21.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Gherzak).
Ak chcete, aby vaša záhrada bola aj na jeseň a v zime plná veľkých a krásnych kvetov, určite by ste sa mali rozhodnúť pre pestovanie týchto rastlín. Zimné ruže ohromujú svojou krásou a majú vysokú odolnosť voči nízkym teplotám. Dlho kvitnú a vyzerajú skvele, keď sú poprášené decembrovým snehom, a škodlivý hmyz a divé zvieratá sa od nich radšej držia ďalej!
Čemerice (z latinského Helleborus) sú vytrvalé druhy z čeľade Ranunculaceae, ktoré budú zdobiť vašu záhradu, keď ostatné rastliny už upadnú do zimného spánku. A pretože je mrazuvzdorná, jej krásne previsnuté kvety vydržia dlho. Vyzerajú nádherne najmä vtedy, keď sú zľahka poprášené snehom.
V závislosti od odrody môžu mať čemerice rôzne farby – svetlejšie aj tmavšie – a klasická biela verzia. Čemerica sa žartovne nazýva zimná ruža, pretože v nezvyčajnom predvianočnom termíne veľmi často kvitne. Sú to jedny z najkrajších kvetov, ktoré budú čoskoro tešiť vaše oči, preto sa oplatí dozvedieť sa čo najviac o ich pestovaní a starostlivosti.
Najdôležitejšie pravidlá pestovania čemerice. Najlepšie rastie za týchto podmienok
Skôr ako sa rozhodnete vysadiť zimnú ružu, mali by ste sa najprv naučiť najdôležitejšie pravidlá jej pestovania, aby ste jej mohli poskytnúť čo najlepšie podmienky na rast. Takto budú dlho krásnou ozdobou vašej záhrady.
- Substrát pre čemericu
Pôda by mala byť priepustná, najlepšie vápenatá. Je dôležité, aby bol substrát úrodný a mierne vlhký. Môžete ich vysádzať prakticky počas celého roka, pokiaľ pôda nie je zamrznutá. Nezabudnite však, že tento druh nemá rád časté presádzanie, preto mu miesto v záhrade vyberajte s rozumom.
- Poloha pre čemericu
Čemerice sa najlepšie cítia, keď sú vysadené na polotienistých alebo dokonca úplne zatienených miestach. Miesta s prílišným slnkom im nesvedčia. Najdôležitejšie je, aby čemerice rástli na mieste chránenom pred vetrom. Ostatné aspekty sú len bonusom.
- Zalievanie a hnojenie čemerice
Zimnú ružu je potrebné pravidelne zalievať, najmä na suchých pôdach a počas letných horúčav. Na druhej strane môžete rastlinu skoro na jar alebo na jeseň prihnojiť kombinovaným hnojivom, aby ste zlepšili jej kondíciu.
Čemerica je krásna rastlina, ale jedovatá
Ak vás zaujíma, či je čemerica jedovatá, odpoveď znie áno. Požitie ktorejkoľvek časti tejto rastliny môže viesť k ťažkej otrave v dôsledku prítomnosti glykozidu heleborínu v jej šťave. Aj z tohto dôvodu je najlepšie vykonávať ošetrovacie úkony vždy v rukaviciach. V opačnom prípade sa po kontakte s helleborom môže na pokožke objaviť začervenanie alebo pľuzgiere.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Viete, akú vianočnú ružu nikdy nekupovať? Dajte si pozor, inak vám hneď zvädne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.