22.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kotcha K).
Begónie sú kvety, ktoré sa často vyberajú na výzdobu balkóna alebo terasy. Zvyčajne sa pestujú v kvetináčoch a sú potešením pre oko, kvitnú až do jesene. Mnohí ľudia sa však týchto rastlín zbavujú hneď po príchode mrazov, pričom nevedia, že sa dajú ľahko zazimovať. Zistite, ako to urobiť a o čo sa starať, aby vaša begónia prežila zimné obdobie.
Begónie sú obľúbené kvety, ktoré vznikli krížením mnohých druhov pochádzajúcich z Južnej Ameriky. Pre svoju dekoratívnosť sa s obľubou vysádzajú do kvetináčov na terasách a balkónoch. Zazimovanie týchto rastlín nie je zložité a umožní nám tešiť sa z ich krásy viac ako rok.
Sú begónie mrazuvzdorné?
Begónie sú rastliny, ktoré nie sú mrazuvzdorné. Patria medzi viacročné druhy, ale pre ich nízku odolnosť voči mrazu sa často po jednom roku vyraďujú. To je však chyba, pretože tieto rastliny môžeme ľahko zazimovať a tešiť sa z ich kvitnutia aj v nasledujúcom roku.
Zároveň si treba uvedomiť, že nie všetky begónie sa nám podarí zazimovať. V prípade trvalo kvitnúcich begónií to v našich klimatických podmienkach jednoducho nie je možné. Preto by sme mali pri výseve trvalo kvitnúcich begónií postupovať tak, že ich najprv umiestnime do nádob umiestnených v interiéri a až v polovici mája ich presadíme do kvetináčov umiestnených na balkóne alebo terase.
Prezimovanie begónií – ako na to?
V prvom rade vyberajte len silné a zdravé rastliny na prezimovanie. Poškodené druhy v zlom stave by sa nemali prezimovať, pretože by nemuseli prežiť zimu alebo by na jar odumreli.
Na prezimovanie rastlín zo záhrady by sa mala hľuznatá begónia vybrať spolu s celým koreňovým balom zo zeme a ponechať na suchom a teplom mieste. Stonky rastliny by sa mali skrátiť na výšku približne 2 cm. Zároveň treba vyrezať všetky choré výhonky, a keď stonky a korene begónie vyschnú, mali by sme ich očistiť.
Hľuzy by sa mali prezimovať v rašeline alebo suchom piesku pri teplote 5 až 10 °C. Zároveň musíme dbať na to, aby teplota, pri ktorej begónie skladujeme, neklesla pod 0. Dôležité je, že hľuzy nepotrebujú prístup svetla, takže ich môžeme bezpečne skladovať v garáži alebo v pivnici.
Dobrou správou je, že závesné begónie sa dajú aj prezimovať. Stačí vybrať hľuzu z kvetináča a odrezať listy a stonky. Hľuzu umiestnite do drevenej debničky s rašelinou alebo pieskom. Počas prezimovania begónie nevyžadujú žiadnu ďalšiu starostlivosť.
Kedy môžeme begónie po prezimovaní vysadiť?
Begónie môžete vysádzať do debničiek už okolo marca. To platí pre hľuzy, ktoré prezimovali a prežili toto obdobie v dobrom stave.
Debničky by sme mali umiestniť na miesto s prístupom svetla a teplotou okolo 18 stupňov Celzia. To umožní begóniám začať sa prebúdzať. Vďaka tomu budeme môcť rastliny v polovici mája vyniesť von.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo bude kvitnúť na tienistom balkóne? Tieto kvety nepotrebujú slnko. Darí sa im aj v tieni
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.