21.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ekaterina34).
Elegantné a s dlhou životnosťou. Ak splníte požiadavky lopatkovca, bude zdobiť vaše domovy elegantnými kvetmi takmer po celý rok. Dôležitá je nielen šikovná zálievka alebo správne umiestnenie, ale aj ostražité pozorovanie druhu v kvetináči. Vidíte, že listy vášho lopatkovca hnednú? Zistite možné príčiny, aby ste mohli rýchlo a účinne reagovať.
Lopatkovec má hnedé listy kvôli chybám pri zalievaní
Často sa objavujú názory, že lopatkovec, ako tropická rastlina, ktorá má svoje miesto v našich domoch a bytoch, potrebuje hojnú zálievku. Nie je to celkom pravda, pretože hnedé listy lopatkovca môžu byť prejavom nadmerného zavlažovania nášho zeleného zverenca.
Má rád časté zalievanie, ale nie príliš výdatné. Poskytnutie veľkého množstva vody naraz môže mať za následok hnilobu koreňov. Odtiaľ je už len malý krôčik k strate pekného vzhľadu a pomalému odumieraniu rastliny. Lopatkovec zalievajte, keď vrchná vrstva pôdy v kvetináči vyschne a je uvoľnená. Nezabudnite na drenážnu vrstvu, ktorá uľahčí rastline odstraňovanie prebytočnej vody.
Čím by som mal polievať lopatkovec, aby vyzeral dobre?
Jednou z príčin hnednutia loptkovcov je ich zalievanie tvrdou vodou. Odporúča sa, aby to bola destilovaná voda. Ak to nie je možné, nalejte vodu z vodovodu do kanvy a nechajte ju 8 až 12 hodín na tmavom mieste. Až potom bude vhodná na zalievanie lopatkovca bez akéhokoľvek negatívneho vplyvu na jeho stav.
Dôležité: To isté platí aj pre vodu, ktorú plánujete použiť na postrek rastliny.
Prečo má lopatkovec hnedé listy? Zimné nebezpečenstvá
Vykurovacia sezóna je pre izbové rastliny vrátane lopatkovca náročná. Veľmi zle reaguje na suchý vzduch. Keď sa zapnú radiátory, je to pre rastlinu skutočné utrpenie, čo môže signalizovať tým, že jej listy zhnednú.
Aby ste tomu zabránili, kropte listy lopatkovca každý deň destilovanou vodou izbovej teploty. Ak máte možnosť, postavte v blízkosti rastliny zvlhčovač vzduchu. Náhradou za zariadenie, ktoré prinesie úľavu zelenému druhu, je umiestnenie kvetináča na taniere naplnené vodou a kamienkami. Je dôležité, aby sa dno kvetináča nedostalo do kontaktu s vodou.
Lopatkovec nemá rád zimu
Medzi požiadavkami lopatkovca by sa nemala prehliadať správna teplota. Rastline sa najlepšie darí v miestnostiach s teplotou medzi 18 a 25 °C. Veľmi zle znáša chlad a rýchle zmeny. Hnednutie listov rastliny je často jej reakciou na prievan, netesné okná alebo ich otvorenie kvôli vetraniu v blízkosti kvetináčov. Zmrznuté listy sú vhodné len na odstránenie.
Starostlivosť o lopatkovec – hnojenie s mierou
Špičky listov postupne vysychajú a hnednú? Vinníkom môže byť aj nadmerné hnojenie. Hoci rastlina potrebuje výživu, nemá rada prehnojenie. To sa zvyčajne vykonáva od apríla do septembra. Ak presádzate lopatkovec do nového kvetináča, s hnojením počkajte približne 2 až 3 týždne, aby sa rastlina stihla prispôsobiť čerstvému substrátu.
Bezpečným riešením starostlivosti o rastlinu je použitie domáceho hnojiva na lopatkovec vyrobeného z bobkových listov. Posilňuje korene a stimuluje kvitnutie.
Škvrnitosť listov lopatkovca
Ide o hubové ochorenie, ktorého jedným z príznakov je hnednutie listov loptkovca. Prospieva jej vysoká vlhkosť, najmä nadmerné zavlažovanie a vysoké teploty. Spočiatku si všimnete, že listy ochabujú a zmena farby dominuje najmä v spodných častiach.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prestal lopatkovec rásť? Môže za to kvetináč
Pri pestovaní lopatkovca sa riadim pravidlom 20:20. Ešte nikdy nekvitol tak bujne a zdravo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.