20.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@DavidSnowClimbing).
Do histórie sa zapísala ako prvá Američanka, ktorá vystúpila na Mount Everest bez použitia kyslíka. Sen 40-ročnej Francys Arsentievovej ju však stál život a jej smrť dodnes zostáva jednou z najväčších záhad Himalájí.
Francys Arsentievová pochádza z Havaja a nebola posadnutá vyhľadávaním dobrodružstva alebo extrémnych športov. Všetko sa zmenilo, keď sa vydala za ruského himalájskeho horolezca Sergeja Arsentieva. Práve „snehový leopard“, ako ho prezývali, ju nakazil vášňou pre horolezectvo a čoskoro spolu začali zdolávať vrcholy.
Ako prvá Američanka v histórii zdolala osemtisícovku. Z expedície sa nikdy nevrátila
Keď Francys získala dostatok horských skúseností, manželia začali plánovať ďalšiu spoločnú expedíciu. Chceli podniknúť niečo, čo by sa zapísalo do histórie na celé stáročia. Ich cieľom bolo vystúpiť na Mount Everest, ale bez použitia prídavného kyslíka. Bola to obrovská výzva, keďže teploty na vrchole dosahovali až 40 stupňov pod nulou. Okrem toho s rastúcou nadmorskou výškou klesá množstvo prijatého kyslíka, čo následne vedie okrem iného k ochoreniam, ako sú pľúcny a mozgový edém a prekrvenie. Obavy sa však pre nich stali motiváciou. Po niekoľkých mesiacoch príprav sa konečne cítili pripravení vyraziť na expedíciu. Dňa 22. mája 1998 stáli na najvyššom vrchole Zeme a splnili si ďalší, a ako sa neskôr ukázalo, aj posledný sen.
Zatiaľ čo výstup bol úspešný, zostup bol skutočnou výzvou. Situáciu zhoršili aj náročné poveternostné podmienky, kvôli ktorým musela dvojica stráviť ďalšiu noc vo výške viac ako 8 000 metrov nad morom. Nie je známe, čo sa stalo po ceste, keďže Sergej sa 23. mája zobudil v tábore, ale Francys s ním nebola. Znepokojený sa ju vydal so skupinou horolezcov hľadať. Pravdepodobne sa im ju podarilo nájsť a dokonca ju trochu spustili dole, ale nemali dosť síl na pokračovanie záchrany a nechali ju pripnutú na lane.
Manžel „Šípkovej Ruženky z Everestu“ sa ju vydal zachrániť. Celé desaťročie ho považovali za nezvestného
Sergej sa dostal do tábora, ktorý sa nachádzal mimo zóny smrti, ale nemohol sa vrátiť bez svojej manželky, najmä preto, že ich doma čakal syn. Ešte v ten istý deň večer ho horolezci videli, ako opäť odchádza do hôr. Dňa 24. mája Uzbeci opäť narazili na Francyho. Neďaleko ležalo lano patriace Sergejovi, ale po mužovi nebolo ani stopy. Pokúsili sa himalájistku zachrániť, ale márne. Bola v agonickom stave, blúznila a nič na tom nezmenilo ani podávanie kyslíka. Údajne vyslovila len tri vety: „Neopúšťajte ma“, „Prečo mi to robíte“ a „Som Američanka„. Po tom, čo ju priviedli na najnižšiu možnú úroveň, akú podmienky dovoľovali, sa rozhodli vrátiť do tábora bez nej.
40-ročná Francys zomrela pripútaná k lanu. Jej telo zostalo v hore a stalo sa akýmsi ukazovateľom pre horolezcov na ceste na vrchol. Až v máji 2007 sa Ian Woodal rozhodol vystrojiť „Šípkovej Ruženke z Everestu“, ako ju prezývali, symbolický pohreb tým, že jej telo premiestnil na menej frekventované miesto. O rok neskôr bola vyriešená aj záhada zmiznutia Sergeja Arsentieva. Himalájčan bol náhodne nájdený v horskej trhline. Telo malo zranenia po páde, ktorý bol s najväčšou pravdepodobnosťou príčinou smrti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kam pôjdete tento rok na dovolenku? Odpoveď odhalí vašu skrytú vlastnosť
Poznajú vaše deti Biely kódex? „LEN“ 6 dôležitých pravidiel ako prevencia rodinných tragédií
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.