21.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Konstantin Zaykov).
Vyje váš pes, keď zostane sám doma alebo keď k vám prídu na návštevu priatelia? Alebo to robí pri pohľade na iného psa alebo cyklistu? Pes nemusí vždy vyjadrovať svoje emócie štekaním. Stojí za to venovať pozornosť aj tomu, kedy vyje a ako to robí.
Ako pes komunikuje so svojím okolím? Štekanie nie je všetko
Hoci psy nevedia hovoriť, majú pomerne širokú škálu komunikačných prostriedkov s okolitým svetom. Predovšetkým sa oplatí venovať pozornosť reči tela psa – práve tá nám poskytuje najviac informácií o jeho emóciách, zámeroch a potrebách, ale nemožno ignorovať ani jeho štekanie a zavýjanie.
Hlasovými prejavmi psy vyjadrujú aj svoje emócie a zámery. Pes, ktorý prejavuje strach a varuje pred možným útokom, bude štekať inak ako pes, ktorý sa zabáva a má skvelú náladu.
Podobná situácia je aj v prípade vytia. Tento typ vokalizácie je pevne zakorenený v psích génoch, a hoci sa porovnávaniu psov a vlkov vyhýbame, niektoré aspekty sú u týchto zvierat skutočne podobné.
Primárne plemená, ako je napríklad sibírsky husky alebo aljašský malamut, vykazujú vyššiu frekvenciu komunikácie s okolím prostredníctvom vytia ako iné plemená.
Kedy je však vytie výsledkom ich povahy a kedy by malo majiteľa znepokojovať?
Vytie verzus psie emócie. Znak úzkosti, nudy alebo radosti
Jednou z príčin zavýjania môžu byť psie emócie, a to pozitívne aj tie, ktoré zvieraťu spôsobujú nepríjemné napätie. Psy často vokalizujú, zavýjajú, keď na ne pôsobí stresujúci podnet, napríklad osamelosť.
Preto sa u psa, ktorý trpí separačnou úzkosťou, keď zostane doma, môže objaviť kňučanie. Podobne je to, keď sa pes dostane do inej náročnej situácie bez podpory majiteľa – keď je ponechaný pred obchodom, príliš blízko cudzích ľudí.
V takýchto situáciách sa môže úzkostné zavýjanie striedať so štekaním. Vytie sa však môže objaviť aj vtedy, keď pes prežíva značné pozitívne emócie – napríklad pri vítaní majiteľa po niekoľkohodinovom odlúčení.
Dôvodom vytia môže byť aj nuda a s ňou spojená frustrácia. Psy na reťaziach v chovných staniciach často vyjú práve z tohto dôvodu a neuspokojené potreby psa tento a ďalšie problémy len prehlbujú.
Vytie nikdy nebude jediným aspektom na posúdenie emócií a pohody psa. Vždy analyzujte ostatné signály vrátane reči tela zvieraťa.
Zavýjanie od bolesti. Nikdy ho nepodceňuj
Vytie môže byť aj znakom bolesti psa a nikdy by sa nemalo podceňovať. Psy často používajú rôzne stratégie na zamaskovanie svojich ťažkostí.
Preto keď sa objaví zavýjanie, obnažovanie zubov, krútenie, schovávanie chvosta pod brucho, sklopenie uší a vytie, mali by ste okamžite reagovať a čo najskôr odviesť psa k veterinárovi.
Aj v tomto prípade treba psa pozorne sledovať. V akej situácii presne sa ozýva a čo mu môže spôsobovať bolesť alebo nepohodlie. Takéto pozorovanie sa môže ukázať ako neoceniteľné pri diagnostike vášho psa už v ordinácii veterinára a pomôže rýchlejšie nájsť zdroj problému.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pes stráži otcovu peňaženku, odmieta, aby sa jej niekto dotkol
Prečo psie labky smrdia ako popcorn? Radšej tomu venujte pozornosť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.