ktoré svojím objemom predčia aj ruské zásoby. Ak sa potvrdí ich…

Odhaľte tajomstvo jasných okien: Ako jednoducho zabrániť zahmlievaniu skiel vo vašom aute!

6.4.2025 Redakcia Auto trendy - Zahmlené sklá v aute môžu znepríjemniť jazdu, no ešte horšie, môžu ohroziť vašu bezpečnosť. S jednoduchým trikom, ktorý využíva princíp "teploty rosného bodu", však môžete…

Nová technológia, nový zvuk, nový zážitok!

6.4.2025 Redakcia Auto trendy - Švédska automobilka Polestar opäť posúva hranice elektromobility. Najdostupnejší model Polestar 2 prichádza s radom vylepšení, ktoré ohromia každého motoristu. Zrýchlený procesor, špičkový zvukový systém od…

Podvod na kolesách? Ako odhaliť, že auto bolo v minulosti havarované

6.4.2025 Redakcia Auto trendy - Kúpa ojazdeného auta môže byť veľkým krokom, no zároveň aj riskantnou voľbou. Mnohé vozidlá, ktoré vidíme v bazároch, skrývajú temnú minulosť – od menších škrabancov…

Dym z výfuku? Nepodceňujte prvé varovania vášho auta!

6.4.2025 Redakcia Auto trendy - Dym, ktorý sa valí z výfuku vášho auta, nemusí byť len estetickým problémom. Farebný dym môže signalizovať skryté problémy pod kapotou, ktorý sa môže zmeniť…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov