Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Zdravie, Životný štýl,

Vediete sedavý spôsob života? Toľko minút pohybu každý deň zachraňuje životy

23.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Alliance Images). Sedavý spôsob života je jednou z hlavných príčin zlého zdravotného stavu ľudí na celom svete. Nový výskum ukazuje, že približne 20 minút...

23.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Alliance Images).

Sedavý spôsob života je jednou z hlavných príčin zlého zdravotného stavu ľudí na celom svete. Nový výskum ukazuje, že približne 20 minút stredne intenzívnej až intenzívnej fyzickej aktivity denne môže kompenzovať jeho účinky. Ak pracujete pred počítačom a po práci sedíte na pohovke pred televízorom, pozrite sa, čo môžete urobiť, aby ste zostali dlhšie zdraví.

Foto: shutterstock.com/Alliance Images

Vplyvy sedavého spôsobu života

Sedíme, keď sa presúvame do práce, potom sedíme v práci, potom keď ideme domov a nakoniec keď odpočívame. V sede strávime až niekoľko hodín denne. Následky toho pociťuje nielen chrbtica. Sedavý spôsob života a následný nedostatok pohybu podporuje hromadenie tuku a vznik obezity, zohráva významnú úlohu pri vzniku cukrovky 2. typu, prispieva k vzniku srdcových problémov, zvyšuje riziko demencie a súvisí s väčšou pravdepodobnosťou vzniku rakoviny.

Vedci sú presvedčení, že príliš dlhé sedenie nás približuje k smrti. Majú však pre nás recept. Vypočítali, koľko minút denne môže byť protilátkou na ochorenia, za ktoré je zodpovedné dlhodobé sedenie. So svojimi výsledkami sa podelili v časopise British Journal of Sports Medicine.

Sedavý spôsob života. Koľko sa musíte hýbať?

Vedci naznačujú, že stredne intenzívna až intenzívna fyzická aktivita každý deň v trvaní približne 22 minút môže kompenzovať negatívne účinky na zdravie spojené so sedavým spôsobom života. Zároveň zdôrazňujú, že so zvyšujúcou sa úrovňou aktivity človeka sa znižuje riziko predčasného úmrtia z akejkoľvek príčiny.

Do analýzy bolo zahrnutých približne 12 000 ľudí vo veku 50 rokov a viac z Nórska, Švédska a USA. Nosili zariadenia na monitorovanie aktivity. Výskumníci mali k dispozícii záznamy o tom, ako trávili svoj čas, a to najmenej zo štyroch dní po 10 hodín denne. Všetky osoby boli sledované najmenej dva roky. Výskumníci vo svojich analýzach okrem iného zohľadnili zdravotné ťažkosti, ktoré mohli ovplyvniť riziko predčasného úmrtia účastníkov, ich hmotnosť, pohlavie a históriu konzumácie alkoholu a fajčenia. Celkovo 5943 osôb strávilo v sedavej polohe menej ako 10,5 hodiny denne a 6042 osôb pracovalo v sedavej polohe 10,5 hodiny alebo viac. V priemere za päť rokov zomrelo 805 ľudí, z ktorých 357 strávilo v sedavej polohe menej ako 10,5 hodiny denne a 448 pracovalo v takejto polohe 10,5 hodiny alebo viac.

Analýza údajov zo zariadení na sledovanie aktivity ukázala, že sedenie viac ako 12 hodín denne bolo spojené s o 38 % vyšším rizikom úmrtia v porovnaní s osemhodinovým sedením, ale len v prípade ľudí, ktorí strávili menej ako 22 minút denne stredne intenzívnou alebo intenzívnou fyzickou aktivitou. Viac ako 22 minút stredne intenzívnej alebo intenzívnej fyzickej aktivity každý deň bolo spojených s nižším rizikom úmrtia.

Riziko úmrtia sa znižovalo so zvyšujúcou sa fyzickou aktivitou. Dodatočných 10 minút denne znamenalo o 15 % nižšie riziko úmrtia pre tých, ktorí strávili sedením menej ako 10,5 hodiny denne, a o 35 % nižšie riziko pre tých, ktorí strávili sedením viac ako 10,5 hodiny denne.

Foto: shutterstock/Jacob Lund

Mierna a intenzívna fyzická aktivita. Čo robiť?

„Naša štúdia zistila, že každá minúta vyššej MVPA (stredne intenzívna až intenzívna fyzická aktivita; ide o pomer stredne intenzívnej a intenzívnej fyzickej aktivity) znamenala nižšie riziko úmrtia, čo znamená, že ak ľudia cvičili menej ako 22 minút (napr. 10 minút), riziko úmrtia bolo stále nižšie. Cvičenie počas 22 minút však eliminovalo vyššie riziko úmrtia spôsobené sedavým spôsobom života. To znamená, že ak ste každý deň cvičili 22 minút alebo viac, neexistovalo žiadne nadmerné riziko vyplývajúce zo sedavého spôsobu života. A ak ste cvičili viac ako 22 minút denne, bolo riziko úmrtia celkovo nižšie. V podstate platí, že čím viac, tým lepšie“ – poznamenáva Edvard Sagelv, jeden z autorov štúdie, ktorého cituje The Guardian.

Medzi mierne aktivity patrí napríklad prechádzka alebo kosenie trávnika. Intenzívne cvičenie naopak zahŕňa rýchlu jazdu na bicykli, aerobik, hranie basketbalu alebo tenisu.

„Premýšľajte o tom: stačí 20 minút denne, čo znamená krátku 10-minútovú prechádzku dvakrát denne – vystúpiť z autobusu o jednu zastávku skôr cestou do práce a z práce,“ – upozorňuje Sagelv.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že dospelí vo veku 18 až 64 rokov by mali vykonávať fyzickú aktivitu 150-300 minút týždenne so strednou intenzitou alebo 75-150 minút s vysokou intenzitou.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Veľa sedíte? Hrozí vám predčasná smrť. Premeňte to na… 22 minút!

Sedavý spôsob života Slovákov si vyberá svoju daň. Jeden budík môže zachrániť vaše zdravie


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Prvomájový víkend je za rohom. Kam sa vydať? Na týchto miestach nájdete pokoj a minimum turistov

03.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vlad Sokolovsky). Kam sa vybrať na predĺžený májový víkend? Očakávané voľné dni sú pre mnohých Slovákov ideálnou príležitosťou na…

Objavili nový spôsob, ako zmierniť bolesť. „Nejde len o placebo efekt“

03.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stanislaw Mikulski). Nový výskum britských a rakúskych vedcov ukázal, že sledovanie prírody môže znížiť vnímanie bolesti. Nejde pritom len…

Prvé kosenie trávnika po zime: Ak nedodržíte tento termín a výšku, zničíte si záhradu!

3.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nick Fedirko). Jar sa blíži a s ňou prichádza čas na prvé kosenie trávnika. Tento zdanlivo jednoduchý úkon môže…

Milióny ľudí ho stále jedia. Táto ryža je ako jed. Trikrát si rozmyslite, než ju hodíte do hrnca

3.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/InFocus.ee). Myslíte si, že ryža vo vreckách je zdravá a praktická voľba? Odborníci bijú na poplach. Obľúbený spôsob prípravy…

Vedci odhalili: V tomto veku sa cítime najnešťastnejší

3.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/oneinchpunch). Cítite sa menej šťastní ako pred pár rokmi? Možno za to môže váš vek. Najnovšie vedecké výskumy odhalili,…

Auto Trendy

Nissan sa vracia do hry s novými pick-upmi. Jeden z nich môže doraziť aj do Európy!

3.4.2025 Redakcia Auto trendy - Fanúšikovia pick-upov, pripravte sa! Nissan ohlasuje veľký návrat na scénu s novými modelmi, ktoré majú oslniť svetové trhy. Jedným z nich by sa mohol pochváliť…

Príprava na cestovanie: Odhaľte, na čo nezabudnúť pred májovými cestami!

3.4.2025 Redakcia Auto trendy - Dlhý víkend plný dobrodružstiev je za rohom. Či už sa chystáte na rodinný výlet, alebo s partiou priateľov zažiť nové miesta, jedno je isté –…

Hilux míňa naftu inak: Toyota prichádza s hybridom a športovou edíciou!

3.4.2025 Redakcia Auto trendy - Toyota Hilux, ikonický pickup s viac ako 55-ročnou históriou, prichádza s revolučnou aktualizáciou! Populárny model dostáva nový hybridný pohon a zároveň športový balík GR Sport…

Tragédia na diaľnici: Xiaomi SU7 pod paľbou otázok po smrteľnej havárii

3.4.2025 Redakcia Auto trendy - Tragický incident, v ktorom hlavnou úlohu zohral automobil Xiaomi SU7 s autonómnym riadiacim systémom, otriasol verejnosťou. Smrť troch ľudí vyvolala otázky o bezpečnostných štandardoch nových…

Budúcnosť Volkswagenu: Technológia na úkor kvality?

3.4.2025 Redakcia Auto trendy - Volkswagen, kedysi neohrozený líder automobilového priemyslu, čelí čoraz väčším výzvam. Strácajúca kvalita vozidiel, problémy so softvérom a tlak konkurencie prinútili koncern staviť na autonómne technológie.…

Nemecká precíznosť vs. americké clá: Kto vyhrá tento boj?

3.4.2025 Redakcia Auto trendy - Nemecký automobilový gigant Mercedes-Benz sa ocitol v pretekoch s časom. Pred zavedením nových ciel na dovoz automobilov do USA, ktoré vstúpia do platnosti už tento…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov