20.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dan Shachar google.com/maps).
Skupina archeológov z Rakúskej akadémie vied preverovala pravdivosť starovekých záznamov o udalostiach v egyptskom meste Gezer. V tomto porovnávali obsah Starého zákona.
Mesto Gezer v južnej časti Levante v Izraeli, ktoré siaha až do staroveku, je bohatým archeologickým náleziskom, kde možno nájsť pamiatky z doby bronzovej a železnej. Bolo opísané v mnohých egyptských, asýrskych a biblických textoch.
Predstavujú toto miesto ako centrum veľkých historických udalostí, kde o moc bojovali popredné osobnosti staroveku. Skupina rakúskych archeológov teraz preverila pravdivosť týchto starovekých záznamov, vrátane tých zo Starého zákona. Ako sa im to podarilo?
Rádiokarbónové datovanie sa stretáva s biblickou vedou
Autori štúdie naznačili, že vykopávky v Gezeri v posledných rokoch odkryli sled vrstiev, ktoré umožnili určiť chronológiu udalostí v tomto meste pomocou metódy rádiokarbónového datovania.
Pomocou zachovaných organických materiálov určili až 35 rôznych dátumov zo siedmich rôznych historických vrstiev, ktoré sa rozprestierajú v období od 13. do 9. storočia pred Kristom. Tieto dátumy boli spojené s mnohými kľúčovými udalosťami v histórii mesta, predpokladajúc jeho zničenie a rekonštrukciu.
„To nám umožňuje po prvýkrát umiestniť príbeh Gezera na stanovenú časovú os.“
– čítame zdroj.
ÖAW-Forscher:innen veröffentlichten im #Fachjournal @PLOSONE eine neue Radiokarbondatierung für Tel Gezer, eine der bedeutendsten Stätten der Bronze- und Eisenzeit in Israel.https://t.co/lpgApnPt2s
— Austrian Academy of Sciences (@oeaw) November 16, 2023
Kniha Starého zákona ako dôkaz veľkých udalostí?
Ako upozornili archeológovia, zistené datovanie mohli porovnať s početnými záznamami o Gezeri. Záznamy umožňujú tiež skontrolovať, či absolútne dátumy môžu byť spojené s historickými udalosťami, ako je zničenie mesta a jeho rekonštrukcia. Výskum umožnil napríklad vyvrátiť, že jedna z epizód zničenia mesta Gezer nesúvisí s ťažením kráľa Hazaela, vládcu Damasku, ale egyptského faraóna Merneptaha, ktorý vládol okolo 12. storočia pred n.l. To odporuje starozákonnej verzii.
Čo je však obzvlášť zaujímavé, je otázka mohutných brán, ktoré stáli pri vstupe do Gezeru, ako aj miest Meggido a Hazor. Archeológovia roky diskutovali o tom, kto postavil také veľké stavby, čo naznačuje centralizovanú moc. Nové rádiokarbónové štúdie naznačujú, že Gezerská brána bola postavená v prvej polovici 10. storočia pred naším letopočtom a za jej výstavbu mohol byť zodpovedný kráľ Šalamún. To by zodpovedalo starozákonnému záznamu, že Šalamún po jednej zo svojich invázií prestaval Gezer.
„15 Takáto bola suma, ktorú kráľ Šalamún vyzdvihol na stavbu Pánovho domu, svojho domu, Mela, múrov Jeruzalema, Heseru, Mageda a Gazeru 16 – egyptský kráľ, faraón, totiž vytiahol a zaujal Gazer, vypálil ho ohňom, Kanaánčanov, ktorí bývali v meste, vyhubil a dal ho do vena svojej dcére, Šalamúnovej žene. „
– 1Kr 9,15;16
Koľko pravdy je v tomto?
Autori samozrejme upozorňujú, že samotné rádiokarbónové datovanie nám presne nepovie, kto v konkrétnom období postavil Gezerove prvky. Datovanie brán do 10. storočia pred Kristom je však v rozpore so skoršími teóriami, že za ne bola zodpovedná izraelská rodina Omridovcov. Samotný výskum je v tomto ohľade v skutočnosti v súlade so záznamami z Biblie.
„Dátum ranej expanzie v Šeherezáde z 10. storočia pred naším letopočtom založený na roku 14C špecificky vylučuje spojenie so severoizraelskou dynastiou Omridov, avšak je chronologicky v súlade so Saulom, Dávidom alebo Šalamúnom, ktorých textové (hoci približné) datovanie je v 10. storočí pred Kristom. (možno aj koncom 11. storočia pred Kristom)“
– uvádza fragment výskumu.
„To vracia Davida a Solomona späť do centra pozornosti, keďže sú zapojení aspoň do časti monumentálnej architektúry v tejto oblasti, alebo ich prinajmenšom nemôžeme vylúčiť tak, ako sa zdá, že tieto výsledky vylučujú Omridov. „
– hovorí Dr. Lyndelle Webster, vedúca autorka výskumu pre Haaretz.
Nemožno to však považovať za samozrejmosť, ale skôr za rozšírenie debaty o faktičnosti udalostí a ľudí opísaných v Biblii. Ako sme už spomenuli, rovnaký výskum odporoval starozákonným opisom zničenia Gezeru kráľom Hazaelom. Nie je však také šokujúce, že aspoň niektoré biblické záznamy sa môžu zhodovať so skutočnou históriou, pretože bola napísaná s ohľadom na historické udalosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Našli Noemovu archu? Archeológovia tvrdia, že je to možné!
Kríza kríz. Odborníci bijú na poplach a predpovedajú vlnu úmrtí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.