22.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Chamomile_Olya).
Pestovanie chryzantém nie je obzvlášť zložité, ale ak chcete, aby rastlina rýchlo rástla a krásne kvitla, musíte sa o ňu správne starať. Pozrite si najčastejšie chyby pri pestovaní chryzantém a na čo si dať pozor, aby boli v záhrade ozdobou.
Chryzantémy, známe aj ako žltohnedé kvety, sú obľúbené rastliny z čeľade asteraceae, ktoré si spájame najmä so sviatkom Všetkých svätých. Vtedy nimi zdobíme hroby svojich blízkych. Sú to však očarujúce rastliny s mnohými odrodami a farbami kvetov, ktoré sa líšia veľkosťou, ale aj rastom a tvarom. Pri pestovaní chryzantém sa však môžeme dopustiť mnohých chýb, ktoré spôsobujú, že odumierajú, vytvárajú málo kvetov alebo ich sfarbenie nie je veľmi sýte. Ako sa starať o chryzantémy? Čo by ste nemali robiť? Odporúčame.
Chryzantémy – čo sa im nepáči? Toto ich môže zničiť
Chryzantémy nie je ťažké pestovať, ale ak chcete, aby zdravo rástli a vyzerali nápadne, musíte venovať pozornosť ich požiadavkám a preferenciám. Jednou z najčastejších chýb pri pestovaní je nesprávny výber stanovišťa. Chryzantémy by mali rásť na slnečnom alebo polotienistom mieste, ktoré nie je vystavené silnému vetru a zastaveniu vody.
Problémom môže byť aj nevhodná pôda. Mala by byť úrodná, humusovitá, priepustná, s mierne kyslým pH. Pred výsadbou rastlín – najlepšie na jeseň – je vhodné pôdu obohatiť kompostom, hnojom alebo biohumusom. Rastliny by sa mali vysádzať čo najskôr na jeseň, aby mali čas dobre zakoreniť pred nástupom mrazov. Treba však vedieť, že najlepší čas na výsadbu chryzantém je skoro na jar. Vtedy môžete v dobrých záhradných centrách nájsť odrezky týchto rastlín.
Chryzantémy – chyby v hnojení a zalievaní
Správne hnojenie chryzantém zabezpečí, že rastlina bude mať prístup k živinám, ktoré ovplyvnia jej vývoj. Nedostatočné hnojenie alebo nesprávny výber živín jej môže uškodiť – oslabí kvitnutie a zvýši náchylnosť na choroby. Najlepšie je zvoliť viacživinové prípravky alebo organické hnojivá, napríklad hnoj alebo kompost. Na jar používajte dusíkaté hnojivá a v lete alebo na jeseň draselno-fosforečné hnojivá. Hnojenie sa musí ukončiť pred vyfarbením kvetov.
Pokiaľ ide o zalievanie chryzantém, je chybou zalievať príliš veľa aj príliš málo. Nadmerné množstvo vody môže viesť k hubovým chorobám a hnilobe koreňov. Pre tieto rastliny je škodlivé aj nadmerné vysušovanie pôdy, pretože majú plytký koreňový systém a nie sú schopné čerpať vodu z hlbších vrstiev pôdy. Pôda, v ktorej chryzantémy rastú, by mala byť vždy mierne vlhká, ale nie mokrá. Najlepšie je polievať ich ráno, pričom treba mať na pamäti pravidlo: málo, ale často.
Chryzantémy tiež potrebujú pravidelné prerezávanie. Nekontrolovaný rast môže oslabiť ich kvitnutie. Je potrebné systematicky odstraňovať zvädnuté kvety a listy a približne dva týždne po výsadbe vykonať tvarovací rez. Opakujte v polovici júla a v auguste.
Zazimovanie a výber chryzantém do záhrady
Chryzantémy sa vyskytujú v mnohých druhoch a odrodách. Líšia sa nielen svojím vzhľadom, ale aj odolnosťou. Medzi záhradnými chryzantémami nájdete letničky aj trvalky. Ak chceme, aby nám dlho zdobili záhradu, mali by sme poznať ich stupeň mrazuvzdornosti. Najlepšie je vybrať si drobnokveté chryzantémy alebo červenkasté odrody chryzantém.
Keď však príde zima, aj tie najodolnejšie rastliny je potrebné primerane chrániť pred mrazom. Najlepšou voľbou sú smrekové konáre. Vyhnite sa ich zakrývaniu lístím alebo kompostom. Zvyšuje sa tým vlhkosť a hrozí, že rastlina zhnije.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Žltá alebo červená? Než si kúpite chryzantémy na hrob, dobre si to premyslite. Toto je dôležité
Chryzantémy nielen na cintorín. Použite jednoduchý trik a budú krásne zdobiť vašu záhradu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.