23.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ekaterina34).
Lopatkovec je tropická rastlina, ktorá je obľúbenou ozdobou kvetináčov v mnohých domácnostiach. Pri správnej starostlivosti dokáže potešiť naše oči svojimi kvetmi po celý rok. Nie vždy sa to však podarí. Najmä ak stačí malá chyba alebo drobná nedbalosť a listy lopatkovca zhnednú. Ako sa to dá napraviť?
Za zhnednuté listy, ktoré sa môžu stať každému, je najčastejšie zodpovedná jedna alebo kombinácia 5 chýb v starostlivosti. Zalievanie na prvom mieste – pri tejto rastline sa často môžeme stretnúť s názorom, že ju treba hojne zalievať. To sa dôrazne neodporúča. V skutočnosti lopatkovec miluje časté zalievanie – ale s mierou!
Ak to však preháňame a lopatkovec sa zakaždým „utopí“ vo vode zo zavlažovacej kanvice, môžeme rýchlo prispieť k hnilobe koreňov. Príznakmi pomalého odumierania rastliny budú hnedé listy.
Dôležité je však aj to, akou vodou zalievame náš nápaditý kvet. Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom je samozrejme siahnuť po vode z vodovodu, čo je veľká chyba. Tečúca voda je zvyčajne príliš tvrdá na to, aby poslúžila lopatkovcu. Nahraďte ju preto destilovanou vodou. Ak doma nemáte destilovanú vodu, jednoducho naplňte džbán alebo kanvicu vodou z vodovodu a nechajte ju na tmavom mieste 8 až 12 hodín. Po uplynutí tejto doby ňou môžeme bez obáv zalievať náš kvet. Lopatkovec má rád aj kropenie listov, na ktoré by sme tiež mali použiť destilovanú vodu.
Má váš lopatkovec hnedé listy? Dajte si pozor na týchto 5 chýb
Čo ešte? Zima nie je dobrá pre lopatkovec z dvoch dôvodov. Po prvé – suchý vzduch, ktorým sú naše byty nasýtené počas vykurovacej sezóny. Ak je kvetina príliš suchá, listy začnú mať hnedé sfarbenie. Preto je vhodné zaobstarať si zvlhčovač vzduchu – môže sa ukázať ako záchrana aj pre vás. Ak to nie je možné, nezabudnite rastlinu pravidelne postrekovať.
Lopatkovec tiež nesmie byť príliš studený. Preferovaná teplota pre túto rastlinu je približne 18-25 stupňov Celzia. Naša zelená akvizícia si tiež len tak ľahko nezvykne na náhle zmeny teplôt alebo prenikavý chlad. Ak máme netesné okná, príliš vetráme byt a vystavujeme izbové rastliny chladu – nečudujme sa, ak časom nášmu lopatkovcu zhnednú listy.
Bod 5 je hnojenie. Aj to sa môže prehnať, v takom prípade vám to rastlina dá najavo zaschnutými končekmi hnednúcich listov. Lopatkovec má rád výživu, ale nie priveľmi. Najlepšie je hnojiť ho od apríla do septembra. Ak ste sa však rozhodli rastlinu presadiť do iného kvetináča, je najlepšie s hnojením niekoľko týždňov počkať, aby sa rastlina mohla „usadiť“ v novej pôde.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pri pestovaní lopatkovca sa riadim pravidlom 20:20. Ešte nikdy nekvitol tak bujne a zdravo
Záchranná súprava pre lopatkovec. Potrebné veci nájdete v kuchyni
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.